Presseinvitation: Life science driver dansk eksport – i en tid med stormvejr i verdensøkonomien
10.9.2019 08:30:00 CEST | DI - Dansk Industri | Presseinvitation

Hver gang Danmark eksporterer for 100 kr., står sundhedsindustrien for 17 af dem. Det vil sige, at mere end hver sjette eksportkrone stammer fra salget af sundhedsindustriens produkter. I en tid hvor international uro præger overskrifterne, er det rigtig godt nyt, fordi netop life science produkter er mindre følsomme over for op- og nedture i økonomien. Det betyder, at de danske life science virksomheder bidrager betragteligt til vores fælles velfærd gennem skatter, job m.m., og at branchen holder hånden under økonomien i svære tider.
Men hvilket ansvar følger der med? Og hvordan sikrer vi, at Danmark også fremadrettet – i takt med at sundhedsområdet bliver mere digitalt – forbliver en førende life science nation?
Det stiller vi skarpt på til Sundhedsindustriens Dag, hvor DI’s nye adm. direktør Lars Sandahl Sørensen åbner ballet med sine ambitioner for branchen.
Pressen inviteres til:
Sundhedsindustriens Dag
Torsdag den 12. september 2019, kl. 9.00-13.00
Industriens Hus, H.C. Andersens Boulevard 18, 1787 København V
På dagen deltager en lang række repræsentanter fra branchens mange innovative virksomheder. De kommer blandt andet for at diskutere de mange muligheder og udfordringer, teknologi skaber for sundhedsindustrien: healthtech, sundhedsdata, kunstig intelligens m.m.
Fra politisk side deltager bl.a. sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) og formand for Danske Regioner, Stephanie Lose.
Se det fulde program her: https://www.danskindustri.dk/arrangementer/soeg/arrangementer/medlemsforeninger/sundhed/sundhedsindustriens-dag-2019/
Følg os på:
Kontakter
For yderligere oplysninger og for tilmelding kontakt venligst presserådgiver Jonas Forup Stubkjær, jofs@di.dk, +45 2830 1544
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI lancerer nyt Afrika-netværk: Skal styrke danske virksomheders adgang til forretning i Afrika4.6.2026 10:15:10 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri (DI) lancerer i dag et nyt Afrika-netværk med støtte fra Udenrigsministeriet, der skal styrke dansk erhvervslivs engagement på kontinentet og sætte kursen for en tættere kobling mellem udviklingsbistand og handel.
DI: EU skal omsætte teknologisk ambition til investeringer og bedre rammevilkår3.6.2026 14:43:08 CEST | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en samlet pakke for teknologisk suverænitet med fokus på at opbygge kapacitet inden for cloud, AI og chips i Europa. Dansk Industri bakker op om ambitionen og understreger, at det nu handler om at omsætte ambitionerne til konkrete investeringer og bedre rammevilkår for erhvervslivet.
DI: Erhvervslivet ser frem til samarbejde om totalberedskabet3.6.2026 13:54:21 CEST | Pressemeddelelse
- Stort tillykke Lisbeth Bech-Nielsen og velkommen i Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab, siger underdirektør og chef for samfundssikkerhed i landets største erhvervsorganisation, Rasmus Anderskouv, Dansk Industri.
DI: En stor dag for Danmark og et stort ansvar for ny regering3.6.2026 11:36:41 CEST | Pressemeddelelse
- Tillykke til Danmarks nye regering og til hver enkelt af de 21 ministre, der i dag har fået nøglerne til et ministerium, siger DI’s adm. direktør Lars Sandahl Sørensen.
DI roser regeringsgrundlag: Nu skal planen blive til handling2.6.2026 16:18:01 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri ønsker den nye regering tillykke med modige ambitioner og konkrete greb, men understreger, at de svære beslutninger nu skal omsættes til reformer, der styrker Danmarks konkurrencekraft
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

