Red Barnet: Støtten til de fattigste børnefamilier løser ikke problemerne med børnefattigdom
24.2.2023 06:00:00 CET | Red Barnet | Pressemeddelelse
– Det er godt, at der nu er landet en aftale om midlertidig støtte til de fattigste børnefamilier i Danmark. De familier har ventet i uvished alt for længe.
– Men det er vigtigt at huske, at de 300 mio. kr., man nu deler ud til inflationshjælp, er taget fra det midlertidige børnetilskud, som regeringen har afskaffet. Nu deler man hjælpen ud til en større gruppe af familier, og det må betyde, at der vil være nogle af de fattigste familier, der vil få færre penge end tidligere.
– Samtidig må vi sige, at støtten kommer for sent. Familier, der i forvejen levede i fattigdom, er ekstremt hårdt pressede af inflationen, og de familier, som er omfattet af det midlertidige børnetilskud, mister tilskuddet her 1. marts.
– Når jeg i disse måneder taler med frivillige i Red Barnet, der møder Danmarks fattigste familier, fortæller de om forældre, der undlader at give medicin til deres børn for at få råd til mad. Børn, der bliver afleveret tidligt i institution, for så er der gratis morgenmad. Og forældre, der ikke ved, hvad de skal svare, når børnene spørger, hvorfor de voksne springer aftensmaden over.
– Det er klart, at den her håndsrækning på ingen måde løser fattigdomsproblemet. Det kræver en permanent løsning – det har de her familier så hårdt brug for. Derfor er det helt afgørende, at der så hurtigt som overhovedet muligt lander en kontanthjælpsaftale, der kan give sårbare familier en sikkerhed omkring deres økonomi.
– Der er tale om familier, der i forvejen er ekstremt pressede. Tilbage i 2021 undersøgte VIVE vilkårene for modtagerne af det midlertidige børnetilskud. Undersøgelsen viste, at tilskuddet var en hjælp, men at selv med tilskuddet led børnene alvorlige afsavn. Ti procent af de adspurgte havde undladt at give deres børn nødvendige måltider og syv procent havde undladt at give børnene nødvendig lægeordineret medicin. Omkring halvdelen havde undladt faste fritidsaktiviteter til børnene. Siden har inflationen kun gjort det endnu sværere at få hverdagen til at hænge sammen for disse familier.
Kontakter
Gitte Bank de ThurahPresseansvarlig
Tlf:2155 2045gbj@redbarnet.dkInformation om Red Barnet
Red Barnet arbejder i Danmark og mere end 110 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.
Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
Tusindvis af elever sætter i dag trivsel på skoleskemaet: Trivsel er en holdsport6.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På 265 skoler landet over samarbejder elever, lærere og pædagoger i dag om børns trivsel. De mange skoler samarbejder med Red Barnet i forbindelse med Trivselsdagen for at styrke trivslen og fællesskabet både i klassen og på skolerne.
Ny undersøgelse: Børns digitale liv accelererer fra niårsalderen24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med deres første smartphone ændrer børns digitale liv sig markant. Det viser en repræsentativ undersøgelse af seks- til tiåriges brug af skærme foretaget af VIVE for Red Barnet. Gennemsnitsalderen for børns egen første tablet er 5,2 år og 8,1 år for den første smartphone, viser analysen.
Red Barnet: Børn i Ukraine er ængstelige og bange efter tusinder af timer med alarmer i forbindelse med luftangreb23.2.2026 21:55:00 CET | Pressemeddelelse
De seneste fire år har børn i Ukraine i gennemsnit oplevet, hvad der svarer til næsten et halvt år med uafbrudte alarmer i forbindelse med luftangreb. Den konstante frygt sætter dybe spor hos tusindvis af børn i Ukraine.
Red Barnet i opråb: Millioner af børn på Afrikas Horn står over for en dødbringende sultkrise12.2.2026 09:11:00 CET | Pressemeddelelse
Tusinder af børn risikerer at betale den højeste pris i en overset katastrofe, hvis ikke det internationale samfund træder til og skruer op for støtten til børn på Afrikas Horn.
Red Barnet: Instagram sløser med ulovligt indhold3.2.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
Red Barnet gør i en ny rapport status på det første år som udpeget digital vagthund – også kaldet pålidelig indberetter. På baggrund af børn og unges henvendelser har organisationen sendt 145 anmeldelser om ulovligt indhold af sted til onlineplatforme i 2025, og de handler især om afpresning og deling af intime billeder. Instagram skiller sig ud ved at fjerne mindst af det anmeldte indhold og have de længste svartider. “Dybt problematisk”, siger Johanne Schmidt-Nielsen, generalsekretær i Red Barnet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum