PwC styrker sin strategi og operations consulting-forretning med stærk profil
21.9.2021 08:00:00 CEST | PwC | Pressemeddelelse

I 2019 etablerede PwC Strategy& efter købet af Booz & Co, der var et af de ældste globale strategihuse i verden. PwC’s Strategy& er en del af en global strategi og operations consulting-enhed med flere tusind højt specialiserede konsulenter på verdensplan. PwC Danmark har da også klare ambitioner på området:
“Vi ønsker at udvide forretningsområdet inden for strategi og operations transformation yderligere og styrke vores position som en af de stærkeste rådgivere på markedet til glæde for vores kunder. Vi oplever stor efterspørgsel i markedet og har ambitioner om tilsvarende vækst,” fortæller Michael Eriksen.
Amdi Hansen kommer fra en stilling som seniorpartner hos Bain & Company & QVARTZ og har tidligere været hos PA Consulting Group og Implement Consulting Group. Han kommer dermed med mere end 17 års erfaring inden for konsulentbranchen, hvor han har rådgivet virksomheder på tværs af forskellige industrier.
”Vi glæder os meget over at kunne byde Amdi Hansen velkommen i PwC’s Strategy&. Han har stærke kvalifikationer inden for strategi og forretningstransformation og et bredt netværk, der vil give os mulighed for indfri vores høje ambitioner på området,” udtaler Michael Eriksen, direktør for Advisory i PwC.
Om skiftet til PwC siger Amdi Hansen: ”Jeg glæder mig til at styrke Strategy& i markedet og hjælpe nye og eksisterende kunder med at nå deres strategiske ambitioner og mål. Vi er et stærkt team med globale eksperter og dybe kompetencer inden for strategi og operations consulting, som fx strategieksekvering, commercial og operational due diligence og cost transformationer. Jeg ser desuden frem til sammen med mine mange nye kolleger at udvikle forretningsområdet yderligere og tiltrække endnu flere dygtige konsulenter i et område, der er i kraftig vækst.”
Nøgleord
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Fælles cybertrusler stiller større krav til nordisk resiliens6.11.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Cybertrusler går i stigende grad på tværs af landegrænser. Geopolitiske spændinger, den hurtige udvikling inden for AI og voksende digitale afhængigheder udsætter organisationer i hele Norden for fælles og stadig mere komplekse risici. For at give kunderne hurtigere adgang til den specialistviden og kapacitet, de har brug for, samler PwC omkring 250 cybersikkerhedsspecialister fra Sverige, Norge, Danmark og Finland i et fælles nordisk initiativ.
To østjyske virksomheder er finalister til Årets Temapris 20265.11.2026 19:31:21 CET | Pressemeddelelse
Henrik Brinch Sørensen fra Global Pack A/S og Johannes Emil Kjærsgaard Gadsbøll fra Møbelkompagniet ApS, begge placeret i Aarhus, er blevet udvalgt som de to temapris-finalister ved kåringen af Årets Ejerleder 2026 i Østjylland. De er dermed en del af det stærke felt af finalister fra hele landet, der går videre til landskåringen af Årets Temapris 2026.
Værdibaseret ledelse med synlige resultater: Mette og Katrine Vernegaard fra Derma Space ApS vinder Årets Ejerleder 2026 i Østjylland5.11.2026 19:28:43 CET | Pressemeddelelse
Mette og Katrine Vernegaard fra Derma Space ApS er netop kåret som vindere af Årets Ejerleder 2026 i Østjylland. De to ejerledere har opbygget en succesfuld hudplejevirksomhed fra bunden med fokus på trivsel, respekt og fællesskab. Ejerlederne fik overrakt prisen ved en velbesøgt regionskåring i Aarhus.
Boligejere vil snart kunne mærke stigende boligskatter5.11.2026 11:27:05 CET | Pressemeddelelse
Mange boligejere kan forvente stigninger i boligskatterne næste år, særligt i landets største byer. De stigende boligskatter vil snart kunne mærkes for første gang med forskudsopgørelsen for 2027, lyder det fra PwC’s skatteekspert.
To virksomheder fra Midt- og Vestjylland er finalister til Årets Temapris 20264.11.2026 19:13:00 CET | Pressemeddelelse
Sidsel og Asmus Munkebo Hansen fra Martin Munkebo A/S i Struer samt Merrild, Mads, Jeppe og Oliver Borggaard Jørgensen fra Ejvinds ApS i Hvide Sande er blevet udvalgt som de to temapris-finalister ved kåringen af Årets Ejerleder 2026 i Midt- og Vestjylland. De er dermed en del af det stærke felt af finalister fra hele landet, der går videre til landskåringen af Årets Temapris 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum