PwC styrker sin strategi og operations consulting-forretning med stærk profil

I 2019 etablerede PwC Strategy& efter købet af Booz & Co, der var et af de ældste globale strategihuse i verden. PwC’s Strategy& er en del af en global strategi og operations consulting-enhed med flere tusind højt specialiserede konsulenter på verdensplan. PwC Danmark har da også klare ambitioner på området:
“Vi ønsker at udvide forretningsområdet inden for strategi og operations transformation yderligere og styrke vores position som en af de stærkeste rådgivere på markedet til glæde for vores kunder. Vi oplever stor efterspørgsel i markedet og har ambitioner om tilsvarende vækst,” fortæller Michael Eriksen.
Amdi Hansen kommer fra en stilling som seniorpartner hos Bain & Company & QVARTZ og har tidligere været hos PA Consulting Group og Implement Consulting Group. Han kommer dermed med mere end 17 års erfaring inden for konsulentbranchen, hvor han har rådgivet virksomheder på tværs af forskellige industrier.
”Vi glæder os meget over at kunne byde Amdi Hansen velkommen i PwC’s Strategy&. Han har stærke kvalifikationer inden for strategi og forretningstransformation og et bredt netværk, der vil give os mulighed for indfri vores høje ambitioner på området,” udtaler Michael Eriksen, direktør for Advisory i PwC.
Om skiftet til PwC siger Amdi Hansen: ”Jeg glæder mig til at styrke Strategy& i markedet og hjælpe nye og eksisterende kunder med at nå deres strategiske ambitioner og mål. Vi er et stærkt team med globale eksperter og dybe kompetencer inden for strategi og operations consulting, som fx strategieksekvering, commercial og operational due diligence og cost transformationer. Jeg ser desuden frem til sammen med mine mange nye kolleger at udvikle forretningsområdet yderligere og tiltrække endnu flere dygtige konsulenter i et område, der er i kraftig vækst.”
Nøgleord
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Skattemyndighederne præciserer: Disse reparationer giver ret til fradrag23.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nu har Skattemyndighederne præciseret reglerne for, hvilke reparationer af hårde hvidevarer der giver ret til servicefradrag.
Investorer efterspørger investeringer i transformation og vægter samtidig stabilitet og modstandsdygtighed højt19.12.2025 11:09:04 CET | Pressemeddelelse
9 ud af 10 investorer efterspørger øgede investeringer i teknologisk transformation – og vægter samtidig stabilitet og modstandsdygtighed overfor bl.a. cyberrisici og geopolitiske ændringer højt. Det viser PwC’s Global Investor Survey 2025.
Får du restskat for 2025? Nu er renten fastsat16.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Skattevæsenet har fastsat dag-til-dag-renten for restskat for 2025. For de fleste er det bedst at betale restskatten inden udgangen af 2025 for at undgå at betale høje renter, lyder opfordringen fra PwC’s skatteekspert.
Færre danskere vil skifte job det næste år15.12.2025 09:57:02 CET | Pressemeddelelse
Jobsikkerhed er det vigtigste parameter i danskernes arbejdsliv lige nu. Samtidig planlægger færre at skifte job eller få en lønforhøjelse de næste 12 måneder end året før. Det viser en ny analyse fra PwC af det danske arbejdsmarked i 2025.
Disse skattefrister skal du huske inden årets udgang11.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der kan være meget at se til op til julen. Men midt i juletravlheden er det vigtigt at huske de særlige skattefrister inden udgangen af 2025, hvis du er omfattet af dem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum