Regeringen og Folketingets partier er enige om forbedring af kompensation til tvangslukkede selvstændige
3.12.2020 16:29:01 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse

De midlertidige kompensationsordninger, som blev etableret i foråret, har været et vigtigt redskab til at hjælpe de danske virksomheder i corona-krisen.
Der er dog selvstændige, der har været ramt af tvangslukning, som med de nuværende regler står over for at skulle tilbagebetale hele kompensationen, de har modtaget i ordningen for selvstændige. Det skyldes, at de har været lukket ned kortere end den periode, kompensationsordningen dækker. Og at de efter genåbning af deres virksomheder har haft så stor omsætning, at de ikke længere lever op til kravet om omsætningsnedgang i den samlede periode i kompensationsordningen.
Derfor er regeringen og Folketingets partier enige om at justere kompensationsordningen for selvstændige, så de kan beholde kompensationen for den periode de var tvangslukkede og ikke havde nogen omsætning.
Erhvervsminister Simon Kollerup siger:
”Mange selvstændige har fået gang i butikken og omsætningen igen. De er kommet ud på den anden side af nedlukningen i foråret. Jeg er dog fuldt ud bevidst om, at flere desværre stadig kæmper med efterveerne fra at have været lukket ned. Derfor er jeg glad for, at vi sammen med Folketingets partier nu er enige om at give en håndsrækning til dem, så de kan beholde noget af den kompensation, de ellers står til at skulle betale tilbage. Det betyder, at bl.a. frisøren på gågaden kan se fremad og fokusere på at få hjulene til at køre rundt.”
Ændringen af kompensationsordningen vil ske med tilbagevirkende kraft og vil derfor omfatte alle tvangslukkede selvstændige i kompensationsordningen.
Selvstændige, der har været ramt af tvangslukning, vil fortsat være berettigede til kompensation for hele kompensationsperioden, hvis de har haft et omsætningstab på minimum 30 pct. i den samlede kompensationsperiode.
For yderligere spørgsmål fra pressen kontakt:
Presserådgiver Tina Buhl Pretzmann, tibupr@em.dk, tlf. 91 33 70 17
Billeder

Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
Danskerne får flere penge mellem hænderne med nyt bankudspil19.2.2026 07:03:28 CET | Pressemeddelelse
Almindelige familier vil kunne spare omkring 5.000 kr. årligt, hvis de skifter til den billigste bank. Det skal regeringens nye bankudspil bane vejen for gennem øget gennemsigtighed og bedre konkurrence på bankmarkedet.
Millionindsprøjtning skal styrke ukrainsk iværksætteri i hele Danmark16.2.2026 13:38:31 CET | Pressemeddelelse
Med 3 mio. kr. får 900 ukrainske flygtninge nu bedre muligheder for at starte egen virksomhed og genopbygge deres land i fremtiden. Pengene kommer som en del af Virksomhedsudvikling Danmark.
Danmark og Kina styrker samarbejdet om klimavenlig skibsfart27.1.2026 08:58:32 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov og den kinesiske minister for industri og informationsteknologi har i dag underskrevet en samarbejdsaftale om grøn skibsbygning og grønne, maritime teknologier.
Erhvervsministeren rejser til Kina med stor erhvervsdelegation24.1.2026 11:01:22 CET | Pressemeddelelse
For at stille skarpt på muligheder og udfordringer for dansk erhvervsliv besøger erhvervsminister Morten Bødskov de næste dage Kina. Her skal han bl.a. mødes med den kinesiske vicetransportminister med ansvar for det maritime område samt ministeren for industri og informationsteknologi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
