PHLAKE ANNONCERER EFTERÅRSTOUR 2022
10.11.2021 08:00:00 CET | Luger | Pressemeddelelse

PHLAKE ANNONCERER EFTERÅRSTOUR 2022
Med tre stærke albumudgivelser i ryggen, en lang række af radio- og streaminghits og et hav af udsolgte koncerter er Phlake nu aktuelle med ny musik og annoncerer fire store koncerter i 2022
Torsdag 29. september: Odeon, Odense
Fredag 30. september: Royal Stage, Aalborg
Fredag 7. oktober: K.B. Hallen, København
Lørdag 8. oktober: ACC, Aarhus
Halvandet år efter deres seneste albumudgivelse, ’The Illegal Download Of Your Soul’, er Phlake nu i gang med et nyt musikalsk kapitel, som blev kickstartet med udgivelse af singlen ’Vendetta’ den 29. oktober 2021. Singlen blev valgt direkte som Ugens Uundgåelige på P3 og ramte de internationale streamingtjenester med et brag.
Om ’Vendetta’ fortæller forsanger Mads Bo;
- ”For mig er ’Vendetta’ en sang, der handler om stress og selvbedrag i usund og farlig forening. Den handler om, hvor opslidende det er at være i et konstant opgør med sig selv; hvem man har været, hvem man er - og især også hvem man gerne vil være.
- Noget af det mest uoverskuelige i tilværelsen kan være at ændre på sig selv. Det der med at stoppe op og gøre noget ved sine problemer, føles ofte ikke som en mulighed.”
Phlake tordnede i 2016 ind på de danske hitlister med kæmpe hits som ’Pregnant’ og ’Angel Zoo’ fra debutalbummet ’Slush Hours’, der høstede hele 5 priser ved DMA 2016 - bl.a. for Årets Album. Siden da har de udgivet de to albums ’Weird Invitations’ og ’The Illegal Download of Your Soul’ til stor glæde for både fans, radiolyttere og anmeldere.
Phlake har opnået rigtig meget siden deres debut; De var det mest spillede danske navn på P3 i både 2016 og 2017, singlen ’The Rascal’ var det mest spillede nummer på dansk radio i 2018 og vandt P3s lytterhit i 2019. Derudover har de modtaget flere guld- og platincertificeringer for deres udgivelser.
Phlake er kendt som et fænomenalt live band hvilket blev tydeligt, da de satte publikumsrekord på Roskilde Festivals Upcoming scene i 2016 – som debutanter på festivalen. Året efter åbnede de den legendariske Orange Scene, og har siden da optrådt i hele landet til stor fornøjelse for fans og musikelskere. Kort før nedlukningen af Danmark, i november 2019, spillede bandet en headliner-koncert i Royal Arena, som blev en milepæl i deres karriere. GAFFA gav koncerten fem stjerner med overskriften ”Da Phlake skrev et manifest om moderne dansk pophistorie”.
Billetsalget starter torsdag 11. november kl. 10.00 via https://luger.dk/artists/phlake
Live Nation / Luger presale: onsdag 10. november kl. 10.00 (23 timer)
For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Vendetta
Billeder
Links
Information om Luger
Luger er et af Skandinaviens førende booking, koncert- og festivalarrangører. Vi arrangerer koncerter med både lokale og internationale artister i hele Europa, samt en række festivaler i Sverige.
Følg pressemeddelelser fra Luger
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Luger
Den tyrkiske popkomet EDIS kommer til Danmark12.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Luger og DR Koncerthuset præsenterer EDIS DR Koncerthuset, Studie 2 Lørdag den 21. november 2026
Young the Giant Den Grå Hal, København Lørdag den 17. oktober 20261.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Young the Giant Den Grå Hal, København Lørdag den 17. oktober 2026
Alt-pop-ikonet Allie X bringer mørk, teatralsk pop til Pumpehuset på “Serial Diva Tour”28.4.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Luger og Pumpehuset præsenterer Allie X Pumpehuset 4. oktober 2026
Det britiske kultband Tindersticks indtager Det Kongelige Teater, Gamle Scene 29. april 202727.4.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tindersticks Det Kongelige Teater, Gamle Scene 29. April 2027
Den hollandske komponist og pianist Joep Beving gæster DR Koncerthuset til en særlig koncert i Studie 2 den 18. september 2026, hvor publikum inviteres ind i hans karakteristiske, dybt meditative klaverunivers17.3.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
DR Koncerthuset og Luger præsenterer Joep Beving DR Koncerthuset, Studie 2 18. september 2026
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


