Prinsesse Marie rejser tilbage til Cambodja
2.4.2022 08:30:00 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Prinsessens rejse er samtidig en fejring af Folkekirkens Nødhjælps 100-års jubilæum under mottoet håb og handling.
Rejsen bliver et gensyn med partnere og projekter fra den første rejse i 2012, og dermed muligheden for at opleve udviklingen i landet og Folkekirkens Nødhjælps arbejde med klimatilpasning, fødevarer, fattigdomsbekæmpelse og menneskerettigheder.
”Der er sket meget, siden prinsessen besøgte Cambodja for 10 år siden. Økonomien buldrer afsted, men uligheden vokser samtidig, og klimaforandringerne går hårdt ud over landbefolkningen. Derfor har vi fokus på at uddanne og organisere bønderne i klimavenlig fødevareproduktion og sørge for at styrke deres markedsadgang - og dermed deres indtægtsgrundlag,” siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Birgitte Qvist-Sørensen, der ledsager prinsessen på jubilæumsrejsen.
Turen til Cambodja i Sydøstasien sender ifølge Birgitte Qvist-Sørensen et vigtigt signal om ikke at glemme hjælpen til verdens fattigste i en tid, hvor vi helt naturligt er optaget af krigen i Ukraine og modtagelsen af ukrainske flygtninge:
”Som nødhjælpsorganisation er vi vant til at håndtere og holde fokus på mange kriser på samme tid. Derfor er det så vigtigt, at vi med prinsessens rejse til Cambodja sætter fokus på behovet for klimatilpasning, landbrugsudvikling og menneskerettigheder til gavn for verdens fattigste. For de globale udfordringer er ikke blevet mindre den seneste måned. Tværtimod ser vi, hvordan krigen i Ukraine bidrager til at forværre verdens fødevarekrise med høje prisstigninger på blandt andet hvede og majsolie,” siger Birgitte Qvist-Sørensen.
Prinsessen møder blandt andet økologiske risbønder, der har fået adgang til det danske og europæiske marked gennem et samarbejde med den danske fødevarevirksomhed Nordic Food Partners. Deres bæredygtige produkter har prinsessen tidligere stiftet bekendtskab med på Nordic Food Partners rismølle og pakkeri i Skive såvel som i Folkekirkens Nødhjælps Wefood butikker.
Prinsessens rejse til Cambodja slutter torsdag den 8. april, og byder på besøg hos en lang række af Folkekirkens Nødhjælps lokale samarbejdspartnere, myndigheder, virksomheder og det internationale diplomati.
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder

Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Næsten hver anden dansker ville skifte job, hvis der blev krig8.9.2026 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse: 45 procent af danskerne ville være villige til at lade sig omskole til humanitære opgaver som nødhjælp og minerydning, hvis Danmark kom alvorligt under pres. Erfaringer fra Ukraine viser, hvor afgørende det er.
Folkekirkens Nødhjælp modtager store donationer til nødhjælpsarbejdet i Nepal4.9.2026 13:03:49 CEST | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp har indsamlet 2,4 millioner kroner, siden katastrofen ramte Nepal. Midlerne kommer fra Grundfos Fonden, der har doneret 760.000 kroner, Danida, der har bidraget med 640.000 kroner, og private danske bidragydere, som tilsammen har doneret en million kroner. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær udtrykker stor taknemmelighed for opbakningen til indsatsen i Nepal: ”Jeg er meget taknemmelig for den store generøsitet, vi har mødt fra både Grundfos Fonden, Udenrigsministeriet og private bidragydere. Det viser, at vi er rigtig mange, der ønsker at hjælpe i denne akutte situation. Og hver en krone gør en forskel.” Midlerne går til Folkekirkens Nødhjælps nødhjælpsindsats i Nepal. Katastrofen har allerede kostet mere end 1.250 mennesker livet, og over 5.500 mennesker er fortsat meldt savnet. ”Chancen for at finde mennesker i live falder time for time. Derfor arbejder vi på højtryk sammen med myndighederne for at sikre, at de akutte redningsaktioner kan genn
Folkekirkens Nødhjælp i omfattende nødhjælpsindsats i Nepal26.8.2026 17:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Flere hundrede meldes savnet efter voldsomme oversvømmelser i Nepal. Oversvømmelserne har især ramt Rasuwa-distriktet, hvor hele lokalsamfund er blevet oversvømmet, og veje, broer og bygninger er ødelagt. Folkekirkens Nødhjælp arbejder i de berørte områder og er i tæt kontakt med myndighederne for at koordinere nødhjælpsindsatsen. Generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær understreger, at de næste timer bliver afgørende: ”Vi kender endnu ikke katastrofens fulde omfang. Situationen er kaotisk, og flere hundrede mennesker meldes savnet. De næste timer bliver afgørende for at finde og redde mennesker, som kan være fanget eller afskåret af vandmasserne,” siger Jonas Nøddekær. Han frygter, at dødstallet vil stige markant: ”Lige nu handler det først og fremmest om at redde liv og få overblik over situationen. Men vi må desværre forberede os på, at dødstallet kan stige betydeligt i de kommende dage. Folkekirkens Nødhjælp står klar til at hjælpe de berørte familier med blandt ande
Folkekirkens Nødhjælp modtager over 50 millioner kroner til nødhjælps- og udviklingsindsatser i Den Centralafrikanske Republik25.8.2026 11:10:01 CEST | Pressemeddelelse
En ny bevilling fra Verdensbanken skal give økonomisk hjælp og større tryghed til tusindvis af familier i Den Centralafrikanske Republik.
Mens skoleåret begynder i Danmark, er skolevejen i Gaza fuld af livsfare9.8.2026 20:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Danmark begynder skoleåret med nye bøger og klassekammerater. I Gaza begynder undervisningen med én livsvigtig lektie: Hold afstand til ueksploderede bomber.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
