Presseinvitation: 18. maj åbner LEGOLAND® årets nyhed "Ferrari Build & Race" og afslører verdens første 1:1 LEGO byggede Ferrari Monza SP1
10.5.2023 13:26:14 CEST | LEGOLAND Billund | Pressemeddelelse
Den 18. maj åbner LEGOLAND® for årets store nyhed – Ferrari Build & Race. Her kan gæsterne slå sig løs i den flotte LEGO Ferrari tematiserede attraktion og opleve verdens første LEGO byggede Ferrari Monza SP1 i fuld størrelse.
- Ferrari er et verdenskendt brand, som er berømt for deres unikke biler, og vi glæder os rigtig meget til at præsentere en helt ny form for interaktiv attraktion sammen med Ferrari her i LEGOLAND. Foran attraktionen møder gæsterne verdens første LEGO byggede Ferrari Monza SP1 i fuld størrelse, som bliver et imponerende syn og kommer til at bestå af hele 383.610 LEGO klodser, siger Christian Woller, direktør i LEGOLAND.
Storslået event
Åbningen af årets store nyhed i LEGOLAND kommer til at byde på et storslået event med bilinteresserede Anders Breinholt som vært. Han får blandt andet selskab af direktør i LEGOLAND Christian Woller og Ferrari racerkører Nicklas Nielsen, som også selv har kørt i en Ferrari Monza SP1.
- Vi kommer til at holde en fantastisk afsløringsfest, hvor vi blandt andet får besøg af Ferrari racerkører, Nicklas Nielsen. Måske kan han komme med gode tips til, hvordan man bygger den perfekte LEGO Ferrari bil, også glæder mig da også til at se hans reaktion på den LEGO byggede Ferrari Monza SP1, siger Christian Woller.
Praktisk info for pressen:
Ferrari Build & Race åbner den 18. april kl. 11.00, hvor der vil være et stort event foran den nye byggeattraktion. Her vil der være nedtælling til åbningen af attraktionen, samt afsløringen af verdens første 1:1 LEGO® byggede Ferrari Monza SP1. Der vil herefter være mulighed for interview med direktør i LEGOLAND Christian Woller. Af praktiske hensyn bedes pressen tilmelde sig åbningen til presse@legoland.dk. Pressechef Kasper Tangsig kan kontaktes for yderligere info på 2030 8184.
Billeder
Information om LEGOLAND Billund
Følg pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Mere end en million LEGO® klodser er flyttet ind i Miniland1.7.2026 11:47:43 CEST | Pressemeddelelse
I dag kunne vi indvie vores helt nye område i Miniland i LEGOLAND® Billund inspireret af Københavns Havn. Der er brugt mere end en million LEGO® klodser til området, der blandt andet indeholder Pakhuset i Engholmene, Cirkelbroen og Kongeskibet Dannebrog.
Hundredvis af københavnere har søgt: Rasmus og familien bliver nu foreviget som LEGO® figurer og ved deres rækkehus i Miniland25.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Interessen for at blive bygget som LEGO® figurer til det nye område inspireret af Københavns Havn i Miniland har været overvældende. Flere hundrede københavnere har ansøgt om at blive bygget. En af dem er Rasmus Holde, som nu får sin drøm opfyldt sammen med sin familie.
LEGOLAND® flytter 225.000 LEGO® klodser til Grenaa under årets sommertogt28.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Kongeskibet Dannebrog den 2. juni besøger Grenaa i forbindelse med det årlige sommertogt, sætter også LEGO® modellen af Kongeskibet Dannebrog kurs mod byen på Djursland.
LEGOLAND® efterlyser københavnere, der vil flytte ind som LEGO® figurer i nyt område af Miniland21.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 1. juli kan gæster i Miniland i LEGOLAND® Billund opleve et helt nyt område inspireret af Københavns Havn. Her bliver ikoniske steder som Pakhuset, Reffen Street Food, Cirkelbroen og Kongeskibet Dannebrog genskabt med LEGO® klodser.
Kæmpe nyhed i Miniland: Over fire meter lang LEGO® model af Kongeskibet Dannebrog lægger til kaj6.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
LEGOLAND® løfter i dag sløret for årets nyhed i Miniland: en mere end fire meter lang LEGO® model af Kongeskibet Dannebrog bygget med 225.000 klodser samt en markant udvidelse af København med særligt fokus på havneområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
