Prisen som Årets Skolepatrulje går til elever i Hirtshals

Skolepatruljen på SkoleCenter Hirtshals har ydet en særlig indsats og bliver fejret med et festligt frikvarter for hele skolen.
Skolepatruljen har fået at vide, at de får inddraget det store frikvarter til at hjælpe deres færdselskontaktlærer med noget praktisk, men det er bare en dækhistorie. Faktisk bliver de i stedet overrasket med titlen som Årets Skolepatrulje, og det skal markeres med et festligt frikvarter Det sker med et optog gennem Hirtshals, hvor Transportminister Benny Engelbrecht, politi på motorcykler, en veteranlastbil med DJ på ladet, og alle skolepatruljeeleverne deltager.
I år går den nationale hæderstitel ”Årets Skolepatrulje 2020” nemlig til på SkoleCenter Hirtshals, som er blevet udvalgt i et stærkt felt af skolepatruljer. Landet over har flere end 2.000 personer indsendt nomineringer af skolepatruljer til at modtaget prisen som Årets Skolepatrulje, men det er altså nordjyderne, som i år løber med titlen.
Fejringen er en belønning for det store arbejde, som eleverne i skolepatruljen hver dag udfører, så trygheden på skolevejen bliver forbedret for andre elever og deres forældre.
- Valget er i år faldet på en skolepatrulje, som ikke alene hjælper de yngste elever over gaden i morgentrafikken, men som også yder en ekstra indsats for skolens fællesskab på tværs af klassetrin. Eleverne er nemlig også læsemakkere for andre elever, og om eftermiddagen hjælper de eleverne over vejen til SFO’en. Det er engagement i særklasse, og det bliver belønnet i år, siger Liv Kofoed-Jensen, seniorprojektleder i Rådet for Sikker Trafik.
Det vækker glæde hos skolelederen i Hirtshals, at de mange børn, som sidste skoleår deltog i skolepatruljen, får en ekstra anerkendelse for det arbejde, de har udført.
- Skolepatruljen i Hirtshals gør hvert år et stort stykke arbejde. De store hjælper de små, og det giver et naturligt kendskab til hinanden. Årgangen står ligeledes for legepatruljen, hvor de igangsætter forskellige aktiviteter for vores elever. Skolepatruljen gives et stort ansvar, og de påtager sig dette ansvar. I år er de blevet Årets Skolepatrulje, og jeg synes, at det er fuldt fortjent, siger Mie Bach, skoleleder på SkoleCenter Hirtshals.
Overraskelse med det hele
Det skal kunne mærkes, at skolepatruljen har vundet prisen som Årets Skolepatrulje, og selvom coronaen kunne risikere at lægge en dæmper på det festlige frikvarter, kan der med de rigtige forholdsregler fortsat afholdes en fejring, der kan huskes. Derfor bliver der blandt andet kørt en isbil ind i skolegården, og der er is nok til alle elever på skolen, som er med til fejringen af skolepatruljen. Netop fordi fællesskabet er i centrum, er det afgørende, at det bliver en fest for hele skolen.
- Som skolepatrulje er man dem, der altid møder i skole lidt før de andre. Dem der står udenfor i regnen eller som fryser ørerne af, når vinteren rammer Danmark. Alle skolepatruljer fortjener en hyldest, og det viser mere end 2.000 nomineringer til Årets Skolepatrulje heldigvis, at der er rigtig mange, der er enige i. I år går prisen til nogle, der har taget opgaven et skridt længere, og de fortjener i den grad at blive fejret, siger Mikkel Klausen, CSR-chef i LB Forsikring og medlem af dommerkomiteen.
En dommerkomité bestående af Rådet for Sikker Trafik, LB Forsikring, politiet, Skole & Forældre, Danske Skoleelever og en repræsentant for landets færdselskontaktlærere har udvalgt SkoleCenter Hirtshals som den landsdækkende vinder blandt de fem regionale vindere, som blev kåret tidligere i år.
Motivering for at SkoleCenter Hirtshals vinder prisen ”Årets Skolepatrulje 2020”:
SkoleCenter Hirtshals skolepatrulje vinder titlen som Årets Skolepatrulje 2020 blandt rigtig mange seje kandidater. Skolepatruljernes opgave er først og fremmest at hjælpe børn og forældre sikkert i skole, men på SkoleCenter Hirtshals har eleverne udvidet opgaven i en helt særlig grad. De tager nemlig et ekstraordinært ansvar i forhold til de mindste elevers trivsel, hvilket vidner om et stort socialt overskud og en omsorg, som vi værdsætter i juryen. Skolepatruljen er ikke kun klar om morgenen, men samarbejder med skolens SFO om eftermiddagen, hvor de sørger for at de mindste kommer fra skole til SFO trygt og sikkert. Skolepatruljen engagerer sig både som læsemakkere og legepatrulje, hvor der knyttes relationer på tværs af årgange. Alt sammen noget, der har betydning for om skolen er et rart sted at være. SkoleCenter Hirtshals er årets skolepatrulje 2020, hvor vi anerkender både deres daglige indsats og særlige engagement i de mindste elevers tryghed og sikkerhed.
Fakta:
- Det er elever fra 6.-9. klasse, som står skolepatrulje.
- Omkring 20.000 elever er med i landets skolepatruljer.
- Skolepatruljerne så første gang dagens lys i Danmark i 1949.
- Det er Rådet for Sikker Trafik og LB Forsikring, der står bag skolepatruljerne.
Kontakt:
Jeppe Gudmandsen, Rådet for Sikker Trafik: 28115863
Liv Kofoed-Jensen, Rådet for Sikker Trafik: 25727110
Mikkel Klausen, CSR-chef, LB Forsikring: 24282110.
Mie Bach, skoleleder Skolecenter Hirtshals: 41 93 69 58
Nøgleord
Billeder
Information om LB Forsikring
LB Forsikring er Danmarks største medlemsejet forsikringsselskab, og består af forsikringsgrupperne Lærerstandens Brandforsikring, Runa Forsikring og Bauta Forsikring.
LB Forsikring har lige over 440.000 medlemmer fordelt i hele landet.
Følg pressemeddelelser fra LB Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LB Forsikring
Risiko for lokale skybrud: Her en række gode råd til at undgå skader28.8.2025 12:08:11 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler om risiko for både kraftige regnbyger og lokale skybrud. Størst er risikoen på Bornholm, men også resten af landet kan blive ramt af det våde vejr. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at forebygge vandskader.
Har du styr på forsikringen inden studiestart?26.8.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med studiestart lige om hjørnet bobler det nok en ekstra gang i maven hos mange unge i disse dage. Flere er også ved at flytte hjemmefra – enten alene eller sammen med vennerne. Midt i alt det praktiske er det derfor vigtigt at skrive en indboforsikring på to-do-listen. Et uheld kan nemlig hurtigt blive en dyr affære. LB Forsikring, Danmarks største medlemsejede privatforsikringsselskab, kommer derfor med en række gode råd til de kommende studerende.
Tryg skolestart: Husk ulykkesforsikringen til både store og små6.8.2025 10:13:17 CEST | Pressemeddelelse
Så er det igen blevet tid til, at landets børn skal vende tilbage til hverdagen i vuggestue, børnehave og skole. Det betyder også, at forældre bør være opmærksomme på, hvordan deres børn er dækket ved uheld. LB Forsikring kommer her med gode råd til et mere sikkert børneliv.
Har du styr på, hvordan du håndterer risikoen for akvaplaning?31.7.2025 09:40:59 CEST | Pressemeddelelse
DMI varsler fortsat kraftige byger og risiko for skybrud. LB Forsikring, der er landets største medlemsejede privatforsikringsselskab, giver her gode råd til at forebygge uheld, hvis vandet skulle samle sig på vejbanerne.
Nyt varsel om risiko for lokale skybrud: Her en række gode råd til at undgå skader29.7.2025 08:50:37 CEST | Pressemeddelelse
DMI har udsendt et varsel om risiko for både kraftige regnbyger og lokale skybrud i løbet af tirsdag aften og onsdag. Størst er risikoen i den vestlige del af Jylland. LB Forsikring kommer her med en række gode råd til at forebygge vandskader.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum