Politiet i Dubai har anholdt formodet gerningsmand i udbyttesagen
3.6.2022 13:07:23 CEST | Udenrigsministeriet | Nyhed
Anholdelsen følger i kølvandet på et tæt samarbejde med de emiratiske myndigheder. Siden regeringen i marts underskrev en udleveringsaftale med de Forenede Arabiske Emirater, har det været forhåbningen, at aftalen kunne danne grundlag for, at formodede gerningsmænd til forbrydelser med tilknytning til Danmark bliver udleveret og kan retsforfølges her.
Anholdelsen af Sanjay Shah er et første skridt i processen mod at få retsforfulgt én af bagmændene i udbyttesagen.
Justitsminister Mattias Tesfaye siger:
“Jeg er en meget glad justitsminister. Anholdelsen i Dubai understreger, hvorfor det var så vigtigt, at regeringen lykkedes med at lave en udleveringsaftale med De Forenede Arabiske Emirater for nyligt. Den danske statskasse er blevet snydt for et svimlende beløb, og det skal selvfølgelig ikke være muligt for formodede gerningsmænd at skjule sig i Mellemøsten og dermed undgå at blive stillet til ansvar i en dansk retssal.
Nu afventer jeg den retlige proces i de Forenede Arabiske Emirater, og krydser fingre for, at det ender med, at vi kan få Sanjay Shah på et fly til Danmark, så han kan blive retsforfulgt her i landet.”
Udenrigsminister Jeppe Kofod siger:
”Anholdelsen af Sanjay Shah er på alle måder en glædelig nyhed. Der ligger en solid dansk diplomatisk indsats bag, ikke mindst fra vores ambassade i Abu Dhabi og generalkonsulatet i Dubai. Der har været et tæt og konstruktivt samarbejde mellem de danske og emiratiske myndigheder om sagen siden 2015, som jeg gerne vil takke De Forenede Arabiske Emirater for. Vi fortsætter den tætte dialog med myndighederne i håb om, at Sanjay Shah inden længe bliver udleveret til retsforfølgelse i Danmark.
Skatteminister Jeppe Bruus siger:
”Forhåbentlig kan vi nu komme et afgørende skridt videre i at få stillet de formodede bagmænd til ansvar i udbyttesagen. Denne anholdelse sender et meget stærkt signal om, at de danske myndigheder forfølger økonomisk svindel, uanset hvor i verden man befinder sig.”
Baggrund
Den 17. marts underskrev regeringen en udleveringsaftale mellem Danmark og de Forenede Arabiske Emirater. Aftalen har til formål at hjælpe konkrete straffesager på vej.
Andre EU-lande har indgået lignende aftaler med de Forenede Arabiske Emirater. Nederlandene og Belgien indgik for eksempel aftaler om udlevering med Emiraterne i 2021.
Læs mere om aftaleteksten om udlevering mellem Danmark og de Forenede Arabiske Emirater her.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Situationen i Mellemøsten påvirker levering af brevstemmer til folketingsvalget og lagtingsvalget på Færøerne6.3.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Levering af post fra og via Mellemøsten er aktuelt ramt af store forsinkelser, og visse steder indstillet, som følge af situationen i regionen.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn27.2.2026 11:04:21 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 27. februar kl. 13.00.
Joint Statement24.2.2026 14:44:38 CET | Pressemeddelelse
We, the Foreign Ministers of the Federative Republic of Brazil, the French Republic, the Kingdom of Denmark, the Republic of Finland, the Republic of Iceland, the Republic of Indonesia, Ireland, the Arab Republic of Egypt, the Hashemite Kingdom of Jordan, the Grand Duchy of Luxembourg, the Kingdom of Norway, the State of Palestine, the Portuguese Republic, the State of Qatar, the Kingdom of Saudi Arabia, the Republic of Slovenia, the Kingdom of Spain, the Kingdom of Sweden, the Republic of Türkiye, and the Secretary Generals of the League of Arab States and the Organization of Islamic Cooperation, condemn in the strongest terms a series of recent Israeli decisions that introduce sweeping extensions to unlawful Israeli control over the West Bank. Changes are wide-ranging, reclassifying Palestinian land as so-called Israeli ‘state land’, accelerating illegal settlement activity, and further entrenching Israeli administration. We are clear that Israel’s illegal settlements, and decisions
Danmark sender humanitært bidrag til vinterkoldt Ukraine24.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark bidrager med yderligere 190 millioner kroner i humanitær støtte til ukrainerne.
Ny evaluering: Styrk kapacitet, sammenhæng og nærhed til partnerne19.2.2026 16:44:11 CET | Pressemeddelelse
En ny evaluering “Evaluation of Management of Danish Development Cooperation – 20 Years after Decentralisation” ser på, hvordan det danske udviklingssamarbejde er blevet forvaltet de seneste to årtier, i lyset af en ny global virkelighed præget af klimakrise, krig, migration og geopolitiske udfordringer. Evalueringen peger bl.a. på behovet for at styrke kapacitet, overblik og lokal forankring, hvis Danmark skal levere effektiv og synlig bistand i en mere kompleks verden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
