Pressemøde – European Games
Den polske ambassade er onsdag den 10. maj klokken 10.30 vært for et pressemøde om European Games (det europæiske OL), der fra den 21. juni afvikles i Krakow og Malopolska.
Danmark deltager med cirka 130 atleter i 18 idrætsgrene – heraf 12 olympiske. Til stede på pressemødet vil fra DIF være Søren Simonsen, der er dansk chef de mission ved både European Games og OL næste år i Paris.
Ved European Games er der ud over medaljer også kvalifikation til OL i Paris på spil. Søren Simonsen vil kunne fortælle, hvad status er på den danske trup, og hvad perspektiverne er i forhold til OL i Paris 2024.
Adresse: Polens ambassade, Richelieus Alle 12, 2900 Hellerup
Deltagere: Søren Simonsen (chef de mission), Antoni Falkowski (Polens ambassadør i Danmark), Kamila Styrna (turistchef Malopolska-regionen)
Tilmelding af praktiske og sikkerhedsmæssige grunde til: polemb.copenhagen@msz.gov.pl
Se hele programmet i det vedhæftede dokument
Nøgleord
Kontakter
Lars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:23323784lhe@dif.dkBilleder
Vedhæftede filer
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.700 idrætsforeninger og godt 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
AP Pension og Danmarks Idrætsforbund (DIF) kårer Årets Idrætsforening 202510.10.2025 13:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Alle kan nu indstille en idrætsforening til prisen AP Pension og DIF’s Årets Idrætsforening 2025. Der er 80.000 kroner til vinderforeningen, som afsløres ved det store SPORT 2025-show i Herning.
Ny liste: Skive er Danmarks bedste idrætskommune - igen7.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Op til det kommende kommunalvalg har Danmarks Idrætsforbund (DIF) undersøgt idrættens rammer og vilkår i landets kommuner. For anden gang i træk ender Skive Kommune øverst, mens Vesthimmerland og Herning følger lige efter.
Stor hyldest til Poul-Erik Høyer3.10.2025 20:01:48 CEST | Pressemeddelelse
OL-guldvinder, idrætspolitiker og medlem af Sportens Hall of Fame Poul-Erik Høyer er blevet tildelt DIF’s ærestegn.
Dansk Padel Forbund optaget i DIF3.10.2025 19:47:26 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. januar 2026 bliver Dansk Padel Forbund officielt optaget som det 63. forbund i Danmarks Idrætsforbund (DIF). Den historiske optagelse blev vedtaget af et stort flertal på DIF’s årlige budgetmøde.
Ny indsats: DIF undersøger nye typer af frivillige3.10.2025 09:55:32 CEST | Pressemeddelelse
Med støtte fra Spar Nord Fonden skal DIF i samarbejde med landets idrætsforeninger tilpasse både opgaver og tilbud til en ny type af frivillige. Indsatsen skydes i gang med en stor konference 25. oktober.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum