Regeringen igangsætter næste fase af Baltic Pipe
Regeringen har godkendt, at Energinet.dk i juni 2017 igangsætter et bindende udbud, en såkaldt Open Season, af den nye forventede gastransportkapacitet for Baltic Pipe-projektet. Baltic Pipe har til formål at sikre en ny gasforsyningsforbindelse fra Norge gennem Danmark til Polen. Open Season er et vigtigt instrument til at afgøre, om projektet er kommercielt bæredygtigt, og om det vil indebære økonomiske gevinster for Danmark.
Beslutningen om igangsættelse af Open Season kommer efter afslutningen på en fælles polsk-dansk forundersøgelse af Baltic Pipe-projektet.
”Forundersøgelsen viser, at projektet vil kunne indebære økonomiske gevinster for både Polen og Danmark, forbedret gasforsynings-sikkerhed og yderligere diversificering af energikilder i EU,” siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt.
Fortsat stor usikkerhed om økonomien i projektet
Der er på det nuværende tidlige stadie fortsat meget stor usikkerhed om økonomien i projektet. Open Season kan bidrage til at afhjælpe denne usikkerhed. Holder Energinet.dk’s foreløbige forventninger til projektet stik, vil projektet give mulighed for at fastholde et lavt tarifniveau for danske gasforbrugere i fremtiden. Ellers er det forventningen, at de danske gastariffer fremadrettet vil stige betydeligt på grund af faldende gasforbrug i Danmark.
”Vi vil nu igangsætte næste skridt af Baltic Pipe-projektet, den såkaldte Open Season, der kan give et mere sikkert billede af den danske business case. Regeringen vil senere skulle træffe beslutning om igangsættelse af mere bindende projektfaser. Det vil her være afgørende, at det bekræftes, at der vil være betydelige økonomiske gevinster for Danmark, samt at projektet ikke indebærer unødige risici,” siger Lars Chr. Lilleholt.
Ifølge Energinet.dk’s procesplan vil der skulle træffes endelig investeringsbeslutning om projektet i 2018, forudsat at projektet ikke afbrydes forinden.
Fakta:
Baltic Pipe-projektet omfatter bl.a.:
- En sammenkobling af norsk og dansk gasinfrastruktur samt en gasrørledning i Nordsøen,
- En gasrørledning fra Østsjælland til det nordlige Polen via Østersøen,
- En udbygning af transmissionssystemet fra Jylland til Østsjælland, hvor der også vil skulle etableres en ny kompressorstation,
- Rørledningen har kapacitet til at transportere ca. 10 mia. M3 gas årligt.
Kontakter
Pressechef Jesper Caruso, jesca@efkm.dk / 41729184
Information om Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
I Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet arbejder vi for målet om at reducere udledningen af drivhusgasser med 70 procent i Danmark i 2030 og for et visionært, grønt lederskab både i Danmark og ude i verden.
Følg pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet
EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål5.11.2025 09:36:41 CET | Pressemeddelelse
Med bred opbakning fra EU’s medlemslande er det lykkes det danske formandskab at lande et klimamål for 2040 på 90 procent.
Presseinvitation: Briefing om COP3027.10.2025 09:42:16 CET | Presseinvitation
Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet inviterer til pressebriefing om forhandlingerne og ministerens rolle på COP30.
EU skal af med russisk gas: Energiministre er enige om forbud20.10.2025 11:30:47 CEST | Pressemeddelelse
I dag er slutdatoen for russisk gas til EU sat. Næste år skal det være slut med de kortsigtede gaskontrakter, og om to år skal det endelige punktum for russisk gas til hele Europa sættes. Sådan lyder beskeden fra EU's energiministre, der i dag er blevet enige om at trække en streg i sandet og sætte en slutdato. Nu skal det danske formandskab forhandle en endelig aftale på plads med Parlamentet.
Bred politisk aftale om mere sol og vind på land og større hensyn lokalt10.10.2025 08:58:13 CEST | Pressemeddelelse
Bred enighed om fortsat mere sol og vind på land med større kompensation til naboer, hurtigere godkendelser af projekterne og flere muligheder for, hvor solceller og vindmøller kan stå.
CO2-fangst og lagring: Ny aftale reducerer væsentlige risici for danske transport- og lagringsprojekter10.10.2025 07:01:02 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen og et bredt flertal af Folketingets partier er enige om at skrue på håndtagene for fangst, transport og lagring af CO2. Det reducerer mulighederne for forsinkelser for både eksisterende og kommende projekter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum