Professor i molekylær onkologi på SDU
Morten Gjerstorff udnævnes til professor i molekylær onkologi på Institut for Molekylær Medicin på Syddansk Universitet, hvor hans forskning skal fokusere på at forstå samspillet imellem kræftceller og immunforsvaret for derigennem at medvirke til udvikling af en mere effektiv behandling af kræftpatienter.

Morten Gjerstorff er uddannet i biomedicin med en ph.d. og en medicinsk doktorgrad fra Syddansk Universitet (SDU). Efter kortere ansættelser på Center for Cancer Immunterapi, Herlev Hospital og Novo Nordisk blev han ansat som lektor på Institut for Molekylær Medicin på SDU i 2011.
”Kroppens immunforsvar besidder en fantastisk evne til at spotte de forandringer, der sker i kræftceller, når de opstår, og derefter dræbe kræftcellerne. Selvom det ikke altid kan bremse kræften, når den opstår, så er der et enormt uforløst potentiale i at benytte immunterapi i kræftbehandling” fortæller Morten Gjerstorff.
Morten Gjerstorffs forskningsgruppe benytter blandt andet musemodeller og avancerede molekylære teknikker til at undersøge tumorbiopsier fra patienter, for at afdække de mekanismer som kræftcellerne benytter til at undgå immunforsvarets T-celler. Dette arbejde foregår i tæt samarbejde med Onkologisk Afdeling på Odense Universitetshospital, hvor han også er tilknyttet.
”Mit håb er, at vores forskning kan medvirke til at gøre immunterapi til et endnu mere effektivt våben, der kan benyttes i behandling af mange flere patienter og flere forskellige typer kræftsygdomme, end det er tilfældet i dag”.
Forskningsgruppens arbejde er støttet af bevillinger fra blandt andet Danmarks Frie Forskningsfond, Novo Nordisk Fonden, Kræftens Bekæmpelse og Carlsberg Fondet.
Kontakter
Leder af SUND-Kommunikation Tomas Homburg
Mail: thomburg@health.sdu.dk
Mobil: +45 6011 3059
Syddansk Universitet
Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
www.sdu.dk
Billeder
Links
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Nu begynder den største undersøgelse nogensinde af grønlandske bevægelsesvaner20.5.2022 09:09:12 CEST | Pressemeddelelse
7.500 borgere over hele Grønland modtager i disse dage et spørgeskema i e-Boks om deres bevægelsesvaner fra forskningsprojektet Grønland i Bevægelse.
Nu sker det: Verdens første Robotcenter for store konstruktioner på Odense Havn skydes i gang16.5.2022 15:54:17 CEST | Pressemeddelelse
Selvom centret først står færdigt i 2025, så skyder det nye danske robotcenter Large Structure Production (LSP) sine aktiviteter i gang allerede i morgen, tirsdag d.17. maj. Det sker ved et kick-off-arrangement på Odense Havn med deltagelse af bl.a. professor ved SDU, Christian Schlette og adm. direktør for Bladt Industries, Anders Søe-Jensen.
Astronomer afslører det første billede af det sorte hul i hjertet af vores galakse12.5.2022 15:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Astronomer har præsenteret det første billede af det supertunge sorte hul i midten af vores egen galakse, Mælkevejen. Dette resultat er et markant bevis på, at objektet rent faktisk er et sort hul, og giver værdifulde ledetråde om, hvordan sådanne giganter, som man mener befinder sig i centrum af de fleste galakser, fungerer.
The Lancet: Odense er i verdenseliten som sund og bæredygtig by12.5.2022 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I en rapport fra det ansete videnskabelige tidsskrift The Lancet Global Health rangerer Odense som en af verdens sundeste og mest bæredygtige byer i sammenligning med 25 byer i 19 lande verden over.
Hvorfor går du ikke til lægen?11.5.2022 14:41:53 CEST | Pressemeddelelse
I disse dage modtager 150.000 danskere spørgsmål om symptomer, hvordan de går til læge og om deres erfaringer med sundhedsvæsenet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum