Regeringen frigiver nu i alt 410 mio. kr. til humanitære indsatser i en række af verdens mest alvorlige kriser.
28.9.2018 06:00:00 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Regeringen frigiver nu i alt 410 mio. kr. til humanitære indsatser i en række af verdens mest alvorlige kriser.
Udviklingsminister Ulla Tørnæs siger:
”Verdenssamfundet er i de her dage samlet i New York til FN’s Generelforsamling, hvor fokus bl.a. er på fremskridt i forhold til at nå de bæredygtige udviklingsmål. Her er det helt centralt, at det internationale samfund fastholder et klart fokus på ofrene for de store kriser og konflikter verden over. Antallet af fordrevne har aldrig været højere, og det rammer især nærområderne omkring de store konflikter– og dertil kommer alle de, som ikke har kunnet forlade deres hjem i konfliktramte områder, men som også er dybt afhængige af humanitær bistand. Danmark er en af verdens største humanitære donorer, målt i forhold til vores størrelse, og med nye humanitære bevillinger på mere end 400 mio. kr. står vi ved vores internationale ansvar.”
Bevillingerne, der tages fra det humanitære budget på finansloven, omfatter bl.a. 130 mio. kr. til indsatser gennem UNICEF og danske humanitære organisationer i Yemen, hvor mere end 22 mio. mennesker har behov for humanitær bistand. Lige nu er der tegn på, at en sultkatastrofe er under opsejling, og derfor er der bl.a. fokus på fødevarebistand i de danske bidrag. Herudover støttes også vandforsyning og sanitet, uddannelse og psykosociale indsatser, med vægt på at nå især kvinder og børn.
Også i Afghanistan er fødevaresituationen kritisk, her dog grundet tørke, som kommer oven i den vedvarende konflikt, og som i de seneste uger har fordrevet næsten 300.000 fra deres hjem i det vestlige Afghanistan. Danmark yder 20 mio. kr. til FN’s humanitære landefond for at understøtte den akutte respons.
Derudover yder Danmark nu 40 mio. kr. til indsatser i Sydsudan, hvor der netop er indgået en ny fredsaftale. Det vil forhåbentlig bedre mulighederne for at nå de 7 mio. mennesker, der har massivt behov for nødhjælp efter en lang periode, hvor konflikten i landet er blevet stadigt mere intens. Bevillingerne går dels til den Internationale Røde Kors Komite, dels til FN’s humanitære landefond.
Den Internationale Røde Kors Komite modtager derudover 20 mio. kr. til organisationens arbejde i Libyen. Her er fokus både på nødlidende i den igangværende konflikt, men også de mange flygtninge og migranter, der er nået til Libyen og nu lever under forfærdelige vilkår i detentionscentre
Endelig er danske humanitære organisationer modtagere af store bevillinger til støtte for deres indsats i og omkring Syrien samt Rakhine State i Myanmar, hvortil der er afsat henholdsvis 150 mio. kr. og 50 mio. kr. I begge regioner er der tale om støtte til generel nødhjælp, forbedret indkvartering, styrket adgang til sundhed, ernæring og vand, psykosocial bistand m.v., med gennemgående fokus på særligt sårbare grupper, herunder kvinder og børn.
Kontakter
Marie Dørup OlesenPresserådgiver
Tlf:+4561979020mardor@um.dkInformation om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark giver 85 millioner kroner i ny humanitær støtte til Palæstina og Libanon13.7.2026 08:24:50 CEST | Pressemeddelelse
Den humanitære situation i Gaza og på Vestbredden er fortsat kritisk, mens de seneste måneders eskalering af konflikten i Libanon har forværret en allerede alvorlig humanitær krise.
Udenrigsministeren besøger Montenegro for at støtte landets EU-kandidatur8.7.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I forlængelse af NATO-topmødet i Ankara rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Montenegro.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn30.6.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 30. juni kl. 14.00.
Danmark og Nefco støtter nye kommunale projekter i Mykolaiv-regionen i Ukraine26.6.2026 09:20:57 CEST | Pressemeddelelse
En ny række investeringer støttet af Danmark skal genoprette kritisk infrastruktur og forbedre kommunale ydelser i lokalsamfund i Mykolaiv-regionen i det sydlige Ukraine. Initiativerne bidrager også til en grøn og robust genopbygning af Ukraine.
Ny evaluering: Særlig type bistand kan styrke det multilaterale system og fremme nordiske værdier23.6.2026 13:30:45 CEST | Nyhed
I en tid, hvor verden er i opbrud, og det multilaterale system og udviklingssamarbejdet er under pres, er bistand til trustfonde et godt værktøj, konkluderer ny fællesnordisk evaluering, der dog anbefaler, at bistanden til de mange trustfonde prioriteres og koordineres bedre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
