Politikerne i Region Hovedstaden har vedtaget undersøgelse af 112
Et flertal af regionsrådet besluttede her til aften et kommissorium for en tilbundsgående undersøgelse af forsinkede opkald til 112. Samtidig blev det besluttet, at den eksterne lægeekspert Mads Koch Hansen skal hjælpe med at kigge regionen i kortene.
Mads Koch Hansen har haft en række ledende poster indenfor det danske sundhedsvæsen og har et indgående kendskab til akutområdet. Han har ti års erfaring som ambulancelæge og var i tre år leder af akutlægebilen i Horsens.
"Jeg er glad for, at Mads Koch Hansen kunne springe til og hjælpe os med at stille de rigtige spørgsmål. Det er vigtigt for mig, at vi lynhurtigt får klarlagt sagen, så vi ved, hvad vi skal handle på politisk. Det er også derfor, at arbejdet med at indsamle data og undersøge sagen allerede er sat i gang," siger Lars Gaardhøj (S).
Regionsrådet vedtog, at sagen afrapporteres til politikerne i Forretningsudvalget 5. oktober.
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Forbedret busdrift giver 270.000 flere passagerer på ét år30.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et år med 10-minutters drift på buslinje 22 har fået over en kvart million flere passagerer til at tage bussen mellem Hvidovre og Glostrup. Det er næsten dobbelt så mange som forventet.
Regionen styrker indsatsen mod lange ventetider i børne- og ungepsykiatrien29.10.2025 12:58:43 CET | Pressemeddelelse
Med nye initiativer vil Region Hovedstaden skrue op for indsatsen mod lange ventetider i børne- og ungdomspsykiatrien – blandt andet ved at inddrage voksenpsykiatere, lægesekretærer og de praktiserende læger.
Region Hovedstaden baner vejen for mere samarbejde med civilsamfundet i Region Østdanmark29.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan hospitaler og andre af regionens tilbud bedst spille sammen med de mange gode kræfter i civilsamfundet? Det spørgsmål danner kernen i en ny vision for samarbejdet med civilsamfundet, som Region Hovedstadens regionsråd har vedtaget.
Letbaneåbning giver bedre transport til tusindvis af borgere, patienter og ansatte26.10.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag åbner Hovedstadens Letbane, og dermed får borgerne i hovedstadsområdet en sammenhængende kollektiv forbindelse, der går på tværs af S-togslinjerne. Letbanen forventes at få op mod 14 millioner passagerer om året fra 2031.
Lægeloft: Region Hovedstaden ansætter færre speciallæger24.10.2025 13:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er sket et mindre fald i antallet af speciallæger og læger i uklassificerede stillinger på hospitalerne i Region Hovedstaden. Det sker i kølvandet på, at regionen i juni indførte et kvalificeret ansættelsesstop for speciallæger. Det kvalificerede ansættelsesstop skal hjælpe med at skabe en mere ligelig fordeling af læger i hele Østdanmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
