Positivt at reducere brugen af sprøjtemidler

Forligspartierne bag en ny sprøjtemiddelstrategi har netop underskrevet en ny aftale, der skal nedbringe belastningen af pesticider bl.a. i forhold til grundvandet. Et af elementerne er, at man ikke længere skal kunne anvende glyphosat til at tvangsmodne foderafgrøder med.
”Det er allerede forbudt at tvangsmodne afgrøder til fødevarer med glyphosat. Det er derfor logisk også at forbyde det til brug før høst til foder. Glyphosat er et ud af flere stoffer, som vandværkerne slås med,” siger direktør i DANVA, Carl-Emil Larsen.
Aftalen skal også sikre en omlægning af afgifterne på pesticider, hvilket skal være med til reducere sprøjtemiddelbelastningen med 27 procent i 2025.
”Det er endnu for tidligt at sige, om der kommer en effekt ud af omlægningen af afgifterne. Men vi håber, det kan få en betydning for de mængder, der anvendes. Vi har i tidligere år set, at der er sket hamstring af midler i forbindelse med varsling af afgiftsændringer, så en effekt vil nok først kunne ses om nogle år,” siger Carl-Emil Larsen.
Aftalen fastlægger desuden, at der skal afsætte 11,6 millioner kroner ekstra til det varslingssystem (VAP), hvor man tester pesticider for, om de udvaskes til grundvandet.
”DANVA har anbefalet politikerne at styrke VAP, så man i endnu højere grad kan teste, om sprøjtemidler siver ned gennem jordlagene til grundvandet. Man skal nemlig ikke anvende miljøfarlige stoffer, der kan udvaskes til grundvandet og dermed risikere at påvirke danskernes drikkevand,” siger Carl-Emil Larsen.
I aftalen er der endvidere lagt vægt på fremme af økologisk landbrug og udbredelse af præcisionssprøjtning.
Sprøjtemiddelstrategien gælder i perioden 2022-2026.
Nøgleord
Billeder
Information om Danva
Følg pressemeddelelser fra Danva
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danva
Nye regler skal sikre vandløsninger til danskerne og miljøet12.12.2025 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
Håndtering af voldsommere regnmængder, beskyttelse af grundvandet og rensning af spildevand. Vandselskabernes opgaver står i kø, og behovet for investeringer stiger hastigt. Vandreguleringsudvalget anbefaler en ny økonomisk regulering, som giver vandselskaberne bedre mulighed for de store investeringer.
Kvælstofkvoter kan sikre de bedste og billigste løsninger for vandmiljøet9.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
DANVA bakker op om Det Miljøøkonomiske Råds anbefalinger til kvælstofkvoter for landbrug, industri og spildevandsselskaber. Vandsektoren ønsker nemlig at sikre de mest effektive, samfundsøkonomiske løsninger til gavn for dyr, miljø og danskere. DANVA er også enig i ianbefalingerne om PFAS-forurening. Men vandsektorens brancheorganisatione understreger samtidig, at vandselskaber skal være en del af indsatsen mod stormflod.
Randers-projekt vinder DANVAs Klimapris 20252.12.2025 15:05:13 CET | Pressemeddelelse
Tre stærke projekter var i spil – Storkeengen i Randers løb med hæderen. Projektet viser, hvordan langsigtet planlægning og samarbejde skaber værdi for både by og borgere.
Eksperter samles om løsninger på Danmarks udfordringer med vand1.12.2025 13:30:00 CET | Pressemeddelelse
De næste to dage diskuterer rekordmanage vandeksperter løsninger på Danmarks mest presserende klima- og miljøudfordringer, der giver problemer med drikkevand, vandmiljø og oversvømmelser.
95 pct af alle vælgere vil have deres drikkevand beskyttet6.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Stort set hele Danmarks befolkning ønsker at få drikkevandet beskyttet nu, viser en ny analyse fra DANVA forud for kommunalvalget. Den viser også, at danskerne stadig har høj tillid til drikkevandet, at de er bekymrede for tilstanden i vandmiljøet samt de skader fra vand, som klimaforandringer bringer med sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


