Randrusianer vinder 15 millioner kroner i Lotto

15 millioner kroner er lidt af en sjat, og hos Danske Spil er der stor begejstring for den flotte præmie til den heldige vinder:
”Vi ønsker vinderen stort tillykke. Det er ikke hver dag, at man vinder 15 millioner kroner, så det er fantastisk at kunne glæde en heldig spiller derude med den flotte præmie”, siger Pernille Mehl, direktør for Danske Lotteri Spil.
De mange millioner, der nu sættes ind på en heldig spillers bankkonto, er blevet udløst efter tre uger uden en vinder af førstepræmiepuljen.
Men for bare fire uger siden vandt en københavner ligeledes 15 millioner i Lotto, og de to spillere deler nu titlen som vindere af den næsthøjeste præmie udløst i år – kun overgået af en vinder fra Egedal Kommune i uge 7, der vandt 20.000.000 kroner.
”Vi har ikke hørt fra den heldige randrusianer endnu, så det er ikke sikkert, at vedkommende har opdaget, at der ligger en milliongevinst og venter. Men pengene er på vej, for vinderen er PLUS-abonnent, så gevinsten går automatisk ind på kontoen”, slutter Pernille Mehl.
Det er første gang i år, at en spiller fra Randers vinder i Lotto.
Vindertal:
Tillægstal:
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Klar til en afbudsrejse af en anden verden? Danske Spil har vilde 539 millioner i Eurojackpot puljen til en opgradering af sommerferien18.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejret er ustadigt, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på over en halv milliard kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor solen skinner.
Vinder 1.000.000 i Lotto og køber nyt tag i stedet for en Rolls Royce16.7.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det startede med en henkastet kommentar fra en ven, og sluttede med et splinternyt tag over hovedet for en ældre – og ganske fornuftig – sønderjyde.
I morgen får over 35.000 danskere besked: Lollik fik 1.000.000 kroner sidste gang14.7.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Indtil videre har over 200.000 danskere vundet i Klasselotteriet i 2025: En af dem var en heldig mand fra Lolland, som valgte at forkæle familien, da han vandt en million. Imorgen tirsdag den 15. bliver der trukket lod i Klasselotteriet igen.
Danske Spil disker op med 13,6 millioner lotterikroner til tre heldige danskere12.7.2025 09:19:15 CEST | Pressemeddelelse
Fredag aften fandt tre danskere guldet for enden af regnbuen, da Eurojackpot tallene blev trukket ud. To andenpræmier og en tredjepræmie gav i alt 13,6 millioner kroner.
Flere danskere i spil til rollen som den næste James Bond10.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil kan danskerne gætte med på, hvem der nu skal spille James Bond – og der er flere danskere på listen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum