RAGNAROCK SKRUER OP FOR FESTIVALSTEMNING, LEGO-BYGGERI OG GÅDEJAGT
16.6.2021 08:52:00 CEST | ROMU | Pressemeddelelse

Med en ny særudstilling om Roskilde Festival byder RAGNAROCK – museet for pop, rock og ungdomskultur på masser af festivalstemning og sjove aktiviteter henover sommeren.
”I år fylder vi museet med festivalstemning og byder på sjove aktiviteter knyttet til vores nye særudstilling ”Smattens Magi – 50 års aftryk af Roskilde festival”. Gæster kan komme på omvisning, slippe kreativiteten løs i værkstedet, hvor festivalskrald skal have nyt liv, eller tage på gådejagt på festivalpladsen. Alle besøgende kan også få lov til at bygge deres egen festivalcamp i LEGO”, fortæller museumsinspektør Mia Ramsing Jensen.
Få overblikket herunder.
Omvisninger i særudstillingen ”Smattens Magi”
Vil man opleve RAGNAROCKS nye særudstilling ”Smattens Magi – 50 års aftryk af Roskilde festival”, er det både muligt at booke omvisninger for voksne og for hele familien.
Tager man med på omvisning får man en guidet tur gennem 50 års magiske øjeblikke på Dyrskuepladsen i Roskilde, hvor publikum er hovednavnet. Man kryber i ly for regnen i havepavillonerne, får indblik i frivilligaktiviteterne og kommer helt tæt på scenens idoler.
Få fortællinger om en festival, der aldrig har stået stille, og som har sat blivende spor i smatten foran Orange og hos tusindvis af mennesker verden over.
Tager man på familieomvisning, oplever man særudstillingen i børnehøjde og går på opdagelse i sure gummistøvler, en gul badeand og mudder på glasflaske.
Skab med skrald – giv dit affald nyt liv
I værkstedet på RAGNAROCK kan børnefamilier og nysgerrige sjæle slippe kreativiteten løs og give gammelt skrald nyt liv. Bunker af telte, campingstole og teltstænger, der er indsamlet på campingområdet efter Roskilde Festival, kan måske laves om til legetøj, mobilcovers eller hårpynt. Værkstedet er udviklet i samarbejde med foreningen Affaldsimperiet, der arbejder med at inspirere og motivere til mere kreativ bæredygtighed, upcycling og genbrug.
Byg Roskilde Festival i LEGO
Sidste års LEGO-succes gentages, når modellen af Orange Scene igen står klar. I år er byggefeltet udvidet med et campingområde, hvor publikum kan være med til at bygge deres egne personlige Roskilde-LEGO-camps med glade festivalgæster i farvestrålende LEGO. Det er muligt at deltage i aktiviteten i ugerne 26, 27, 28, 29 og 30 i museets åbningstid, og så er det gratis for alle.
Tag på gådejagt på festivalpladsen
RAGNAROCK tilbyder også en anderledes aktivitet uden for museet i forbindelse med særudstillingen. Man kan nemlig tage på gådejagten ”Er I der Roskilde?”, der bl.a. går ind på festivalområdet på Dyrskuepladsen. Det er museet selv og gådefirmaet HV?M, der står bag aktiviteten. Gådejagten går ud på at finde festivalånden. Med et spilkit med gådepapir og mp3-afspiller skal man sammen løse gåderne og udforske pladsen, men også hinandens musiksmag og holdninger.
Tid, pris og sted
Vil du deltage i nogle af sommeraktiviteterne, så find information om tid, pris, billetter og sted herunder.
Du kan også læse mere om arrangementerne på museets hjemmeside.
Familieomvisning i Smattens Magi: ”Ska’ du med i smatten?”
Tirsdag – fredag i uge 27, 28, 29, 30, kl. 11.00
Pris: 160 kr. for voksne (+billetgebyr), børn er gratis.
Billetter købes her.
