Råb, spark og skældsord: Så mange danskere er udsat for vrede i trafikken

Der er ikke meget tålmodighed og overskud bag rattet, når danske bilister bevæger sig ud i trafikken. I hvert fald ikke, hvis man ser på en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har lavet for Gjensidige.
Derimod er skældsord, aggressiv adfærd og voldsomme gestikulationer desværre hverdag for rigtig mange danskere, der er blevet udsat for ‘road rage’.
Hver anden dansker har nemlig oplevet at blive gestikuleret grimt af i trafikken, mens hver tredje er blevet råbt ad,af sine medtrafikanter. Hver femte har derudover oplevet, at de er blevet snakket grimt til af andre bilister.
“Aggressiv adfærd er aldrig hensigtsmæssigt og slet ikke i trafikken. Personer, der har mere travlt i trafikken med andres kørsel, har selvsagt også mindre fokus på det, der sker på vejen, og når vi ved, hvor farligt uopmærksomhed er i trafikken, er det dybt uansvarligt at bruge al sin tid på andre trafikanter,” siger Henrik Sagild, der er skadedirektør i Gjensidige.
Mangel på selvindsigt?
Mens problemet med ‘road rage’ tydeligvis er stort på de danske veje, så viser undersøgelsen også et andet problem i trafikken, nemlig en manglende fokus på egen opførsel.
For når danske bilister er blevet spurgt, om de selv har begået ‘road rage’, ser problemet væsentligt mindre ud. Her er det kun hver fjerde, der har gestikuleret grimt af andre trafikanter, mens hver femte har råbt ad andre, og blot hver tiende harsagt grimme ting til sine medtrafikanter. De svar bør også give anledning til en smule selvrefleksion på vejene, mener Henrik Sagild.
“Det er ofte nemmere at pege på andres fejl i trafikken, end det er at se indad. Derudover skal man huske, at folk har forskellige grænser for, hvad de oplever som værende ubehagelig adfærd, og den nemmeste måde at undgå, at folk oplever ens adfærd som ‘road rage’, er simpelthen ikke at bruge tid på vrede gestikulationer og mishagsytringer, men i stedet på at køre bil.”
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget blandt 1.009 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år af Kantar Gallup for Gjensidige i februar og marts 2023.
Har du gjort noget af følgende i trafikken? |
|
Har råbt ad andre trafikanter |
22 % |
Har sagt grimme ting til andre trafikanter |
10 % |
Har gestikuleret aggressivt ad andre trafikanter |
25 % |
Har skubbet til en anden trafikant |
1 % |
Har slået/sparket til en anden trafikant |
0 % |
Slået/sparket til en anden trafikants bil |
1 % |
Ingen af ovenstående |
60 % |
Ved ikke |
23 % |
Har du oplevet at andre har gjort noget af følgende i trafikken? |
|
Har råbt ad dig |
34 % |
Har sagt grimme ting til dig |
20 % |
Har gestikuleret grimt ad dig |
51 % |
Har skubbet til dig |
4 % |
Har slået eller sparket dig |
1 % |
Slået eller sparket til din bil eller cykel |
6 % |
Ingen af ovenstående |
31 % |
Ved ikke |
6 % |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Mange danskere bekymrede for el-ladcykler8.5.2025 07:36:00 CEST | Pressemeddelelse
El-ladcykler fylder stadig mere på cykelstierne herhjemme, men selvom de generelt set bliver opfattet positivt, så er mange danskere bekymrede for, at der ofte bliver kørt hasarderet på dem, og at de er til fare for trafiksikkerheden. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
Til fare for medtrafikanter: Så mange biler kører rundt med glasskader i forruden6.5.2025 07:33:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver femte danske bilist har indenfor de seneste to år kørt rundt med en glasskade i bilen i længere end en uge. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Flere vil rejse i Europa: Global usikkerhed påvirker danskernes ferieplaner1.5.2025 07:34:00 CEST | Pressemeddelelse
Global usikkerhed er blevet en del af danskernes hverdag, og det får en betydning, når ferieglade danskere om kort tid rejser ud i verden på sommerferie. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige og Gouda Rejseforsikring viser, at hver anden dansker ændrer rejsemønster på grund af den geopolitiske situation.
Skjulte farer i din hudpleje: Så mange danskere undlader at tjekke ingredienslisten23.4.2025 07:32:00 CEST | Pressemeddelelse
Hudirritation, allergiske reaktioner og hormonforstyrrelser. Det er nogle af de risici, du løber, hvis du ikke tjekker ingredienslisten på dine hudplejeprodukter. En ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige viser at 4 ud af 10 ikke undersøger indholdet af deres hudplejeprodukter inden brug.
Det flyder med skrald i vejkanten: Fire ud af ti danskere har set bilister smide affald ud af vinduet17.4.2025 07:39:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvert år ender tonsvis af affald i vejkanten, fordi bilister ikke gider bruge en skraldespand. Problemet er så omfattende, at fire ud af ti danskere det sidste år har oplevet bilister, der smider skrald ud af bilvinduet. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum