Pølser og brød fik gang i snakken om uddannelse hos Alfa Laval
8.5.2019 13:32:26 CEST | Industriens Uddannelser | Pressemeddelelse

Virksomhederne i industrien har brug for flere faglærte medarbejdere som for eksempel smede, industrioperatører og handelsuddannede. Og der er god grund til at tage en faglært uddannelse, hvis man i dag arbejder som ufaglært på en industrivirksomhed. Man vil automatisk blive mere efterspurgt og få mulighed for at tjene mere.
Derfor trillede kampagnen "Fremtiden er faglært - er du?" en pølsevogn ud til virksomheden Alfa Laval Aalborg d. 8. maj. Sammen med den ristede blev medarbejdere og virksomhedens ledelse præsenteret for nogle af de erhvervsuddannelser, der er at vælge imellem inden for industrien.
Både Dansk Industri og AE-Rådet skønner, at der kommer til at mangle tusindvis af faglærte medarbejdere i produktionen og på kontorerne. Besøget er en del af initiativet Hands-on,
"Fremtiden er faglært - er du?" besøger virksomheder i hele landet i efteråret 2018 og foråret 2019. Kampagnen foregår også på de sociale medier, blandt andet LinkedIn og Facebook, hvor man i en test kan tjekke sin fremtid i industrien og blive inspireret til at blive faglært som voksen. En chatbot målrettet voksne over 25 år er også med til at udbrede mulighederne for at blive faglært som voksen.
Kampagnen er målrettet virksomheder i industrien og voksne over 25 år og er en del af Hands-on indsatsen. der er et samarbejde imellem DI, 3F, Dansk Metal, HK og Teknisk Landsforbund. Kampagnen støttes også af Teknologipagten.
På de virksomheder, der får besøg af Hands-on, vil der være repræsentanter fra erhvervsskoler og Hands-on til at fortælle om mulighederne for at blive faglært som voksen.
Kontakter
Thea WanningKommunikationschef
Tlf:51600075twa@iu.dkBilleder
Links
Information om Industriens Uddannelser
Kampagnen 'Fremtiden er faglært - er du?' er målrettet virksomheder i industrien og voksne over 25 år og er en del af Hands-on indsatsen.
Hands-on blev søsat i 2013 af 3F, Dansk Metal, HK, Teknisk Landsforbund og DI. Indsatsens formål er at få flere unge, voksne og virksomheder til at vælge erhvervsuddannelser i industrien
Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Industriens Uddannelser skal have ny direktør3.9.2026 13:13:34 CEST | Pressemeddelelse
Efter næsten 18 år som direktør for Industriens Uddannelser har Henrik Amdi Madsen og bestyrelsen for Industriens Uddannelser indgået en fratrædelsesaftale.
Nye kurser skal dække voksende behov for dronekompetencer7.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Droneindustrien er i hastig udvikling og står midt i et skifte fra udviklings- og prototypearbejde til produktion, service og vedligehold. En ny analyse viser, at udviklingen skaber stigende behov for faglærte med stærk tværfaglig systemforståelse. Nu er der nye efteruddannelseskurser og et helt nyt eud-fag på vej til droneindustrien og Forsvaret.
Industriens Fællesudvalg hyldede modtagerne af Industriens Lærlingepris og Initiativpris 202629.5.2026 16:38:50 CEST | Pressemeddelelse
Otte nyudlærte lærlinge inden for industrien og to ildsjæle fra industriens uddannelsesområde blev fejret fredag formiddag på Industrimuseet Horsens ved den første prisuddeling af Industriens Lærlingepris og Initiativpris.
Smidig overgang for værkstederne frem mod den nye personvognsteknikeruddannelse13.5.2026 13:14:11 CEST | Pressemeddelelse
Når den nye personvognsteknikeruddannelse træder i kraft til august, bliver alle nuværende godkendte oplæringsvirksomheder automatisk godkendt til uddannelsens ICE-speciale. EV-specialet kræver en separat godkendelse, det er nemt at ansøge om.
Her er de grafiske danmarksmestre 202625.4.2026 16:41:42 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra de grafiske uddannelsers to konkurrencefag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



