Regeringen vil forbyde handel med danske kroner til Rusland og Belarus
Regeringen vil nu ved et hastelovforslag indføre regler i Danmark, så lignende forbud kommer til at gælde den danske krone.
På grund af Danmarks fastkurspolitik kan kronen fungere som en skyggevaluta til euroen. Dermed kan den danske krone risikere at blive brugt til at omgå de økonomiske sanktioner, som er indført, som modsvar til invasionen af Ukraine.
Erhvervsminister Simon Kollerup udtaler:
”De hårde økonomiske sanktioner er et stærkt våben mod Putin, og i Danmark går vi ind for hårdest mulige sanktioner. Vi kan se, at Rusland er hårdt ramt på økonomien, og den russiske valuta er faldet massivt i værdi med den effekt, at rige russere er på udkig efter andre steder at placere deres formue. Vi har allerede lukket døren til EU og euroen, og med forslaget her sikrer vi, at Danmark ikke bliver et smuthul.”
Regeringen har anmodet Folketinget om tilladelse til at hastebehandle lovforslaget, som altså vil betyde, at der gælder samme restriktioner for handel med den danske krone som med euroen.
Forslaget fremsættes tirsdag den 29. marts 2022.
Sideløbende arbejder Danmark for at indføre lignende regler på EU-plan, da den danske krone ikke er den eneste valuta, som står over for denne problemstilling.
Kontakter
Erhvervsministeriets pressetelefon på tlf. 91 33 70 07
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Erhvervsministeren: En trist dag for den grønne omstilling17.10.2025 17:11:34 CEST | Pressemeddelelse
Der var ikke tilstrækkelig opbakning fra medlemslandene i FN’s Søfartsorganisation IMO, da de i dag skulle stemme om endeligt at vedtage global klimaregulering for international skibsfart. Aftalen blev udsat med et år.
Erhvervsministeren vil give kniven til bøvl og bureaukrati i restaurationsbranchen10.10.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Byrderne for restaurationsbranchen, kommunerne og politiet skal lettes. Derfor har erhvervsministeren igangsat et servicetjek af restaurationslovens regler.
Dansk donation skal hjælpe med at genopbygge Mykolaivs kritiske infrastruktur8.10.2025 16:00:08 CEST | Pressemeddelelse
De første specialkøretøjer er nu afleveret til Mykolaivs energiselskaber som en del af Danmarks civile støtte til Ukraine – et stærkt bevis på solidariteten og det tætte partnerskab mellem Danmark og den hårdt ramte region.
Dansk donation skal genopbygge Buchas vandforsyning8.10.2025 09:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske by Bucha blev i foråret 2022 angrebet af russiske styrker. Siden befrielsen har byen kæmpet for genopretning og genopbygning. Nu gør en dansk finansiering på knap 26 mio. kr. fra EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) og Grundfos Fonden det muligt at genopbygge byens vandforsyning.
Første milliongaranti til dansk investering i ukrainsk forsvarsvirksomhed7.10.2025 12:00:26 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske forsvarsindustri har brug for investeringer. Derfor lavede regeringen i foråret en ny milliardordning, så investeringer kan hjælpe Ukraines industri med helt nødvendige kapaciteter til det ukrainske forsvar. I dag er den første garanti givet til en dansk virksomhed, der investerer i ukrainsk produktion af udstyr til elektronisk krigsførelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum