Transportministeriet

Pulje på 72 millioner kroner til grøn erhvervstransport åbner for ansøgninger

Del

Nu kan private og offentlige selskaber søge om medfinansiering til grøn drivmiddelinfrastruktur til erhvervstransporten. Puljen på 72 millioner kroner skal blandt andet være med til at fremme etablering virksomheders egen tank- og ladeinfrastruktur.

Med en pulje på 72 millioner kroner kan landets erhvervsliv nu ansøge om medfinansiering til projekter, der fremmer etablering af offentligt tilgængelig tank- og ladeinfrastruktur og til etablering af virksomheders egen tank- og ladeinfrastruktur.

Initiativet til puljen er en del af aftalen fra sommeren 2021 om pulje til grøn transport, som regeringen, Venstre, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Alternativet står bag.

- For at nå 70 procent CO2-reduktion i 2030 kræver det, at den grønne omstilling sker hurtigere end markedet kan trække. Jeg er derfor også glad for, at der er bred opbakning til, at vi fra politisk hold skubber på udviklingen, så erhvervslivet vælger den grønne drivmiddelinfrastruktur til – ikke mindst ser jeg et stort potentiale i at udrulle ladeinfrastruktur til tung transport, siger transportministeren, Benny Engelbrecht.

Fakta

Ansøgningsrunden er åben fra den 15. januar – 24. april 2022. Tilskuddet kan udgøre op til 25 procent af tilskudsmodtagers totalomkostninger til det ansøgte projekt.

Vejdirektoratet står for tildelingen af tilskud til projekterne for grøn drivmiddelinfrastruktur til erhvervstransport, og det forventes, at der gives tilsagn i juni 2022. Vejdirektoratet har besluttet, at udbetalingen af støtten gives ved den endelige afregning af hensyn til en enkel administration og for at sikre, at projekterne bliver gennemført.

Både privat og offentligt ejede selskaber kan søge puljen.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk 61624178

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti:
Hans Kristian Skibby, Hans.Skibby@ft.dk, 61 62 42 31

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk 61624090

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk 61625541

Enhedslisten:
Henning Hyllested, Henning.Hyllested@ft.dk, 61625101

Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Liberal Alliance
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Alternativet
Torsten Gejl, Torsten.Gejl@ft.dk, 61 62 46 51

Kontakt transportminister Benny Engelbrecht via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Nøgleord

Links

Information om Transportministeriet

Transportministeriet
Frederiksholms Kanal 27 F
1220 København K

41 71 27 00http://www.trm.dk

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum