PRM: Stor tilfredshed med dansk European Games-indsats
30.6.2019 15:54:42 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Efter 10 konkurrencedage lukker European Games ned for denne gang. Set med danske briller blev det sportslige facit otte medaljer – heraf tre af guld. Medaljerne kom i 4 af de 10 sportsgrene, som Danmark var repræsenteret i, og Chef de Mission for den danske European Games-delegation, Jakob Ovesen, er godt tilfreds med holdets præstation.
”Konkurrenceniveaet var markant højere i Minsk end ved legene i Baku for fire år siden, og derfor er det meget positivt, at vi kommer herfra med otte medaljer. Og vi slutter jo perfekt af med to guldmedaljer i badminton i de sidste to konkurrencer, vi deltager i," siger han og fortsætter:
"Desuden fik vi en fjerdeplads i holdturneringen i bordtennis, en fjerdeplads i skeetskydning til 20-årige Emil Petersen i hans første seniorfinale, og René Holten Poulsen viste med en fjerdeplads i 1000 meter enerkajak, at han er på vej tilbage til sit tidligere niveau. Endelig vil jeg også nævne Benjamin Salo Kjær, der kom i trampolinfinalen i selskab ved sports allerbedste udøvere."
I modsætning til legene i Baku var OL-kvalifikationen denne gang indarbejdet i en række af de 15 idrætter, der var på programmet. Det betød blandt andet, at bordtennisspilleren Jonathan Groth via sin sølvmedalje i herresingle kvalificerede sig til OL i Tokyo næste år, mens andre atleter hentede vigtige point til OL-ranglisterne.
”Dermed har European Games været et vigtigt skridt frem mod Tokyo. Legene har også givet atleterne en træning i at deltage i en multisportsbegivenhed, hvor man bor og konkurrerer side om side med atleter fra andre idrætsgrene – ganske som ved OL. Ikke alle atleter kommer med til Tokyo, men der vil også være atleter, som har indsamlet værdifuld erfaring, som de kan bruge frem mod OL i Paris 2024.
Polen næste gang
Når European Games afvikles næste gang i 2023, så bliver det i den polske by Krakow. Ifølge Niels Nygaard, der er formand for DIF og næstformand i EOC (sammenslutningen af de europæiske olympiske komitéer), som står bag European Games, så er det planen, at OL-kvalifikationen bliver indarbejdet endnu mere i det sportslige program.
”Det er afgørende, at det sportslige niveau hele tiden højnes, og ved legene i Minsk har det gjort en stor forskel, at der har været OL-kvalifikation på højkant i nogle af idrætterne. Det er min ambition, at OL-kvalifikationen vil være indarbejdet i endnu flere idrætsgrene i Krakow om fire år,” siger Niels Nygaard.
Han håber desuden, at legene i Krakow kommer til at skabe større genklang i befolkningen.
”Det er kun den anden udgave af European Games, så jeg er sikker på, at legene gradvist bliver et mere kendt brand. Men European Games skal markedsføres bedre, og jeg tror, at det bliver nemmere med legene i EU-landet Polen. Jeg kan ikke sætte en finger på afviklingen af Minsk-legene. Det er blevet gjort dybt professionelt, og de mange frivillige kræfter har været utrolig imødekommende og hjælpsomme. Men Hviderusland er i modsætning til Polen langt væk fra resten af Europa, og det har alt andet lige gjort det vanskeligere at skabe interessen i hele Europa.”
For yderligere kommentarer kontakt:
Niels Nygaard, formand for DIF
+45 20 73 71 12, nny@dif.dk
Jakob Ovesen, EG-Chef de Mission
+45 28 57 85 81, jov@dif.dk
Fakta om de danske medaljer ved European Games i Minsk:
Guld: Emma Aastrand Jørgensen (kajak), 200 meter enerkajak
Guld: Anders Antonsen (badminton), herresingle
Guld: Mia Blichfeldt (badminton), herresingle
Sølv: Jonathan Groth (bordtennis), herresingle
Sølv: Kim Astrup/Anders Skaarup Rasmussen (badminton), herredouble
Bronze: Emma Aastrand Jørgensen (kajak), 500 meter enerkajak
Bronze: Line Kjærsfeldt (badminton), damesingle
Bronze: Maja Jager/Randi Degn/Anne Marie Laursen (bueskydning, holdkonkurrence, recurve
Kontakter
Lars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:43262041 / 23323784lhe@dif.dkInformation om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og flere end 1,9 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Inge fra Ikast-Brande er Danmarks Sejeste Idrætslærer3.2.2026 15:10:00 CET | Pressemeddelelse
Inge Dinis Jensen har undervist i idræt i 38 år. Nu er hun blevet kåret som Danmarks Sejeste Idrætslærer 2025 – en pris fra DIF Skole OL og Dansk Skoleidræt, der hvert år hylder landets mest dedikerede idrætslærere.
Natorp: Guld over hele linjen1.2.2026 19:38:22 CET | Pressemeddelelse
DIF’s formand, Hans Natorp, gratulerer både håndboldlandsholdet med EM-guldet, og DanskHåndbold med et arrangement til den store guldmedalje.
Ti talenter nomineret til Årets Fund i dansk idræt28.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Årets Fund uddeles af Team Danmark, Danmarks Idrætsforbund og Politiken og er med sine 96 år Danmarks ældste idrætspris. Ti nominerede kandidater er netop offentliggjort.
Jubilæumsår bliver også rekordår for DIF DM-ugen27.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når DIF DM-ugen til sommer fejrer sin femårs fødselsdag, bliver det med rekord mange sportsgrene på programmet. Atleter fra ikke færre end 47 sportsgrene skal kæmpe om guldet og hyldes som Danmarks bedste.
Alsidigt OL-hold klar til Milano Cortina26.1.2026 09:23:03 CET | Pressemeddelelse
Det danske vinterolympiske hold består af 39 atleter fordelt på syv idrætsgrene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
