Praktiserende læger kan aflaste hospitaler
12.1.2022 11:13:56 CET | Region Hovedstaden | Pressemeddelelse
Hospitalerne i regionen er endnu ikke så presset, at det er nødvendigt at invitere lægerne ind, men med aftalen er muligheden der nu, hvis situationen udvikler sig.
Formand for Sundhedsudvalget i Region hovedstaden Christoffer Buster Reinhardt (K) glæder sig over, at PLO-Hovedstaden har takket ja til aftalen:
"Vi ved, at pandemien har været en hård omgang for vores personale, og der er stadig rigtigt travlt på mange afdelinger. Med denne aftale kan de praktiserende læger være med til at aflaste personalet, hvis vi igen kommer til at opleve et pres på hospitalerne. Og så er jeg rigtigt glad for det gode og konstruktive samarbejde vi har med PLO-Hovedstaden; både om denne aftale og generelt om fælles løsninger til gavn for borgerne som fx vaccinationsindsatsen i lægepraksisserne," siger Christoffer Buster Reinhardt (K).
Også formanden for PLO-Hovedstaden, Peder Reistad, er godt tilfreds med aftalen.
"Hvis indlæggelsestallene udvikler sig, så hospitalerne bliver pressede, giver det god mening, at vi praktiserende læger kan hjælpe, fx med at vurdere patienter, som er henvist fra 1813. Også i almen praksis er vi pressede i denne tid, både med at se patienter i klinikkerne og med at bidrage til vaccinationsindsatsen, så vi forventer ikke, at der vil være så mange læger, der vil kunne træde til. Men hvis tingene spidser til, bliver der brug for alle gode kræfter," siger Peder Reistad.
Aftalen gælder fra 1. januar 2022, og det er frivilligt for lægerne, om de vil træde til og hjælpe hospitalerne.
Yderligere info
- Pressevagten i Region Hovedsatden på 70209588 / presse@regionh.dk
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Snus, stress og for meget skærm: Ny rapport klarlægger borgernes sundhed i Region Hovedstaden5.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom færre tænder en cigaret, så er der flere, som bruger nikotinposer. Flere føler sig stressede, og mange fortæller om dårlig og for lidt søvn. Sundhedsprofilen tegner et billede af helbred og sundhed i Region Hovedstaden og viser igen, at sundheden er ulige fordelt.
Region H forlænger kvalificeret ansættelsesstop for speciallæger25.2.2026 12:10:02 CET | Pressemeddelelse
Der skal være flere læger, der hvor patienterne er sygest. Det kvalificerede ansættelsesstop for speciallæger på hospitaler i Region Hovedstaden ser ud til at virke og bliver nu forlænget til udgangen af 2026.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
Annemarie Hellebek takker af som direktør på Bornholms Hospital24.2.2026 14:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter knap 10 år i direktionen på Bornholms Hospital har 64-årige Annemarie Hellebek besluttet, at der skal være en anden balance mellem arbejde og familieliv.
Lægerne i Region Hovedstaden har fået afklaring på, hvor mange patienter de skal have i 202629.1.2026 13:18:44 CET | Pressemeddelelse
I dag får alle alment praktiserende læger i Region Hovedstaden information om, hvor mange patienter deres lægeklinik som minimum skal have i 2026. Region Hovedstaden har i dag en god lægedækning, og mange læger har allerede i dag flere patienter end de nye ’minimumstal’ lægger op til. Ingen patienter tvinges til at skifte læge som følge af de nye patienttal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
