Too Good To Go ApS

Presseinvitation: Fødevareministeren besøger Madspildsskolen på Amager Fælled Skole

Del
D. 29. september, på Danmarks nationale madspildsdag, afholder Too Good To Go, Arla og Arla Fonden et madspildsskoleevent på Amager Fælled Skole. Fødevareminister Rasmus Prehn besøger Madspildsskolen fra 11.15 - 12.15. Pressen er velkommen.

814.000 ton mad ryger hvert år i de danske skraldespande og containere. Heraf bliver 247.000 tons kasseret i de danske husholdninger. Det viser Miljøstyrelsens kortlægning af det danske madspild, der blev offentliggjort i juni.

Heldigvis vil ni ud af 10 danskere gerne gøre noget ved problemet. Men de savner inspiration til, hvordan de skal gøre det.

Derfor er Too Good To Go, Arla og Arla Fonden gået sammen om at etablere en madspildsskole, der skal give familier redskaber og inspiration til, hvordan de kan bruge alt i køleskabet, så intet går til spilde.

Madspildsskolen bliver afviklet i fem danske byer i efterårsferien, men får snigpremiere på den nationale madspildsdag d. 29. september. Her vil en 5. klasse på Amager Fælled Skole teste det undervisningsforløb, som familierne skal igennem i uge 42.

Program

Fødevareminister Rasmus Prehn besøger Madspildsskolen fra kl. 11.15 - 12.15. Her vil han lave mad sammen med børnene og få en god snak med dem undervejs. Afslutningsvist vil børnene udvælge små retter fra madlavningen, som pakkes i en madpakke til ministeren.

Der vil være mulighed for både foto og levende billeder samt interview med fødevareminister Rasmus Prehn, landechef for Too Good To Go, Heidi Boye og direktør i Arla Danmark og formand for Arla Fonden, Helle Müller Petersen.

Lokation

Amager Fælled Skole, Sundholmsvej 2A, 2300 København S.

Nøgleord

Kontakter

For tilmelding og koordinering af interviews:


Tanja Møller Andersen, pressechef for Too Good To Go, tlf. 81 77 37 18, presse@toogoodtogo.dk


For yderligere information om arrangementet:


Sanne Vinther, direktør for Arla Fonden, tlf. 40 33 23 33, sanne.vinther@arlafonden.dk

Vedhæftede filer

Information om Too Good To Go ApS

Too Good To Go ApS
Too Good To Go ApS
Landskronagade 66
2100 København Ø

81773718http://toogoodtogo.dk

Følg pressemeddelelser fra Too Good To Go ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Too Good To Go ApS

10.345 skoleelever deltog sidste år: 'Smag på Overskuddet' skal uddanne flere børn i madspild i 202422.10.2024 08:01:00 CEST | Pressemeddelelse

Smag på Overskuddet, et undervisningsinitiativ udviklet af Madkulturen, Too Good To og Lidl, vender tilbage i 2024 med ambitionen om at nå endnu flere børn og skoler. Initiativet, der debuterede i 2023, med en flot tilslutning på 16% af de danske folkeskoler, har til formål at bekæmpe madspild ved at engagere skoleelever i kreativ og madspildsreducerende madlavning.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye