Professor i sårbarhed på SDU
9.6.2020 09:11:33 CEST | Syddansk Universitet | Pressemeddelelse

Dorthe Nielsen forventer med sin forskning under det nye professorat, i tæt samarbejde med klinisk praksis, at sætte fokus på sårbarhedsbegrebet inden for indvandrermedicin og geriatri. Hun vil arbejde på at etablere et nyt forskningscenter som vil have fokus på transkulturel-geriatri. Et center der forventes at bedrive forskning så pleje og behandling til udsatte og sårbare ældre sikres, og kompetencer blandt sundhedsprofessionelle øges, så ulighed i sundhed minimeres i udviklingen af supersygehuse og et konstant effektiviseret sundhedsvæsen.
Dorthe Nielsen er uddannet sygeplejerske i 1991 fra sygeplejeskolen i Odense. Hun har gennem sit arbejde som sygeplejerske altid haft fokus på kommunikation og omsorg til sårbare patienter og deres håndtering af kroniske lidelser i det daglige liv. Med fokus på dette gennemførte Dorthe Nielsen i 2005 den Sundhedsfaglige Kandidatuddannelse, cand. scient. san. på SDU.
I september 2010 forsvarede Dorthe Nielsen sin ph.d.-afhandling, som omhandlede patienters håndtering af livet med osteoporose (knogleskørhed); afhandlingen fokuserede på patientundervisning, patienters håndtering af medicinsk behandling, køn og patientperspektiver på det daglige liv. Hun blev i 2010 ansat som adjunkt på SDU med tilknytning til Indvandrermedicinsk Klinik, OUH. Her blev hendes forskningsområde mere målrettet sårbare patienter med anden etnisk baggrund.
Dorthe Nielsen har siden udført forskningsprojekter omkring tolkning, ældre og kommunikation samt udviklet uddannelsesprogrammer for andet sundhedsfagligt personale inden for tværkulturel sygepleje og indvandrermedicin. Hun har ligeledes afholdt talrige foredrag og arrangeret undervisning på både ph.d.- samt præ- og postgraduat niveau inden for feltet tværkulturel pleje og behandling.
Dorthe Nielsen var sammen med et stærkt kollegialt team med til at starte kandidatuddannelsen i klinisk sygepleje ved Syddansk Universitet som studieleder. Med stor succes kom uddannelsen i gang og er i dag et populært akademisk tilvalg blandt sygeplejersker.
Dorthe Nielsen har gennem årene etableret et stærkt Internationalt forskningsnetværk. Oktober 2019 blev hun udnævnt til Scholar inden for Transcultural Nursing Society TCNS. Desuden er hun bestyrelsesmedlem i Det Europæiske netværk European Trascultural Nursing Association, ETNA, og hun er bestyrelsesmedlem i det danske faglige selskab for tværkulturel sygepleje. De sidste to år har Dorthe desuden været associated editor i Journal of Transcultural Nursing. Desuden har Dorthe Nielsen et tæt samarbejde med forskere i Tanzania, Scotland og Norge
Privat bor hun sammen med sin mand, Lars på Nordfyn, ved Klintebjerg. Lars arbejder som selvstændig tømrer og bygningskonstruktør. Sammen har de tre børn, hvoraf den yngste søn Mikkel på 21 læser Global Management på SDU og bor i Odense, den ældste søn, Kasper på 29 år læser Geografi på Københavns universitet, og datteren Katrine på 27 er sygeplejerske på Skejby Hospital.
Kontakter
Til navneredaktionen:
Privatadressse: Klintebjergvej 105, 5450 Otterup
Mobilnr.: 27642890
Mail: dnielsen@health.sdu.dk
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Danske universiteter lancerer uafhængig AI-platform til forskning og innovation: UCloud AI14.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
UCloud AI samler avancerede sprogmodeller, national supercomputerkraft og sikker digital infrastruktur på én platform. Den nye platform er udviklet som en offentlig service frem for et kommercielt AI-produkt og skal gøre kunstig intelligens mere tilgængelig for forskere i hele Danmark.
Overdiagnostik ved brystkræftscreening kan være mindre end hidtil antaget14.9.2026 09:00:09 CEST | Pressemeddelelse
Overdiagnosticering ved screening for brystkræft kan være mindre udbredt end hidtil antaget. Det viser et nyt studie fra Syddansk Universitet, Queen Mary University of London, Københavns Universitet og American Cancer Society.
Prisvindende forfatter Zadie Smith besøger SDU14.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mød den anmelderroste britiske forfatter Zadie Smith på SDU mandag den 5. oktober til en samtale om hendes forfatterskab og oplæsning fra udvalgte værker.
AI kan gøre takeaway-leveringer mere effektive9.9.2026 11:27:20 CEST | Pressemeddelelse
En AI-baseret model kan samle flere takeawayordrer på samme tur og reducere behovet for bude uden at øge ventetiden. Modellen er udviklet med bidrag fra SDU-forsker Yihua Wang og testet på mere end 650.000 virkelige leveringer.
Manimozhiyan Arumugam udnævnt til professor i AI-drevet patientstratificering og mikrobiombaserede interventioner ved SDU og OUH8.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny professor skal styrke forskningen i menneskets tarmmikrobiom ved at kombinere datavidenskab med eksperimentelle metoder for bedre at forstå sygdomme og identificere potentielle interventioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

