Presseinvitation: Lancering af Ukraine Investeringsforum
Pressen inviteres til lancering af Ukraine Investeringsforum d. 26. maj i Industriens Hus.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen og erhvervsminister Morten Bødskov er værter for første møde i Ukraine Investeringsforum den 26. maj i Industriens Hus.
Forummet har bl.a. til formål at støtte danske virksomheders mulighed for at bidrage til genopbygningen af Ukraine og åbne døre for samarbejde mellem danske og ukrainske virksomheder.
Sammen med minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen, er de to ministre også værter for første møde i Regeringens Følgegruppe for Ukrainefonden, der finder sted inden lancering af Ukraine Investeringsforum.
Dato: 26. maj, 2023.
Tidspunkt: Kl. 12:00 med mulighed for interviews med bl.a. udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, erhvervsminister Morten Bødskov og minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen, kl. 13:15-13:30.
Adresse: Industriens Hus, H.C. Andersens Boulevard 18, 1553 København V
Tilmelding er nødvendig og skal ske til presserådgiver Malthe Kure på mawoku@em.dk
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Stor interesse fra dansk erhvervsliv og civilsamfund for at hjælpe med genopbygningen af Ukraine26.5.2023 11:41:46 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen afholder i dag første møde i Ukraine Investeringsforum. Det skal bidrage til, at danske virksomheder kan engagere sig i konkrete genopbygningsprojekter i Ukraine. Regeringen vil også mødes med følgegruppen for Ukraine-fonden for første gang.
Dansk turisme lægger godt fra land i 202315.5.2023 10:44:58 CEST | Pressemeddelelse
De seneste overnatningstal i Danmark viser en fortsat positiv udvikling i 2023. Tallene viser også en mindre stigning i antallet af bookede feriehuse sammenlignet med 2022.
Ny analyse stiller skarpt på grøn vækst i dansk erhvervsliv12.5.2023 14:29:46 CEST | Pressemeddelelse
I dag lancerer Erhvervsministeriet en ny analyse, som skitserer udfordringer og forudsætninger for grøn omstilling af dansk erhvervsliv.
Danske virksomheder skal levere grønne løsninger til USA2.5.2023 21:00:35 CEST | Pressemeddelelse
USA og Danmark skal styrke samarbejdet og skabe bedre betingelser for grøn vækst til gavn for danske virksomheder i USA.
Nu åbner ny mulighed for at søge købmandsordning29.4.2023 10:01:41 CEST | Pressemeddelelse
Lokale dagligvarebutikker, bagere eller slagtere i mindre lokalsamfund får endnu en mulighed for at søge om direkte støtte i ordningen, der skal hjælpe mod de høje energipriser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum