Per Michael Johansen fortsætter som rektor på Aalborg Universitet
10.5.2022 13:26:55 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse

Per Michael Johansen er blevet valgt blandt ti ansøgere og efter en ansættelsesproces, hvor tre kandidater gennemgik et forløb med ansættelsesudvalget.
- Det var et stærkt ansøgerfelt, hvor vi bl.a. lagde vægt på ansøgernes resultater som ledere og deres visioner for fremtiden. Her var det tydeligt for ansættelsesudvalget, at Per Michael Johansen var den bedst kvalificerede, siger Lene Espersen, bestyrelsesformand, Aalborg Universitet.
Enigt ansættelsesudvalg og bestyrelse
Hun er glad for, at bestyrelsen er enig i, at Per Michael Johansen er den mest kvalificerede til at lede universitetet i en ny periode.
- Per Michael Johansen har meget kompetent sikret, at Aalborg Universitet i dag står på et solidt økonomisk fundament og har en professionel organisation, hvor medarbejderne på alle niveauer bidrager til at levere uddannelser, forskning og vidensamarbejde, der på områder anerkendes som verdensklasse, siger Lene Espersen.
Hun tilføjer, at i en tid hvor regulering, krav og forventninger fra omverdenen til sektoren er stigende, er det afgørende, at Aalborg Universitet gennem Per Michael Johansen har fået en tydelig og respekteret stemme, der kan navigere i den universitetspolitiske debat og beslutningsproces.
Endelig fremhæver Lene Espersen, at det i ansættelsesprocessen også stod klart, at den nuværende rektor var mest overbevisende i forhold til at kunne eksekvere bestyrelsens nye missionsorienterede strategi, som trådte i kraft i år.
- Per Michael Johansen demonstrerede, at han forstår vigtigheden af, at missioner og tværvidenskabelige samarbejder sker på baggrund af dyb faglighed indenfor sit eget forskningsfelt. Ligesom han anser de kandidater, vi uddanner og den innovation, vi skaber, som helt afgørende for, at Aalborg Universitet er relevant for samfundet i fremtiden.
Rektor takker for tilliden
Per Michael Johansen er 61 år, har været rektor på Aalborg Universitet siden 2014 og ansættes for en ny periode på 6 år.
- Jeg er glad for bestyrelsens tillid, og jeg er stadig meget dedikeret til sammen med de mange dygtige medarbejdere fortsat at udvikle universitetet i en tid, hvor verden har så meget brug for viden. Universitetet skal gennem uddannelser og forskning i verdensklasse være med til at ændre verden til et bedre sted og vores nye strategi er et fantastisk udgangspunkt, siger Per Michael Johansen.
Kontakter
Bo Jeppesen, Strategisk Rådgiver, +45 6140 4061
Billeder

Links
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Aalborg Universitet er Europas bedste inden for energiforskning21.5.2026 12:46:34 CEST | Pressemeddelelse
Ny international ranking placerer Aalborg Universitet helt i top i Europa og blandt verdens førende universiteter på energiområdet – en anerkendelse, der understreger universitetets styrkeposition i den grønne omstilling.
Ny rapport: udsatte boligområder i stor forandring21.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra Aalborg Universitet (AAU) viser, at omdannelserne af Danmarks 15 mest udsatte boligområder er i gang med at ændre både boligområder og beboersammensætning markant. Forandringerne lever op til politikernes målsætning, men samtidig skaber de utryghed, tab af fællesskaber og nye sociale skel.
Én blodprøve kan bane vejen for mere effektiv behandling af lungekræft20.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stort og internationalt forskningsprojekt med Aalborg Universitet i spidsen skal ved hjælp af kunstig intelligens udvikle en digital tvilling, der kan forudsige, hvordan lungekræft udvikler sig hos den enkelte patient. Det vil give læger et langt bedre beslutningsgrundlag for behandlingen.
Artikel i Nature Reviews: Standardbehandling svigter de mest smerteplagede patienter18.5.2026 06:01:51 CEST | Pressemeddelelse
I en oversigtsartikel i Nature Reviews Rheumatology giver forskere fra Aalborg Universitet en forklaring på, hvorfor standardbehandlinger ikke er løsningen for alle med kroniske smerter. Smerterne opstår typisk ikke ét sted i kroppen, men i et komplekst samspil mellem krop, hjerne og psykosociale faktorer.
Husk servicefradraget: Reparation af hårde hvidevarer sparer både Co2 og kroner13.5.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er godt for både bankkonto og klima, hvis du husker at bruge servicefradraget. Og du kan lige nå det inden fristen udløber 20. maj.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
