PRM: Danmarks Basketball Forbund blev Årets Specialforbund

Med 42 procent af stemmerne løb Danmarks Basketball Forbund på DIF's årsmøde 5. maj 2018 med den ny-indstiftede pris, Årets Specialforbund. Med prisen, der blev overrakt af DIF's næstformand Hans Natorp, følger 100.000 kroner.
Det var repræsentantskabet, som efter en præsentationsvideo afgav deres stemme og på den måde afgjorde, hvem der skulle have prisen. De to øvrige kandidater i finale-feltet var Dansk Svømmeunion og Rullesport Danmark.
I alt er der 62 forbund under Danmarks Idrætsforbund.
”Den pris er vi superglade for. Dels er der den anerkendelse, der ligger i at have fået prisen, dels er 100.000 kroner mange penge for et forbund som vores”, siger Michael Honoré Bloch, formand for basketballforbundet.
Knækket koden
Danmarks Basketball Forbund (DBBF) var indstillet til Årets Specialforbund, fordi de for alvor har knækket koden til medlemsrekruttering. Seneste medlemstal fra april 2018 viser vækst på 6,2% eller knap 800 nye medlemmer på et år. Sidste år var væksten på 12,7% eller knap 1.500 medlemmer.
Dertil kommer, at forbundet i strategiaftalen med DIF tillige har prioriteret at gå ind i socialt udsatte boligområder for at udbrede de succesfulde erfaringer med rekruttering. DBBF er på den måde et eksempel til inspiration og efterlevelse for andre forbund, der gerne vil rekruttere medlemmer. Endelig arbejder basketballforbundet stærkt og vedvarende på at leve op til DIF’s målsætning om 30/70 kønsfordeling i bestyrelsen.
Penge fra legat
De 100.000 kroner, som Årets Specialforbund modtager, kommer fra fonden ”Formandslegat”, der er stiftet for at bevare mindet om afgåede formænd for DIF og deres betydning for idrætten i Danmark.
Prisen skal uddeles i foreløbig tre år.
Billedtekst:
Formand for Danmarks Basketball Forbund, Michael Honoré Bloch, (tv) modtog diplom, blomster og en check på 100.000 kroner af DIF's næstformand, Hans Natorp (th).
Fotokredit: Jeanne Kornum
Billeder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og flere end 1,9 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF: Skab merværdi i de nye skove11.12.2025 10:20:31 CET | Pressemeddelelse
Idræts- og friluftslivet glemmes ofte i de mange aktuelle skovrejsningsprojekter landet over. Det mener DIF, som i dag afholder konferencen ’Skovrejsning og friluftsliv’ sammen med Lokale og Anlægsfonden og Klimaskovfonden.
Gidsel kan blive Årets Sportsnavn 202510.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Verdens bedste håndboldspiller, Mathias Gidsel, har haft et formidabelt 2025. Derfor gør han nu cykelrytteren Mads Pedersen selskab i kampen om titlen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Den tredje og sidste finalist offentliggøres 17. december.
Herrelandsholdet i håndbold, 4 km. holdet i banecykling og ishockeylandsholdet nomineret til Årets Hold 20258.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det er tre meget stærke nominerede, der kæmper om at vinde prisen som Årets Hold. Håndboldherrerne, banelandsholdet i 4 km. forfølgelsesløb og ishockeylandsholdet har hver især skrevet sportshistorie i 2025. Kåringen finder sted ved DR’s store gallashow SPORT 2025 den 3. januar i Jyske Bank Boxen i Herning.
Ny undersøgelse: Tidlig kropslig dannelse er afgørende for et aktivt liv3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den motoriske udvikling i de tidlige år har stor betydning for vores idrætsaktivitet, viser en ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Et godt lokalt samarbejde mellem idrætsforeninger og dagtilbud er nøglen til at få flere med, mener DIF.
Mads Pedersen er første finalist i kampen om at blive Årets Sportsnavn 20253.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en sæson præget af rekorder, trøjer og store triumfer er Mads Pedersen nu den første af tre finalister til at vinde prisen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

