PRM: Nu skal der gang i idrætten
28.8.2020 15:01:57 CEST | Danmarks Idrætsforbund | Pressemeddelelse
Signalet fra politikerne var ikke til at tage fejl af, da dagens indgåede politiske aftale blev præsenteret: Der skal gang i idrætsaktiviteterne, der skal tilskuere på tribunerne, og hvor der fortsat er restriktioner, skal der kompenseres.
”Jeg er rigtig glad for dagens aftale. Politikerne handler på de udfordringer, som idrætten oplever på grund af coronakrisen og restriktionerne, og de er opmærksomme på den betydning, som idrætslivet – både bredde- og eliteidrætten - har for det danske samfund. Dette vil jeg gerne takke partierne og politikerne for,” siger Morten Mølholm Hansen, der er administrerende direktør i DIF, og fortsætter:
”Det glæder mig på vegne af de knap to millioner medlemmer og 9.000 foreninger i DIF-idrætten, som er dybt engagerede inden for både bredde- og eliteidrætten.”
Aftalen indebærer blandt andet, at de coronahjælpepuljer, som DIF, DGI og DUF, administrerer og som har været oversøgt, tilføres yderligere 100 millioner. De skal hjælpe den lokale foreningsidræt - også de foreninger, som normalt afholder store breddeevents.
Desuden indgår det også i aftalen, at den tilskuerordning, som man testede i Superligaen i fodbold, bliver mulig at overføre alle andre idrætter. Og at der kan komme undtagelser for det generelle forsamlingsforbud i forbindelse med idræts- og foreningsarrangementer.
Hvordan reglerne for dette præcis bliver, skal fastlægges i sektorpartnerskabsforhandlinger i næste uge. Dem ser idrætten nu frem til med optimisme.
”Budskabet fra politikerne i dag sætter en tydelig præmis for disse forhandlinger. Der skal gang i aktiviteterne, og der skal liv på stadions og i hallerne. Vi skal naturligvis tage hensyn, men det har vi allerede vist i idrætten, at vi kan finde ud af, så vi, vores forbund og vores klubber er klar,” siger Morten Mølholm.
Kompensationsordningerne til arrangementer, som ikke kan afholdes eller kun kan afholdes med restriktioner, fortsætter også frem til årets udgang, såfremt restriktionerne fortsætter.
I forhold til tv-interviewmuligheder med Morten Mølholm Hansen vil han fredag eftermiddag kunne træffes i tidsrummet 15-17.00 til reception i KB's lokaler på Peter Bangsvej 147, Frederiksberg, hvor Niels-Christian Holmstrøm modtager DIF's ærestegn.
Kontakter
Morten Mølholm HansenAdministrerende direktør
Tlf:43262025 / 21663774mmh@dif.dkLars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:43262041 / 23323784lhe@dif.dkInformation om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Åben for indstillinger: Kender du Danmarks bedste holdkammerat?22.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
A.P. Møller Fonden og DIF’s Årets Holdkammerat bliver kåret til Sport 2026 i Herning i januar. Der er nu åbnet for, at både holdkammerater, trænere, frivillige, forældre eller andre kan indstille til prisen.
Sporten samles i særlig hyldest: Her hyldes danske veteraner den kommende måned18.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den næste måned hyldes Danmarks tidligere udsendte og deres pårørende på sportens største scener, når der afvikles Veteran Match. En hyldest, der til 57 ligakampe vil frembringe stærke følelser hos både veteraner, pårørende og publikum.
DIF: Bevægelse og indlæring hænger tæt sammen11.9.2026 13:57:23 CEST | Pressemeddelelse
Nye dårlige målinger i PISA-undersøgelsen giver god grund til at samles og knække koden til bedre indlæring. DIF, Danmarks Idrætsforbund, deler gerne ud af al den indsamlede viden, der viser, at hvis bevægelse er en naturlig del af undervisningen bliver trivsel og indlæring bedre.
Vigtig info om akkreditering til OL i Los Angeles 20282.9.2026 11:12:39 CEST | Pressemeddelelse
Det er nu muligt for skrivende journalister, (still)fotografer og ikke-rettighedshavende tv- og radiostationer at ansøge om at blive akkrediteret til at dække OL i Los Angeles. Muligheden for at søge om akkreditering lukker allerede 23. oktober 2026 og åbner ikke igen.
Nyt mødested gør det nemt at opleve naturen tæt på Roskilde26.8.2026 16:27:13 CEST | Pressemeddelelse
Et godt udgangspunkt for oplevelser i den bynære natur er den nye friluftsgarage ved Sankt Hans i Roskilde. Her kan foreninger, skoler og familier mødes, klæde om og spise madpakken.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
