Presseinvitation: International (virtuel) konference sætter fokus på digitalisering i den grønne omstilling
Mens den grønne omstilling buldrer afsted, er der travlt hos forskerne og eksperterne – for hvordan gennemfører Danmark den grønne omstilling bedst - med den nyeste forskning og de smarteste løsninger?
Det er omdrejningspunktet på konferencen ”Green Digitalization 2020”, der er arrangeret af partnerne bag tre af Danmarks store, grønne forskningsprojekter:
Projektet DiCyPS – Center for Data-Intensive Cyber-Physical Systems – der er etableret på Aalborg Universitet, DTU-projektet Cities – Centre for IT-Intelligent Energy Systems - og Flexible Energy Denmark, et fire-årigt forskningsprojekt med deltagelse af både erhvervsliv og universiteter.
Alle tre projekter er flerårige forskningsprojekter støttet af Innovationsfonden, med fokus på at koble data mellem de eksisterende energisystemer
”Det er jo en fantastisk opgave, vi som samfund har stillet os selv med at omstille hele samfundet – og samtidig også voldsomt kompleks. En konference på internationalt niveau som Green Digitalization sikrer, at vi får input fra de klogeste hjerner på området, og får viden, som vi kan tage med hjem og arbejde videre med,” siger Heidi Hyre-Fenneberg, der er projektleder i Flexible Energy Denmark (FED).
Konferencen bliver afviklet både fysisk i Kolding hos EWII Koncernen, der er ledende partner og største bidragsyder til FED-projektet – og også digitalt med adgang for alle.
Talerne på konferencen tæller blandt andre Brian Vad Matthiesen, professor ved Aalborg Universitet, Henrik Madsen, professor i matematisk statistik ved Danmarks Tekniske Universitet, Kim Behnke, vicedirektør i Dansk Fjernvarme, Anders Stouge, viceadministrerende direktør i Dansk Energi samt en række andre danske og internationale gæster.
Det vil være muligt at stille spørgsmål til alle oplægsholdere.
”For os er det årets begivenhed, og i år er det særligt vigtigt, fordi der er så meget fokus på netop vores område. Vi glæder os meget til at diskutere Danmarks fremtid fra et forskningsmæssigt perspektiv,” siger Heidi Hyre-Fenneberg.
Nøgleord
Kontakter
Projektleder Heidi Hyre-Fenneberg, på telefon 2099 16 69 eller hehy@ewii.com
Billeder
Links
Information om EWII A/S
Følg pressemeddelelser fra EWII A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EWII A/S
EWII sprænger ladeboks-markedet og giver serviceaftaler tilbage til elbilsejerne9.9.2025 08:44:42 CEST | Pressemeddelelse
Forslaget om at droppe elafgiften vil vende op og ned på markedet for private ladebokse til elbiler, hvor de nuværende regler har bundet elbilsejere, der ville opnå afgiftsrefusion, til serviceaftaler. Energikoncernen EWII tager konsekvensen og giver serviceaftalerne tilbage til elbilsejerne, allerede inden elafgiften er ændret. Det giver elbilister med egen ladeboks en tryg serviceaftale, samtidig med at de året ud får afgiftsrefusion uden at betale abonnement.
Myndigheder siger ja til EWIIs fibersalg27.8.2025 14:47:37 CEST | Pressemeddelelse
Konkurrencerådet giver en betinget godkendelse af Norlys’ fiberselskabs, Sinal, køb af fibernettet i Trekantområdet. Godkendelsen betyder, at Norlys kan overtage EWIIs fibernet, når Norlys’ kundeforretning har stoppet det nuværende samarbejde med syv antenneforeninger i trekantområdet.
EWII opfører stor, rund lynladestation i Kolding22.8.2025 08:17:20 CEST | Pressemeddelelse
Op til 12 elbiler ad gangen kan lade ved energikoncernen EWIIs kommende lynladestation i Kolding. Med cirkelformet design, 400 kW-ladere og en placering ved indfaldsvej bliver ladestationen både opsigtsvækkende og lettilgængelig for elbilister, der har behov for lynhurtig opladning.
EWII slår dørene op til nyt domicil i Kolding21.8.2025 08:57:31 CEST | Pressemeddelelse
Energikoncernen EWII er rykket ind i en unik ejendom med en særlig historie i Kolding. Lørdag den 13. september slår koncernen dørene op, og inviterer alle interesserede indenfor i det nye domicil. Kom forbi til en energisk dag og hør blandt andre tidligere klimakommissær Connie Hedegaard i en talk om klima.
EWII Koncernen går ind i finsk vind-investering30.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske energikoncern EWII bevæger sig længere ud over landets grænser med investering i Finland. Her skal to vindmølleparker nu opføres af TOWII Renewables, som EWII og japanske Tokyo Gas hver ejer 50% af. Dermed sættes yderligere strøm til ambitionerne om at udvikle grøn energi i både ind- og udland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum