Presseinvitation til Danish Entrepreneurship Award
15.11.2019 13:32:19 CET | Fonden for Entreprenørskab | Presseinvitation

Fonden for Entreprenørskab inviterer til Danish Entrepreneurship Award for niende gang for elever og studerende fra 6. klasse til ph.d.-niveau. Det sker i Messe C i Fredericia.
Til Danish Entrepreneurship Award har de unge iværksætterspirer mulighed for at deltage i fem forskellige konkurrencer:
- Idékonkurrencen er med sine knap 2200 deltagere den største konkurrence. Her kæmper jævnaldrende elever og studerende mod hinanden.
- Opfinderkonkurrencen Projekt Edison er for de yngste deltagere i 6.-7. klasse. Her er regionale vindere fra hele landet gået videre til landsfinalen, som finder sted under awarden.
- Da Vinci-konkurrencen er for elever på ungdomsuddannelserne.
- Nyuddannede designere og designstuderende konkurrerer med deres designs i DesignTalent-konkurrencen.
- Til de flyvefærdige iværksættere uddeler Fonden for Entreprenørskab tre mikrolegater ud til studerende, som har iværksætteridéer med et særligt potentiale.
Derudover kommer 250 erfarne erhvervsfolk, som har tilmeldt sig som frivillige dommere og vil give sparring og inspiration til de unge.
Danish Entrepreneurship Award 2019 er arrangeret af Fonden for Entreprenørskab i samarbejde med Fredericia Kommune.
Cases og vinkler om dit dækningsområde
Der kommer deltagere fra hele landet, og derfor kan vi hjælpe dig med at finde lokale cases. Har du særlige interesser, kan vi også være behjælpelige med at finde baggrundsmateriale fra vores analyser eller hjælpe med ekstra viden.
Hvornår: Torsdag den 21. november kl. 10 - 16, finale kl. 15-16
Hvor: Messe C, Vestre Ringvej 101, 7000 Fredericia
Program: Se programmet, konkurrencer mv. på https://award.ffe-ye.dk/
Akkreditering og kontakt på dagen:
Ved akkreditering på forhånd kan vi hjælpe med ønsker til interviews, cases, fotos etc. Send en mail med navn og medie til berit@ffefonden.dk. Kontakt på dagen kan ske til Berit Bader Lemming på 31 75 34 81.
Nøgleord
Kontakter
Berit Bader LemmingPresse- og kommunikationskonsulent
Tlf:31753481berit@ffefonden.dkBilleder
Links
Information om Fonden for Entreprenørskab
Om Fonden for Entreprenørskab
Fonden for Entreprenørskab vil inspirere børn og unge og give dem evnen til at tænke og agere entreprenant og innovativt, så de kan lykkes i en global og omskiftelig verden. Det gør Fonden ved at hjælpe skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Fonden fungerer desuden som nationalt videncenter for opsamling, udvikling og udbredelse af viden om entreprenørskabsundervisning på alle niveauer af uddannelsessystemet
Følg pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fonden for Entreprenørskab
Danmarksmesteren i entreprenørskab for studerende er fundet2.6.2026 17:41:17 CEST | Pressemeddelelse
24 teams fra hele landet havde kvalificeret sig til DM i entreprenørskab 2026 på Axelborg i København 2. juni i et samarbejde mellem Dansk Erhverv og Fonden for Entreprenørskab.
Danmarks Entreprenørskabsfestival kommer til Herning – samarbejdet skal skabe handlekraftige skoleelever11.5.2026 08:32:27 CEST | Pressemeddelelse
Herning Kommune og Fonden for Entreprenørskab indgår samarbejde om at samle elever, lærere, iværksættere og rollemodeller, erhvervsliv og politikere og mange flere for at fejre idérigdom, mod og handlekraft. Det sker til Danmarks Entreprenørskabsfestival, som afholdes i Sportscenter Herning den 18. november 2026.
DM i entreprenørskab: Nu er vinderne er fundet og klar til EM5.5.2026 23:03:50 CEST | Pressemeddelelse
Fonden for Entreprenørskab afholdt Danmarksmesterskaberne i Entreprenørskabsprogrammet for ungdomsuddannelser 2026 i Industriens Hus tirsdag den 5. maj. 41 hold fra 23 ungdomsuddannelser fra var mødt op til finalen, hvor vinderkonkurreret om at være de bedste og dermed få lov til at komme til finalen i København.
Unge iværksættere indtog Koldinghus: Fremtidens løsninger blev født ved Danmarksmesterskaberne i entreprenørskab21.4.2026 18:06:49 CEST | Pressemeddelelse
Hundredvis af elever, lærere, dommere og gæster fyldte i dag salene på Koldinghus, hvor finalen i 7.-10. klassernes Danmarksmesterskab i entreprenørskab.
Dansk medtech-startup modtager stort Youth Startup Investment Potential-legat29.1.2026 17:11:24 CET | Pressemeddelelse
Den danske startup MultiBiopsy har netop modtaget det prestigefyldte Youth Startup Investment Potential-legat på 100.000 kroner, som uddeles af Fonden for Entreprenørskab og Chr. Augustinus Fabrikker til unge virksomheder med særligt stærkt vækst- og investeringspotentiale. Legatet skal give virksomheden momentum i udviklingen af en ny banebrydende teknologi til forbedring af kræftdiagnostik. MultiBiopsy udvikler avanceret biopsiteknologi, der gør det muligt at udføre sikrere, mere præcise og mere effektive biopsier – særligt målrettet lungekræft. Virksomhedens løsning reducerer risikoen for komplikationer ved biopsiindgreb, øger sandsynligheden for at opnå et entydigt prøvesvar – også fra meget små tumorer – og mindsker behovet for genbiopsier. Det giver bedre beslutningsgrundlag for læger og mulighed for tidligere diagnose, hvor behandlingen har størst effekt. Co-founder af MultiBiopsy William Vindal Ludvigsen peger på, at det område, de arbejder med, har høje krav til produktudvikli
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

