PRESSEINVITATION: Er vi på vej mod overvågningskapitalisme - eller digital ansvarlighed?

Pressen inviteres til:
Surveillance Capitalism or digital responsibility
Fredag den 27. september 2019, 12:45 – 15:45 i
Industriens Hus, H. C. Andersens Boulevard 18, 1553 København V
Data er en vigtig ressource i erhvervslivet i dag. Viden om kundernes brug af produkter, ønsker og adfærd er guld værd. Men nogle mener, at det giver incitamenter til at udnytte data på en uhensigtsmæssig måde for borgerne og for samfundet.
Shoshana Zuboff , forfatter til bestsellerbogen ”Surveillance Capitalism” er en af tidens største techkritikere. Derfor lægger DI hus til en vigtig diskussion med forfatteren om, hvad ansvarlig brug af data betyder for borgerne og for virksomhederne.
På konferencen deltager blandt andre også Rikke Hougaard Zeberg, direktør for Digitaliseringsstyrelsen, Lars Frelle Petersen, Direktør i DI, og Jens Schmidt, Head of Research Centre for Government IT på ITU.
Skandaler med misbrug af data og uholdbar sikkerhed har illustreret, at der er brug for både etik, transparens og klare retningslinjer i anvendelsen af forbrugeres data.
DI mener, at danske virksomheder skal gå forrest i udviklingen af digital ansvarlighed, da Danmark er blandt de mest digitaliserede lande, og vi kan således være med til at sætte standarden for digital ansvarlighed verden over.
Se programmet og læs mere her.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger og tilmelding for pressen: presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: EU tager vigtigt skridt mod digital regelforenkling19.11.2025 14:40:00 CET | Pressemeddelelse
EU-Kommissionen har i dag præsenteret en omfattende pakke på det digitale område med bl.a. enklere regler og mindre administrativt bøvl på det digitale område. Formålet er at øge Europas konkurrence, og i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), hilses udspillet fra Kommissionen velkommen.
DI til borgmestre: ”Tillykke med valget. Nu skal der handles!”19.11.2025 10:23:22 CET | Pressemeddelelse
Tillykke med valget til alle nye og genvalgte borgmestre og kommunalbestyrelser, lyder det fra Dansk Industri. Men når konfettien har lagt sig, så er der vigtige dagsordener, der skal handles på.
KV25-analyse: Kæmpe kommunale forskelle i virksomhedernes samfundsbidrag17.11.2025 10:13:49 CET | Pressemeddelelse
Dansk erhvervsliv leverer et rekordhøjt bidrag til samfundet på 754 mia. kr., men hvilke kommuner leverer egentlig mest og mindst? Find din kommune på listen.
DI: Lettelse, at regelforenklingspakke endelig er vedtaget13.11.2025 12:17:57 CET | Pressemeddelelse
Efter ugers politisk drama og forsinkelser har Europa-Parlamentet i dag endelig vedtaget sin position på EU-Kommissionens såkaldte Omnibus 1-pakke om regelforenklinger for bæredygtighed og rapportering. Desværre blev det ikke et flertal over midten i parlamentet.
Dagen før valget: det handler om mere end velfærd13.11.2025 07:45:00 CET | Presseinvitation
Hvordan skaber vi de bedste lokale rammer for en stærk industri og en privat sektor med arbejdspladser til almindelige danskere – og hvor skal pengene til velfærden komme fra? Dagen før valget sætter lønmodtagerne og arbejdsgiverne fra CO-industri og Dansk Industri dette centrale spørgsmål til debat med konkrete eksempler fra landets kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

