Regeringen smider vand på inflationsbålet
31.8.2022 13:01:00 CEST | Dansk Metal | Pressemeddelelse

”Inflationen er historisk høj. Vi har ikke set så høje prisstigninger siden 1980’erne. Derfor er det fornuftigt, at regeringen nu smider lidt vand på inflationsbålet, som jo æder en voldsom stor del af danskernes lønninger. Den nuværende situation er alarmerende,” siger Dansk Metals formand Claus Jensen.
Regeringen har fundet 2 mia. kr. inden for de stramme økonomiske rammer til at mildne konsekvenserne af de stigende priser på energi og fødevarer, og det er helt afgørende, at det er finansieret og målrettet.
”De stigende priser gør ondt på danskerne – især på dem med de laveste indkomster. Den skævhed skal vi selvfølgelig forsøge at rette op på. Men det er helt afgørende, at hjælpen bliver målrettet og finansieret, som regeringen foreslår. Og det er vigtigt, at politikerne holder fast i det ved de kommende forhandlinger – for ellers vil det svare til, at der bliver hældt benzin på inflationsbålet,” siger Claus Jensen.
Regeringen foreslår, at der over årene 2023-2026 afsættes 1,3 mia. kr. til at styrke arbejdsmiljøindsatsen. Det er Claus Jensen overordentlig tilfreds med, da det vil gøre op med tidligere tiders slingrekurs på området.
Dansk Metal efterlyser investeringer i erhvervsuddannelserne, som er nødvendige for den grønne omstilling.
”Det er meget simpelt: Hvis vi ikke får mange flere faglærte i Danmark, så bliver den grønne omstilling ved snakken. Der er så mange gode politiske aftaler og planer, men det kan ikke lade sig gøre at gennemføre dem, hvis vi fortsætter som nu. Alene i industrien kommer der til at mangle 116.000 faglærte i 2030, hvis Danmark skal reducere CO2-udledningen med 70 procent. Det er tidens største udfordring, og derfor er det skuffende, at regeringen ikke har investeringer til et massivt løft af erhvervsuddannelserne med i deres forslag,” siger Claus Jensen.
Han opfordrer til et bredt politisk samarbejde i Folketinget om finansloven.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30767127raly@danskmetal.dkBilleder
Information om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne16.3.2026 10:37:45 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals erhvervspolitiske chef, Emil Drevsfeldt Nielsen.
Socialdemokratiet rammer plet med pensionsforslag5.3.2026 13:23:21 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser Socialdemokratiets forslag om, at unge lønmodtagere skal have den samme andel af livet på pension som ældre generationer.
Ny EU-plan skal sikre en stærkere europæisk industri og et mere sikkert Europa4.3.2026 14:15:33 CET | Pressemeddelelse
Sikkerhed og arbejdspladser skal følges ad i den nye plan for fremtidens industri i EU, der netop er præsenteret.
Stor forskel på Øst- og Vestdanmark, når det kommer til unge fritidsjobbere26.2.2026 05:15:00 CET | Pressemeddelelse
Hver fjerde industrivirksomhed vest for Storebælt har ansat en ungarbejder. Det gælder kun for omkring 7 procent på Sjælland. Det viser en analyse fra Dansk Metal.
2035-plan: Forsvarsmilliarder skal skabe danske job24.2.2026 10:19:45 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal bakker op om regeringens investeringer i velfærd og understreger, at de historiske investeringer til materiel til Forsvaret også bør føre til arbejdspladser i Danmark. Der er råd til at genindføre store bededag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

