PROMINENT PROFESSOR IN AGEING AND DEMOGRAPHY GETS A GRAND, A GRANT - AND A PNAS
8.6.2020 17:01:06 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse

Det er gode tider for James Vaupel, Chair ved Danish Institute for Advanced Study (DIAS) og professor ved Interdisciplinary Centre on Population Dynamics (CPop).
Med hans egne ord: “Det har været noget af en uge, med et barnebarn, en bevilling og en artikel om covid-19 forestående i PNAS.” Barnebarnet refererer til fødslen af Vaupels femte barnebarn, bevillingen er fra ROCKWOOL Fonden til analyse af ekstra dødsfald efter covid-19 og politikker på håndteringen. Sidst, men ikke mindst, er artiklen i PNAS, magasinet for aktiviteter for det nationale akademi for videnskaber i USA.
Bofællesskab har alvorlig indflydelse på spredningen af covid-19
Artiklen “National age and co-residence patterns shape covid-19 vulnerability” er baseret på afstemning af data fra 81 lande, hvor aldring og bofællesskab vurderes til at have formet sårbarheden for landes befolkninger i forhold til udbrud af covid-19.
Artiklen er skrevet af direktør Albert Esteve, Dr. Iñaki Permanyer, Dr. Diederick Boertien fra Center for demografiske studier i Barcelona and Vaupel selv. Det er indtil videre et fortryk, men er modtaget godt af forskningsmiljøerne.
Artiklen konkluderer at mønstre for bofællesskab har alvorlig indflydelse på spredningen af covid-19, fordi de fleste smittes fra andre i husholdningen. Studiet analyserer virkningen af covid-19-relaterede dødsfald og variationen mellem lande, hvor mange unge og ældre bor alene eller sammen med andre.
Et barnebarn og en bevilling
I april modtog professor James Vaupel en prestigefyldt bevilling på 18,6 millioner danske kroner fra Det Europæiske Forskningsråd med henblik på et nyt forskningsprojekt om ulighed i levetid og konsekvenserne for pensionssystemerne.
D. 29. maj modtog James Vaupel og forskningsholdet fra CPop endnu en bevilling. Denne gang fra ROCKWOOL Fonden til projektet “Excess deaths and life-years lost due to the Covid-19 pandemic in Denmark”. Projektet her vil fortsætte forskningen fra artiklen i PNAS.
D. 29 maj var samtidig, for James Vaupel og hans familie, en livsbekræftende dag, da hans barnebarn så dagens lys. Et barnebarn og en bevilling inden for mindre end en time.
Fakta: Professor James Vaupel er internationalt førende inden for forskning i aldring og demografi. Han har bidraget med vigtige resultater i forhold til at forstå formbarheden af aldring og fremrykning af grænser inden for overlevelse. James Vaupel er grundlægger af Max Planck Instituttet for Demografisk Forskning i Rostock og the Interdisciplinary Centre on Population Dynamics på Syddansk Universitet i Odense, hvor han er professor i sundhedsvidenskab, naturvidenskab og samfundsvidenskab.
Læs mere:
[English] National age and co-residence patterns shape covid-19 vulnerability
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.05.13.20100289v1
[Danish] Professor modtager eftertragtet EU-bevilling
https://www.sdu.dk/da/nyheder/aktuelt_fra_sdu/professor-modtager-eftertragtet-eu-bevilling
Nøgleord
Kontakter
Kommunikationsansvarlig på DIAS, Syddansk Universitet
Marie Elisabeth Dam
maed@dias.sdu.dk
52198562
Billeder
Links
Information om Syddansk Universitet
Fakta: Professor James Vaupel er internationalt førende inden for forskning i aldring og demografi. Han har bidraget med vigtige resultater i forhold til at forstå formbarheden af aldring og fremrykning af grænser inden for overlevelse. James Vaupel er grundlægger af Max Planck Instituttet for Demografisk Forskning i Rostock og the Interdisciplinary Centre on Population Dynamics på Syddansk Universitet i Odense, hvor han er professor i sundhedsvidenskab, naturvidenskab og samfundsvidenskab.
DIAS: Danish Institute for Advanced Study (DIAS) is a national elite center at University of Southern Denmark (SDU) that sets the framework for excellent research. We offer an extensive program of different prestigious lectures, and we aim to inspire groundbreaking ideas through the meeting of minds within all disciplines. DIAS include chairs from all five faculties at SDU and a number of external chairs from the University of Copenhagen. The most important core in DIAS we believe is our team of very promising DIAS Fellows.
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Mikkel Brabrand bliver ny institutleder for Institut for Regional Sundhedsforskning på SDU16.7.2026 09:10:56 CEST | Pressemeddelelse
Klinisk professor og overlæge i akutmedicin Mikkel Brabrand er udnævnt til institutleder for Institut for Regional Sundhedsforskning ved Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet på Syddansk Universitet. Han vil arbejde for at styrke forskning, uddannelse og samarbejdet på tværs af sundhedsvæsenet.
Ekspert i invasive arter: “Helvedeslarven” skal bekæmpes gennem en fælles indsats8.7.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
De vigtigste redskaber i kampen mod egeprocessionsspinderen er effektiv indberetning og hurtig handling. Det er vurderingen fra professor Sam Cushman på Syddansk Universitet.
Fremgang i søgningen til SDU’s uddannelser6.7.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Igen i år er der positive tendenser i søgningen til bacheloruddannelserne på Syddansk Universitet med en stigning i antallet af ansøgninger til 5 ud af 6 fakulteter. Derudover er der stor interesse for uddannelserne på SDU Vejle og SDU Business School.
Ny universitetsdirektør på Syddansk Universitet30.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter indstilling fra rektor Jens Ringsmose har SDU’s bestyrelse besluttet at ansætte Simon Krogh som ny universitetsdirektør. Han kommer fra en stilling som koncernchef i Beskæftigelses- og Socialforvaltningen i Odense Kommune og tiltræder stillingen den 1. september 2026.
Ny leder for journalistuddannelserne på SDU26.6.2026 10:30:23 CEST | Pressemeddelelse
Sine Skott bliver ny uddannelsesleder for SDU’s journalistuddannelser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

