Regeringen og Folketingets partier er enige om forbedring af kompensation til tvangslukkede selvstændige

De midlertidige kompensationsordninger, som blev etableret i foråret, har været et vigtigt redskab til at hjælpe de danske virksomheder i corona-krisen.
Der er dog selvstændige, der har været ramt af tvangslukning, som med de nuværende regler står over for at skulle tilbagebetale hele kompensationen, de har modtaget i ordningen for selvstændige. Det skyldes, at de har været lukket ned kortere end den periode, kompensationsordningen dækker. Og at de efter genåbning af deres virksomheder har haft så stor omsætning, at de ikke længere lever op til kravet om omsætningsnedgang i den samlede periode i kompensationsordningen.
Derfor er regeringen og Folketingets partier enige om at justere kompensationsordningen for selvstændige, så de kan beholde kompensationen for den periode de var tvangslukkede og ikke havde nogen omsætning.
Erhvervsminister Simon Kollerup siger:
”Mange selvstændige har fået gang i butikken og omsætningen igen. De er kommet ud på den anden side af nedlukningen i foråret. Jeg er dog fuldt ud bevidst om, at flere desværre stadig kæmper med efterveerne fra at have været lukket ned. Derfor er jeg glad for, at vi sammen med Folketingets partier nu er enige om at give en håndsrækning til dem, så de kan beholde noget af den kompensation, de ellers står til at skulle betale tilbage. Det betyder, at bl.a. frisøren på gågaden kan se fremad og fokusere på at få hjulene til at køre rundt.”
Ændringen af kompensationsordningen vil ske med tilbagevirkende kraft og vil derfor omfatte alle tvangslukkede selvstændige i kompensationsordningen.
Selvstændige, der har været ramt af tvangslukning, vil fortsat være berettigede til kompensation for hele kompensationsperioden, hvis de har haft et omsætningstab på minimum 30 pct. i den samlede kompensationsperiode.
For yderligere spørgsmål fra pressen kontakt:
Presserådgiver Tina Buhl Pretzmann, tibupr@em.dk, tlf. 91 33 70 17
Billeder

Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nye milliardinvesteringer på vej til Danmarks grønne industri19.9.2025 11:00:11 CEST | Pressemeddelelse
Ni virksomheder vil med hjælp fra regeringens grønne investeringsordning investere omkring 3 mia. kr. i syv projekter inden for danskproducerede vindmøller og teknologi til Power-to-X. Det skal sikre etableringen eller udvidelsen af produktionsfaciliteter i Danmark.
Regeringen vil skabe mere konkurrence om priserne på benzin og diesel18.9.2025 13:18:32 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for at tage et opgør med konkurrencen på benzin og diesel. Derfor vil regeringen nu styrke konkurrencen, og det kan spare bilisterne for op til 2.000 kr. om året. Ændringerne træder i kraft allerede 1. december.
Presseinvitation: Præsentation af nye tiltag der skal gøre danskernes hverdag billigere17.9.2025 17:15:42 CEST | Pressemeddelelse
Styrket konkurrence på de danske markeder kan medvirke til, at danskerne får flere penge mellem hænderne. Torsdag den 18. september inviterer erhvervsminister Morten Bødskov og transportminister Thomas Danielsen til præsentation af nye, målrettede initiativer, der skal bidrage til at styrke konkurrencen og give danske familier bedre muligheder for at få økonomien til at hænge sammen. Efter præsentationen vil der være mulighed for bilaterale interviews med erhvervsminister Morten Bødskov og transportminister Thomas Danielsen. Tid: Torsdag d. 18. september kl. 13:15 Sted: Enghavevej 199, 2450 København, på hjørnet af Sydhavns Plads og Enghavevej ved skulpturen ’Anchor’.
Endnu mere hjælp til SMV’ers vækstdrømme17.9.2025 11:09:52 CEST | Pressemeddelelse
Den SMV-rettede vejledningsindsats på Virksomhedsguiden får nu endnu mere fokus på at hjælpe SMV’er, når de skal investere i nye produktionsanlæg. Indsatsen supplerer regeringens tiltag ’Rød løber for produktionsvirksomheder’, som også omfatter en statslig one-stop-shop og udpegning af industriparker i flere af landets kommuner.
Erhvervsministeren rejser til Berlin15.9.2025 09:00:13 CEST | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov besøger de næste to dage Berlin. Fokus er på Europas konkurrenceevne, herunder investeringer i morgendagens teknologier, forenkling og kortere godkendelsesprocedurer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum