Positivt med udmelding om vaccineudrulning – men dansk erhvervsliv risikerer at blive efterladt på perronen
23.12.2020 14:48:39 CET | Lederne | Pressemeddelelse

Lederne ser det som positivt, at der nu er kommet en begyndende klarhed over, hvordan corona-vaccinen skal udrulles i Danmark, men ærgrer sig over et manglende hensyn til dansk erhvervsliv og dansk eksport.
- Det står fortsat uklart, hvordan dansk erhvervsliv og dansk eksport er stillet. Derfor ser vi gerne, at regeringen klargør, hvornår virksomheder kan forvente at få nøglemedarbejdere vaccineret i det offentlige vaccinationsprogram, ligesom regeringen bør undersøge mulighederne for et privat marked for vaccine, så virksomheder for egen regning kan få vaccineret nøglemedarbejdere, siger direktør i Lederne Henrik Bach Mortensen.
Tidligere i dag meddelte Sundheds- og Ældreministeriet, at man allerede arbejder på et vaccinepas, som forventes klar til brug i starten af 2021. Vaccinepasset er imidlertid blevet mødt med kritik fra flere partier.
Henrik Bach Mortensen appellerer i den forbindelse til partierne om at genoverveje kritikken, da et coronapas kan blive afgørende for dansk økonomis fremtid. Allerede nu ser det nemlig ud til, at flere centrale og vigtige eksportlande, flyselskaber mm. kommer til at stille krav om, at man kan fremvise bevis for, at man er corona-vaccineret.
Derfor er det fuldstændig afgørende for dansk økonomi og dansk eksport, at danske virksomheder har mulighed for at få vaccineret nøglemedarbejdere hurtigst muligt samt at man får etableret et coronapas – gerne i digital form – der dokumenterer, at en person er vaccineret. Ellers risikerer vi, at danske virksomheder bliver overhalet i den internationale konkurrence, lyder det fra Lederens direktør.
- Coronaen har allerede ramt dansk økonomi og dansk erhvervsliv yderst hårdt, og vi har bestemt ikke råd til at tabe yderligere terræn, når markederne for alvor åbner igen. Derfor er det afgørende, at danske virksomheder kan være helt klar – og her må det ikke blive en manglende corona-vaccine eller et manglende coronapas, som sætter os tilbage i konkurrencen, siger Henrik Bach Mortensen.
Nøgleord
Kontakter
Diana BengtsenPresse- og analysekonsulent
Tlf:2399 4962dib@lederne.dkHenrik Bach MortensenDirektør
Tlf:2491 9957hmo@lederne.dkBilleder
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Fire ud af ti ledere overvejer nyt job – virksomheder skal konkurrere på mere end løn26.5.2026 10:18:11 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder risikerer at miste ledere, hvis samarbejdsklima og work-life-balance halter.
Jobfesten er et storbyfænomen18.5.2026 08:36:30 CEST | Pressemeddelelse
Jobfremgangen i Danmark er især koncentreret i og omkring de store byer, mens mange landkommuner halter bagefter. Det viser en ny analyse fra Lederne.
Ny rapport: God ledelse kan gøre kriser til en styrke13.5.2026 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Kriser er blevet et grundvilkår for dansk erhvervsliv. Ny rapport peger på syv steder, hvor man som leder kan overkomme usikkerhed og komme styrket ud af den.
Hormuz-chok rammer danske virksomheder – over 70 procent mærker eller frygter konsekvenser27.4.2026 08:49:45 CEST | Pressemeddelelse
Konflikten i Mellemøsten rammer allerede nu danske virksomheder med stigende priser, dyrere transport og øget usikkerhed. Mange ledere forventer, at det kun bliver værre.
Sandy French bliver ny politisk direktør hos Lederne24.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med ansættelsen vil Lederne løfte interessevaretagelsen og styrke organisationen som samfundspolitisk aktør.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
