Podcast vinder pris som radioreklame
23.9.2019 14:38:33 CEST | Bauer Media | Pressemeddelelse

Bauer Medias Innovationsteam arbejder målrettet på at rykke grænserne for hvad audio og særligt radio kan og det lykkedes til fulde, da podcasten om plastikforurening, Med Kloden I Kurven vandt to priser til radiobranchens årlige prisuddeling, Prix Radio.
"Radioreklamer har haft et behov for fornyelse. Den dybde og autenticitet som podcast har, kan lære os noget. Vi har brug for reklamer, der ikke bare skriger lavere og lavere priser. Det er fantastisk at flere og flere brands tager ansvar på denne måde", siger Innovationschef i Bauer Media, Rune Born Schwartz.
Med Kloden I Kurven er produceret for REMA 1000 af Bauer Media og handler om dit og mit valg som forbruger og om hvordan vi kan gøre en forskel med varerne i vores indkøbskurv.
"De her to priser betyder rigtig meget for os i Bauer Media", sagde en meget glad innovationschef, Rune Born Schwartz, som især hæftede sig ved juryens begrundelse for Årets kommercielle samarbejde.
Ifølge juryen bygger Årets Kommercielle samarbejde på en enkel, informativ og utrolig direkte kommunikeret idé. Løsningen er i en særklasse for sig. Troværdigt og uden at råbe højt foldes både brand og budskab ud til lytterne.
Bauer Media vandt også sidste år prisen for årets radioreklame, dengang for samarbejdet med Nyhavn Rejser. Bauer Media laver podcast for en række danske og udenlandske brands og har senest lavet kampagner for Kriminalforsorgen og LEGO Duplo.
Nøgleord
Kontakter
Hvis I har spørgsmål e.l. er I meget velkomne til at kontakte Innovationschef Rune Born Schwarz på mobilnummer 26 24 21 00 eller R&D Director Birgitte Bjerg Lorenzen på 20 40 23 13
Billeder
Information om Bauer Media
Bauer Media står bag radiostationerne NOVA, The Voice, Radio 100, myROCK, Radio Soft og Pop FM , samt den digitale platform RadioPlay (web og app). Med mere end 2 millioner lyttere hver uge er Bauer Media førende indenfor kommerciel radio i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Bauer Media
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bauer Media
Flere nye værter til FLOW14.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Julie Bundgaard og Helle Hales styrker værtsholdet på Danmarks nye musikalske alternativ, radiostationen FLOW
De populære betjente, Vlado og Berthelsen, tager et skarpt kig på, hvordan vi egentlig opfører os i trafikken13.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny podcast sætter fokus på trafik, mennesker og kultur på vejene. Vi færdes alle sammen i trafikken. Derfor har vi også alle sammen en holdning til trafikken i Danmark. Det gælder også de to populære motorcykelbetjente Vlado Lentz og Christian Berthelsen.
FLOW er Danmarks nye musikalske alternativ1.5.2026 06:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Bauer Media Audio lancerer radiostationen FLOW – en del af det nye lydunivers Rayo, der samler selskabets stærke radiobrands
Bauer Media annoncerer organisationsændringer i Norge. Dennis Højland Nyegaard overtager ledelsen af både Audio og Outdoor2.12.2025 14:19:39 CET | Pressemeddelelse
Bauer Media samler nu topledelsen for koncernens to norske selskaber, Bauer Media Audio (BMA) og Bauer Media Outdoor (BMO). Dennis Højland Nyegaard, som i øjeblikket leder BMO, udvider sin rolle og får det overordnede ansvar for begge forretninger i Norge. Den redaktionelle ledelse af Bauer Media Audio forbliver uændret, hvor Kristoffer Vangen fortsætter som Editor-in-Chief.
Radio 100 får fornyet sendetilladelsen til FM6 i yderligere otte år18.11.2025 16:54:30 CET | Pressemeddelelse
Bauer Media Audio kan i dag offentliggøre, at stationen Radio 100 endnu engang har vundet sendetilladelsen til FM6 for en ny otteårig periode. Afgørelsen betyder, at Radio 100 fortsat kan levere humoristisk, nærværende og aktuelt radioindhold til danskerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