Omvisning: ”Hegnet er væltet! Roskilde Festival i 50 år”
Tirsdag – fredag i ugerne 27, 28, 29, 30, kl. 15.00
og onsdage i ugerne 27, 28, 29, 30 kl. 16.30 – 17.30
Pris: 160 kr. (+billetgebyr)
Billetter købes her.
Skab med skrald - giv festivalaffald nyt liv:
Tirsdag – fredag i uge 27, 28, 29, 30, kl. 12.00 – 14.00
Pris: Materialepris 30 kr. pr. barn (+billetgebyr)
Time slots: 12.00-13.00 og 13.00-14.00
Billetter købes her.
Byg Roskilde festival i LEGO:
Alle dage i ugerne 26, 27, 28, 29, 30 i museets åbningstid
Gratis for museets besøgende
Er I der Roskilde – RAGNAROCKS Mystery-walk:
Gådejagten kan spilles i tidsrummet 10.30-16.30 tirsdag til søndag.
Pris: 50 kr. pr. person (+billetgebyr)
Varighed: 2 timer
Antal deltagere 2-6 spillere
Alder: fra 10 – 100 år
Billetter til juni findes her.
Billetter til juli findes her.
Få overblik over alle sommeraktiviteterne på ROMUs mange besøgssteder her.
Nøgleord
Kontakter
Tine Moberg
Projektmedarbejder
tinemo@romu.dk
+45 46 31 65 00
Mia Ramsing
Formidlingsinspektør
miarj@romu.dk
22 27 80 61
Billeder

Information om ROMU
Museumsorganisationen ROMU blev etableret i 2015 og udgøres i dag af besøgsstederne Roskilde Museum, Frederikssund Museum Færgegården, Lejre Museum, RAGNAROCK – museet for pop, rock og ungdomskultur, Lützhøfts Købmandsgård, Håndværksmuseet, Sankt Laurentius, Gl. Kongsgård, Tadre Mølle og Domkirkemuseet.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Et længe ventet navneskifte: Nu hedder det Rockmuseet20.3.2026 07:58:00 CET | Pressemeddelelse
Med en ny, sitrende grafisk identitet, ny hjemmeside og en omfattende opdatering af stil og look bliver museet, vi kendte som RAGNAROCK nu til Rockmuseet.
Fond giver fem millioner til at styrke sårbare børn og unges møde med kulturarven3.3.2026 08:20:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan gør man kulturarv tilgængelig for endnu flere børn og unge? Liljeborgfonden har givet en stor donation til Formidlingsfonden bag kulturarven ved Roskilde Domkirke, som sammen med ROMU og Kulturens Analyseinstitut skal udvikle, teste og analysere aktiviteter særligt for udsatte børn og unges møde med kultur- og verdensarv.
Musik, mod og fællesskab: Rockmuseet markerer kvindernes internationale kampdag med tre stærke arrangementer2.3.2026 08:10:00 CET | Pressemeddelelse
Dicte og A Mess er to af navnene på programmet, når Danmarks rockmuseum, RAGNAROCK i marts sætter fokus på kvindelige stemmer, rollemodeller og fællesskaber i musikbranchen.
Cobe vinder konkurrence om Roskilde Domkirke Verdensarvscenter5.2.2026 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Det bliver arkitektfirmaet Cobe, der skal stå i spidsen for at omdanne dele af Det Kongelige Palæ i Roskilde til verdensarvscenter for Roskilde Domkirke. Cobe vandt udbuddet med et forslag, der nænsomt omdanner de historiske bygninger til et moderne besøgscenter.
Fest, fræs og fastelavn - ROMU holder endnu mere åbent i vinterferien27.1.2026 09:15:44 CET | Pressemeddelelse
Museumsorganisationen ROMU slår dørene op for museumsoplevelser i både uge 7 og 8 - uanset kommune. De åbne museer byder også på familieaktiviteter med alt fra racerskole til skattejagt om ”Kongegravens hemmeligheder”, fra popfest og fastelavn til leg med lys og mørke. Det meste i begge uger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
