PwC indfører måltal for flere kvindelige ledere

I PwC har man i en række år haft fokus på at få flere kvinder i ledelse. Udviklingen går dog for langsomt, og kvinderne er fortsat for få i ledelseslagene, så nu sætter PwC konkrete måltal for at opnå en balanceret leadership pipeline, hvor min. 33 % af lederne skal være kvinder i 2030.
“Som virksomhed ønsker vi først og fremmest at gøre det rigtige og støtte op om en vigtig samfundsmæssig udfordring, dvs. give alle lige muligheder. Dertil kommer, at det rent forretningsmæssigt giver mening. Der er utallige undersøgelser, der beskriver de mange fordele ved diversitet, og hvis vi ikke bliver bedre til at rekruttere, fastholde og udvikle fremtidige kvindelige talenter, afskærer vi os fra en stor del af talentmassen,” fortæller adm. direktør og Senior Partner Mogens Nørgaard Mogensen i PwC.
PwC har i en række år haft fokus på diversitet og målet om at få flere kvinder i ledelse. Det er bl.a. sket via et samarbejde med The Diversity Council, herunder deltagelse i Advanced Leadership Programme, der skal styrke antallet af kvindelige ledere på øverste niveau.
“Vi har længe arbejdet med diversitet og har bl.a. tilbud om mentorforløb for mødre og kvinder. Vi må dog erkende, at vi skal gøre meget mere, og derfor sætter vi nu måltal på og indfører en række konkrete tiltag, der skal støtte op om målene. Alle ledere skal fx gennemgå et træningsforløb, der skaber opmærksomhed om og mindsker såkaldt unconscious bias i væsentlige beslutninger, som vi ved spiller en betydelig rolle,” fortæller Mogens Nørgaard Mogensen.
Ny Familieliv-pakke forberer vilkår
En ny Familieliv-pakke skal være med til at understøtte målet for flere kvinder i ledelse. Pakken forbedrer medarbejdernes vilkår inden for barselsorlov og børnesygedage.
”I PwC vil vi være blandt branchens bedste, når det kommer til at tilbyde gode vilkår og muligheder for vores medarbejdere. Vi ved, at der er nogle særligt sårbare tidspunkter i karrieren, fx i forbindelse med familiestiftelse, og med FamilieLiv giver vi både mænd og kvinder meget bedre vilkår før, under og efter barselsorlov,” fortæller Mogens Nørgaard Mogensen.
Som en del af FamilieLiv skal medarbejderen nu blot have seks måneders ansættelse på fødselstidspunktet for at opnå fuld løn under barselsorlov fremfor tidligere 24 måneders ansættelse. Derudover får alle et tilbud om at blive en del af et eksternt, professionelt barselsnetværk under orlov, mens medarbejderen efter endt orlov også har mulighed for at gå på en anden arbejdstid eller lave aftale om helt at undgå overtid.
Mere wellbeing og mere fleksibilitet
Det er et væsentligt fokusområde for PwC at tilbyde de rammer, der gør, at medarbejderne har mulighed for at udvikle deres karriere, uanset hvor i livet de er. De rigtige rammer og en sund balance skal medvirke til, at PwC i højere grad kan fastholde særligt de kvindelige medarbejdere.
”Med FamilieLiv tager vi endnu et skridt i en mere fleksibel retning og signalerer, der skal være plads til at udfylde sin rolle som far eller mor, når man arbejder i PwC også rent økonomisk. Vi er forsat ambitiøse, men vi vil også tilbyde de rammer, der gør, at vores medarbejdere har den nødvendige fleksibilitet til at balancere familie og karriere,” fortæller Mogens Nørgaard Mogensen.
Som en del af FamilieLiv vil medarbejderne nu modtage løn for barnets 1., 2. og 3. sygedag og alle nærmeste ledere, der har medarbejdere, som skal på barsel, vil få træning i på bedst mulig vis at kunne støtte den enkelte medarbejder før, under og efter barsel.
Billeder

Information om PwC
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Streaming- og biografmarkedet er fortsat i vækst, men økonomisk usikkerhed påvirker forbrugernes adfærd på ét punkt18.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
2025 ser ud til at blive et år med fremgang for de danske biografer, men danskerne forventes at blive mere tilbageholdende med at betale for streamingtjenester, viser PwC’s analyse af den danske streaming- og biografbranche.
Nye afgørelser præciserer reglerne for håndværker- og servicefradraget15.9.2025 08:30:39 CEST | Pressemeddelelse
Skatterådet har i en række nye afgørelser afgjort, om der kunne opnås håndværker- og servicefradrag eller ingen af delene. Det understreger, hvor vigtigt det er at være helt sikker på, hvilke ydelser der faktisk giver ret til fradragene.
Lejer du din bolig ud? Disse skatteregler bør du kende11.9.2025 09:26:30 CEST | Pressemeddelelse
Højsæsonen for boligudlejning lakker mod enden, og det er for mange tid til at indberette til skat. Men langt fra alle danskere kender skattereglerne på området. Få styr på dem én gang for alle med hjælp fra PwC’s skatteekspert.
Privatøkonomi på skoleskemaet: Aarhus-elever lærer at mestre hverdagsøkonomi3.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
PwC og Skoleglæde.nu vender nu tilbage til Aarhus med undervisningsforløbet Ung privatøkonomi, der klæder elever på til at tage ansvar for deres økonomi. Projektet blev første gang introduceret i 2019, og nu er turen igen kommet til Aarhus, hvor elever fra 8. klasse på Strandskolen, Skåde Skole og Frederiksbjerg Skole skal arbejde med praktiske opgaver, der kobler matematik og økonomiforståelse til deres egen hverdag.
Pulsmåling: Virksomheder holder fast i bæredygtighed trods politisk udskydelse2.9.2025 10:10:53 CEST | Pressemeddelelse
På trods af den politiske udskydelse af CSRD fortsætter det strategiske arbejde med bæredygtighed. Tre ud af fire virksomheder, der er omfattet af CSRD (bølge 1), arbejder med bæredygtighed som en integreret del af deres forretning, og 58 % mener, at bæredygtighedsagendaen vil påvirke dele af virksomhedens forretning. Det viser en pulsmåling fra PwC.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum