Positiv institutionsakkreditering til Roskilde Universitet

Den positive akkreditering betyder, at universitetet har mulighed for at foretage justeringer af eksisterende uddannelser og oprette nye uddannelser, når disse er prækvalificeret.
”Det er utrolig vigtigt for os at få den positive institutionsakkreditering. Det er først og fremmest et kvalitetsstempel og en anerkendelse af, at vi arbejder professionelt med kvalitetssikring af uddannelserne, og at systemet understøtter et velfungerende kvalitetsarbejde i praksis,” siger rektor på Roskilde Universitet Hanne Leth Andersen og fortsætter:
”Det er særligt glædeligt, at rådet udtaler sig i så positive vendinger og anerkender det engagement, som jeg synes, kendetegner Roskilde Universitet.”
Systematisk kvalitetssikring
”Rådet har vurderet, at der er god kvalitet i udmøntningen af kvalitetssikringsarbejdet. Det vil sige, at Roskilde Universitets indsats er velbeskrevet og bygger på en velfungerende og systematisk praksis. Institutionen har et udbygget informationssystem med relevante data for den enkelte uddannelse og fastlagte politikker for, hvornår og hvordan ledelsen vil skride ind over for en uddannelse, der viser tegn på problemer. Ligeledes er der en god informationsudveksling, både vertikalt og horisontalt, som understøtter velbegrundede indsatser,” hedder det i brevet fra Akkrediteringsrådet.
I afgørelsen bliver der blandt andet lagt vægt på, at Roskilde Universitet løbende gennemfører justeringer i sin kvalitetssikringspraksis, og at der er et bredt engagement blandt institutionens ansatte og ledelse, som fører til udvikling og anvendelse af indvundne erfaringer i fremtidige indsatser.
For rektor Hanne Leth Andersen er det også vigtigt at understrege, at den positive akkreditering er resultatet af en stærk holdindsats blandt universitetets medarbejdere:
”Det er takket være dedikeret og dygtigt arbejde på alle niveauer i organisationen. Det gælder både blandt forskere, administrative medarbejdere, studerende og i ledelserne. Vi kan godt være stolte af den store fælles indsats og det dedikerede udviklingsarbejde, der ligger bag den positive akkreditering,” siger Hanne Leth Andersen.
Den positive institutionsakkreditering gælder frem til den 24. november 2028.
Nøgleord
Kontakter
Pressetelefon: 2887 0027
Billeder
Information om Roskilde Universitet
Følg pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Roskilde Universitet
Millionbevilling til forskning i unge mænds vilkår i Grønland8.1.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Lektor i mandeforskning Kenneth Reinicke skal undersøge, hvordan klimaforandringer, urbanisering og sociale omvæltninger påvirker unge mænd i Grønland.
Velfærdsforsker fra RUC udnævnt til Ridder af Dannebrogordenen7.1.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Professor Jon Kvist har beskæftiget sig med europæisk velfærdsforskning gennem tre årtier. Han kan nu smykke sig med Ridderkorset af Dannebrogordenen.
Professor fra RUC udpeget til medienævn19.12.2025 14:52:29 CET | Pressemeddelelse
Efter nytår træder professor og medieforsker Jannie Møller Hartley ind i Medienævnet under Kulturministeriet.
13 mio. til forskning i glas og aldring: RUC-professor vil løse et af fysikkens store mysterier16.12.2025 05:15:00 CET | Pressemeddelelse
Professor i fysik ved Roskilde Universitet, Kristine Niss, har netop modtaget en bevilling på 13 mio. kr. fra Carlsbergfondet. Bevillingen skal realisere et ambitiøst forskningsprojekt, der skal kaste lys over, hvordan glas ældes.
Kongehuset hædrer RUC-professor med Ridderkorset10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Snart bliver Ridderkorset af Dannebrogordenen hæftet på professor Lars Fuglsangs bryst som anerkendelse for hans store indsats og engagerede bidrag til Roskilde Universitetet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

