Red Barnet om regeringsgrundlaget: Vi er bekymret for de fattigste børn
14.12.2022 15:43:12 CET | Red Barnet | Pressemeddelelse
Red Barnets generalsekretær, Johanne Schmidt-Nielsen, udtaler om regeringsgrundlaget og børnefattigdom:
– Vi har et kæmpe problem i Danmark med børn, der vokser op i fattigdom. Et problem, der kun er blevet forværret på grund af den omfattende inflation og de stigende priser. Det løser vi ikke ved at konvertere det midlertidige børnetilskud til en pulje og give 50 millioner til ekstra inflationshjælp, som sociale organisationer kan dele ud af. Det er kortsigtet og meget usikkert, om det her hjælper de fattigste børnefamilier.
– Det bekymrer os meget, at regeringen har puttet kontanthjælpsaftalen i glemmebogen og i stedet vil genbesøge ydelseskommissionens arbejde. Hvordan vil man bekæmpe børnefattigdom? Det er uklart. Og så frygter vi også for børns ret til gratis receptpligtig medicin, som kontanthjælpsaftalen sikrede dem, og som regeringen nu vil se på igen. Det er helt absurd i et samfund som det danske, hvis børn ikke kan være sikre på at få den medicin, som lægen siger, de har brug for.
– Vi ved, at det er decideret skadeligt for børns udvikling at leve i fattigdom, og der er brug for handling nu, så de flere end 50.000 børn, der lever i fattigdom i Danmark, ikke får en opvækst præget af afsavn, isolation og et dårligt fysisk og mentalt helbred. Derfor skylder vi børnene at have store ambitioner her og lave en handleplan for at bekæmpe børnefattigdom.
Kommission for godt børneliv må ikke blive syltekrukke
I forhold til udfordringerne med børn og unges stigende mistrivsel ser generalsekretæren flere gode takter:
– Det glæder os, at SVM-regeringen stiller skarpt på trivselskrisen og nedsætter en kommission, der skal se på, hvordan mistrivsel og sårbarhed kan forebygges, og hvordan vi fremmer det gode børneliv. Det må bare ikke blive en syltekrukke, for der er brug for, at det hurtigt fører til en handleplan for, hvordan vi kommer mistrivslen til livs.
– Det er også virkelig positivt, at regeringen har et stærkt fokus på børn og unges digitale liv, og at den lægger op til at lave en digital børnebeskyttelseslov, som skal gøre det mere sikkert for børn at færdes på internettet.
– Herudover glæder vi os over, at man både har fokus på at udvide psykiatriplanen, styrke behandlingen, men også styrke forebyggelsen i forhold til børn og unge.
Vigtigt fokus på menneskerettigheder i udviklingspolitikken
I forhold til regeringens ambitioner vedrørende udviklingsbistanden ser Red Barnet også flere positive elementer.
– Der er mange gode takter i forhold til regeringens udviklingspolitiske ambitioner. Et stærkt fokus på at fremme indsatsen for menneskerettigheder og internationale retsorden, og så er det spændende, at regeringen vil indføre en konventionsambassadør, som vi håber og appellerer til vil have et stærkt fokus på børn og unges menneskerettigheder, særligt i verdens brændpunkter.
– Endelig er det godt, at regeringen holder fast i FN-målsætningen om at bruge 0,7 pct. af BNI på udviklingsbistand, der er et minimum for, at Danmark kan leve op til sine internationale forpligtelser og indfri FN’s verdensmål.
Og så er det godt, at SVM-regeringen har lyttet til civilsamfundet og valgt i en overgangsfase at sikre finansieringen af mange tilbud til borgere i udsatte positioner, som ellers stod til at lukke.
– Det er meget positivt, at regeringen har hørt organisationernes opråb og vil forsøge som noget af det første at få tilslutning i Folketinget til at forlænge bevillingerne. Det er vi meget glade for også i Red Barnet, da den offentlige finansiering af SletDet Rådgivningen stod til at ophøre ved årsskiftet. Det er så vigtigt, at der fortsat er en professionel rådgivning for de børn og unge, der har været udsat for digitale krænkelser.
Kontakter
Laurids Bæk SimonsenPressechef
Tlf:2283 3692labs@redbarnet.dkInformation om Red Barnet
Red Barnet arbejder i Danmark og mere end 110 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.
Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
Ny befolkningsundersøgelse: Stort flertal af danskerne ønsker at bevare udviklingsbistand på 0,7 procent17.3.2026 23:30:16 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Globalt Fokus viser, at 2 ud af 3 danskere bakker op om udviklingsbistanden. Danskernes støtte bør være et klart signal til landets politikere, om at vi ikke skal pille ved udviklingsbistanden, men at vi skal holde fast i de 0,7 procent af BNI.
Næsten 300.000 børn er sendt på flugt i Libanon: De klamrer sig til kæledyr og legetøj17.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I alt er over 800.000 mennesker sendt på flugt i Libanon, siden konflikten eskalerede for over to uger siden. Mange er flygtet til nabolandet Syrien. Red Barnet opfordrer til at indstille alle angreb for at beskytte børn og civile.
Tusindvis af elever sætter i dag trivsel på skoleskemaet: Trivsel er en holdsport6.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
På 265 skoler landet over samarbejder elever, lærere og pædagoger i dag om børns trivsel. De mange skoler samarbejder med Red Barnet i forbindelse med Trivselsdagen for at styrke trivslen og fællesskabet både i klassen og på skolerne.
Ny undersøgelse: Børns digitale liv accelererer fra niårsalderen24.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med deres første smartphone ændrer børns digitale liv sig markant. Det viser en repræsentativ undersøgelse af seks- til tiåriges brug af skærme foretaget af VIVE for Red Barnet. Gennemsnitsalderen for børns egen første tablet er 5,2 år og 8,1 år for den første smartphone, viser analysen.
Red Barnet: Børn i Ukraine er ængstelige og bange efter tusinder af timer med alarmer i forbindelse med luftangreb23.2.2026 21:55:00 CET | Pressemeddelelse
De seneste fire år har børn i Ukraine i gennemsnit oplevet, hvad der svarer til næsten et halvt år med uafbrudte alarmer i forbindelse med luftangreb. Den konstante frygt sætter dybe spor hos tusindvis af børn i Ukraine.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum