Personvognsmekaniker Jeppe fra Ringkøbing får sølv med hjem fra EuroSkills i Gdansk
Efter tre intense konkurrencedage til EuroSkills 2023 i den polske by Gdansk fik personvognsmekanikeren Jeppe Præstiin Mikkelsen fra Protech Biler lørdag aften præmieret sin indsats med en flot sølvmedalje.

22-årige Jeppe Præstiin Mikkelsen er blandt Europas allerbedste personvognsmekanikere. Han opnåede en delt andenplads ved EuroSkills.
Beviset fik han hængt om halsen i form af en sølvmedalje ved en stor ceremoni i Polsat Plus Arena i Gdansk lørdag aften omgivet af flere hundrede tilskuere fra hele Europa.
Jeppe stillede op i kategorien Automobile Technology og beviste altså her, at han er en af de bedste til sit fag i Europa.
- Det føles helt ekstremt godt. Det er en delt sølvmedalje, men jeg er godt tilfreds. Vi har kæmpet røven ud af bukserne for det, så vi er ovenud lykkelige lige nu, siger Jeppe Præstiin Mikkelsen, som på forhånd havde store forventninger til, at det kunne blive til en podieplads for ham.
Danmark hører til i den internationale elite
Den flotte placering vækker begejstring hos Dansk Metal og DI.
- Vi er både glade og stolte over, at det lykkedes Jeppe at vinde en sølvmedalje ved EuroSkills. Det viser, at når man tager en erhvervsuddannelse i Danmark, hører man til i den internationale elite, og at en erhvervsuddannelse er fuld af muligheder – i Danmark såvel som i verden, siger Kasper Palm, næstformand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg, og forbundssekretær i Dansk Metal.
Formand for Metalindustriens Uddannelsesudvalg og underdirektør i DI, Signe Tychsen Philip stemmer i.
- På en dag som i dag er der ingen grænser for, hvor stolte vi er af vores virksomheders og erhvervsskolers uddannelse af dygtige faglærte. Det er et flot resultat, vores unge deltagere har leveret. Et lille land som Danmark har en stor faglært talentmasse, og det har dagens resultater sat en tyk streg under, lyder det fra Signe Tychsen Philip.
Flotte resultater fra industriens deltagere
Konkurrencerne blev skudt i gang onsdag d. 6. september og forløb over tre dage med deltagelse af 600 unge håndværkere fra 32 lande fordelt på 43 konkurrencer.
Det er i år ottende gang, at EuroSkills afholdes, og konkurrencen er den største i Europa indenfor erhvervsuddannelser. Når der næste gang er EuroSkills i 2025, er det Danmark og MCH Messecenter Herning, der er værter.
Industriens øvrige konkurrencedeltagere har leveret flotte resultater ved EuroSkills. I alt blev det til en sølvmedalje, en bronzemedalje og en Medallion for Excellence.
Kontakter
Sine N. ThomsenKommunikationskonsulent
Tlf:22878351st@iu.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Industriens Uddannelser
Lukas fra Valby er Danmarks bedste bygningssnedker. Nu går han efter guldet til EuroSkills9.5.2025 12:17:55 CEST | Pressemeddelelse
Et lille talent og masser af træning. Det er Lukas’ egen forklaring på, hvordan han er nået så langt. Og når han trækker i den røde landsholdstrøje, bliver han ekstra motiveret til at gøre det godt.
20 nye fag: Data, cloud og bæredygtighed fylder nu meget mere på automatikteknikeruddannelsen5.5.2025 08:15:21 CEST | Pressemeddelelse
20 nye fag, nye kompetencemål, ny svendeprøve. DI og Dansk Metal har i regi af Metalindustriens Uddannelsesudvalg lavet gennemgribende ændringer i automatikteknikeruddannelsen, så den matcher den teknologiske udvikling og de nye krav på virksomhederne inden for fx dataopsamling, internet of things og bæredygtighed.
Magnus fra Viborg forfølger drømmen – og EuroSkills 2025 er næste stop30.4.2025 10:05:26 CEST | Pressemeddelelse
21-årige Magnus Holmgaard Jørgensen er lærling hos Grundfos og bliver færdigudlært som automatiktekniker til sommer. Til daglig arbejder han med vedligehold og fejlfinding på plaststøbemaskiner og samlebånd. Til EuroSkills 2025 i Herning stiller han op i Mechatronics sammen med sin makker Sofie. Det bringer ham tættere på drømmen om selv at udvikle og bygge maskiner fra bunden.
Nicolais arbejde som køletekniker tager ham rundt i hele verden. Til september er destinationen EuroSkills i Herning24.4.2025 13:35:51 CEST | Pressemeddelelse
Inden Nicolai prøvede uddannelsen til køletekniker, var han ikke klar over, hvor stor indflydelse køleanlæg har. Nu rejser han rundt i hele verden for at arbejde på de store maskiner. For ham er arbejdet den perfekte kombination af teori og praksis.
Frederik fra Sydals brænder for robotter og har et klart mål: at blive Europas bedste automatiktekniker16.4.2025 07:23:08 CEST | Pressemeddelelse
Frederik bruger næsten al sin tid på robotter. Han vil være så god som overhovedet muligt. Han håber at ende øverst på podiet, når han til september skal dyste mod andre automatikteknikere til EuroSkills i Herning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum