Potentiel grøn jobfest i elbranchen
16.7.2021 07:00:00 CEST | TEKNIQ | Pressemeddelelse

Den grønne omstilling handler ikke kun om miljømæssige forbedringer. Den rummer også et enormt jobpotentiale. Ifølge en ny rapport fra EuropeOn, den europæiske brancheorganisation for elinstallatører, kan der blive skabt cirka 383.000 arbejdspladser i elinstallationsbranchen ved at satse på tre centrale grønne teknologier: Solcelleanlæg på tage, batterier til oplagring af den energi, solcellerne producerer, og ladestandere til elbiler.
Derudover kan man skabe yderligere 270.000 arbejdspladser ved at sætte yderligere gang i renoveringen af bygningmassen i Europa.
”Det svarer meget godt til det billede, vi har af elinstallationsbranchen som en helt central spiller i den grønne omstilling. Der er i høj grad tale om bundne opgaver, som vi skal igennem for at sikre den grønne omstilling. Men skal potentialet forløses, er der behov for en bred politisk indsats. For det første skal man styrke udbredelsen af de grønne teknologier, der dokumentérbart er nogle af de mest effektive midler, når vi vil have størst mulige CO2-reduktioner for pengene,” siger Troels Hartung, chefkonsulent hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, som repræsenterer cirka 4.100 virksomheder indenfor el, vvs og metal, og uddyber:
”Derudover er der brug for, at flere finder vej til erhvervsuddannelserne. For vi har brug for at uddanne flere faglærte, hvis vi skal komme i mål med den grønne omstilling.”
Behov for faste rammer
I rapporten ”Powering green jobs growth with electrical contractors” opfordrer EuropeOn til, at EU-potitikerne øger indsatsen for at styrke det grønne fokus under genrejsningen af økonomien i kølvandet på coronakrisen.
”Vi har allerede gennem længere tid italesat vigtigheden af at skabe langsigtede, stabile rammebetingelser for eksempelvis opsætningen af de private solcelleanlæg, som ellers har været inde i noget af en rutsjebanetur de senere år. Den usikkerhed, det har skabt på markedet, har haft stor negativ betydning for bl.a. bygningsejernes lyst til at investere i denne type anlæg,” vurderer Troels Hartung og fortsætter:
”Fremtidens energisystem gør det nødvendigt med en effektiv sektorkobling mellem industri, boliger og energiproduktion, og hvis det skal kunne lade sig gøre, er det igen afgørende at fokusere på rammebetingelserne.”
De mange potentielle arbejdspladser, der omtales i den nye rapport, handler udelukkende om jobs i elinstallationsbranchen og medregner altså ikke eventuelle medfølgende jobgevinster i andre tilknyttede brancher.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Troels Hartung, chefkonsulent hos TEKNIQ Arbejdsgiverne – mobil: 28 73 73 39
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer cirka 4.100 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Regningen fra ny Højesteretsdom kan ende hos virksomhederne28.4.2026 12:44:16 CEST | Pressemeddelelse
Ny dom fra Højesteret kan gøre det dyrere at drive virksomhed i Danmark, hvis virksomhederne skal betale for myndighedernes fejl i fortiden. Det er brug for politisk handling, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Lærling fra Falster vinder guld ved DM i Skills 202625.4.2026 15:40:23 CEST | Pressemeddelelse
Vvs-energispecialistlærling fra Nørre Alslev kan nu kalde sig Danmarksmester efter, han har vundet guld ved DM i Skills 2026.
Østjysk lærling vinder guld ved DM i Skills 202625.4.2026 14:56:48 CEST | Pressemeddelelse
Elektrikerlærling fra Hedensted kan nu kalde sig Danmarksmester efter at have vundet guld ved DM i Skills 2026.
Trods faldende omsætning er der optimisme i byggeriet22.4.2026 08:34:24 CEST | Pressemeddelelse
Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår.
Robust teknisk erhvervsliv: Færre virksomheder går konkurs16.4.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
På trods af energikrise, dyrere materialer og usikre markeder er der nu færre konkurser i det tekniske erhvervsliv. Første kvartal i år er det stærkeste i fem år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum