Professor i translationel nyrefysiologi ved SDU
14.9.2021 13:21:23 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse

Henrik Dimke har arbejdet med nyrefysiologi i mere end 17 år, herunder syv år i udlandet. Som nyrefysiolog med en baggrund i molekylærbiologi, forsker Henrik Dimke primært i, hvordan nyrerne fungerer, især med henblik på at forstå hvordan nyrerne transporterer mineraler og derved regulerer deres udskillelse i urinen.
Han har siden 2014 været ansat ved SDU, hvor han har opbygget sin egen forskningslinje med fokus på, hvordan kalk- og magnesiumtransporten reguleres i nyre og tarm. Dette er gjort ved brug af en række fysiologiske modeller, som han har etableret eller videreudviklet. Det eksperimentelle arbejde har blandt andet bidraget til at forstå de mekanismer, der fører til en øget mængde kalk i urinen, hvilket er den største risikofaktor for dannelsen af nyresten. En sygdom som rammer mange igennem livet.
”Jeg er meget glad for udnævnelsen til professor, hvilket er en stor anerkendelse, og jeg ser meget frem til muligheden for at udvikle forskningsgruppen yderligere i denne nye kapacitet” siger Henrik Dimke og tilføjer, at han i den forbindelse gerne vil takke de ekstremt dygtige laboranter, som yder vigtige bidrag til gruppens arbejde, ligesom medlemmerne af hans forskningsgruppe og de mange nationale og internationale samarbejdspartnere.
Henrik Dimke har leveret flere arbejder i de højest rangerede tidsskrifter inden for sit område og bogkapitler i amerikanske lærebøger. Henrik Dimke har modtaget finansiering til sin forskning fra en række private fonde, heriblandt Novo Nordisk Fonden, Fabrikant Vilhelm Pedersen og Hustrus Mindelegat, Carlsbergfondet og Lundbeckfonden og fra Danmarks Frie Forskningsfond, bl.a. i form af en Sapere Aude-bevilling. Henrik Dimke har modtaget Renal Section Young Investigator Award 2022 fra American Physiological Society. Udmærkelsen gives årligt til en enkelt fremragende yngre nyreforsker på verdensplan.
Henrik Dimke er født den 8. november 1980 og bor i Odense.
Link:
Kontakter
Henrik Dimke: hdimke@health.sdu.dk
Leder af SUND-Kommunikation Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Billeder

Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
SDU vil uddanne sundhedsøkonomer til velfærdens svære prioriteringer10.2.2026 12:04:21 CET | Pressemeddelelse
Ny kandidatuddannelse i sundhedsøkonomi skal imødekomme behovet for analyser og et bedre grundlag for beslutninger på fremtidens sundheds- og velfærdsområde.
Dybhavets mikrober får uventet energiboost9.2.2026 11:51:33 CET | Pressemeddelelse
Nyt studie gør op med forestillingen om, at dybhavet er en “næringsørken”, og det ændrer vores forståelse af havets kulstofkredsløb.
Ny professor vil styrke forskning i leversygdomme tæt på patienterne5.2.2026 14:06:10 CET | Pressemeddelelse
Mette Munk Lauridsen er udnævnt til professor i intern medicin med speciale i mave-, tarm- og leversygdomme ved Syddansk Universitet. Hun har sin daglige kliniske tilknytning til Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg og Grindsted.
Hospitalssenge skal lære af elbiler og sende strøm tilbage i batteriet4.2.2026 09:36:17 CET | Pressemeddelelse
Et nyt dansk forskningsprojekt vil overføre teknologien fra elbiler til hæve-sænk-borde og hospitalssenge. Ved at designe motor og elektronik som én samlet enhed vil forskere og industri reducere energitabet og gøre det muligt at lade batteriet op hver gang udstyret kører nedad.
Celler har en indbygget bremse for DNA-kopiering – og det kan få betydning for kræftbehandling28.1.2026 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
SDU-forskere har identificeret en ny mekanisme, der styrer DNA’s evne til at kopiere sig – og dermed en celles evne til at dele sig. Da kræftceller er kendetegnet ved aggressiv celledeling, er denne opdagelse vigtig for kræftforskningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
