PensionDanmark køber Banedanmarks nye hovedsæde i Ringsted

Når Banedanmark i disse uger tager sit nye hovedsæde i Ringsted i brug, sker det med PensionDanmark som ny ejer af den nybyggede ejendom. Danmarks største arbejdsmarkedspensionsselskab har købt det færdige byggeri af KPC, som har stået for opførelsen.
Ejendommen er omfattet af en længerevarende OPP-aftale med Bygningsstyrelsen.
”Vi er rigtig glade for denne investering, hvor vi yder et aktivt samfundsbidrag og samtidig opnår et stabilt afkast til vores medlemmers pensionsopsparinger. Banedanmark kan nu flytte ind i et nyt, moderne hovedsæde, uden at staten skal binde kapital i ejendommen, og samtidig får vi i Bygningsstyrelsen en stabil lejer med en lang tidshorisont. Det er en rigtig god model for begge parter og et skoleeksempel på, hvorfor OPP er en god ide,” siger Marius Møller, direktør for ejendomme hos PensionDanmark.
PensionDanmark har i forbindelse med købet indgået en driftsaftale med KPC, som varetager drift og vedligeholdelse af ejendommen, der er opført i genbrugsmursten.
”Vi er glade for at kunne udbygge vores allerede gode samarbejde med PensionDanmark. Projektet i Ringsted bliver vores første OPP sammen, men vi ser gode muligheder for et øget samarbejde med PensionDanmark om netop denne type projekter i fremtiden,” siger Jesper Jørgensen, direktør hos KPC.
Ejendommen på Godsbanevej tæt ved Ringsted Station er netop færdiggjort, og Banedanmark har påbegyndt indflytningen.
Fakta om ejendommen
Adresse: Godsbanevej, Ringsted
Areal: 9.500 m2
Sælger: KPC Ejendomsudvikling A/S
Driftsoperatør: KPC Ejendomsudvikling A/S
Lejer: Bygningsstyrelsen (Banedanmark)
Overtagelse: 30.11.2020
Yderligere information
Kommunikations- og pressechef Ulrikke Ekelund, PensionDanmark, tlf: 2019 9238.
Direktør Jesper Jørgensen, KPC, tlf: 2272 7645.
Billeder

Information om PensionDanmark
PensionDanmark A/S administrerer overenskomst- og virksomhedsaftalte arbejdsmarkedspensioner, sundhedsordninger og uddannelsesfonde for 752.000 medlemmer beskæftiget i 24.000 private og offentlige virksomheder. PensionDanmark er et kundeejet selskab, hvor hele overskuddet går til medlemmerne. Præmieindtægterne udgjorde 14,8 mia. kr. i 2019. Balancen er 263 mia. kr.
www.pensiondanmark.com
Følg pressemeddelelser fra PensionDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PensionDanmark
PensionDanmark køber kontorejendom i Valby18.12.2025 12:52:28 CET | Pressemeddelelse
Københavns Kommune er mangeårig lejer af den nyindkøbte ejendom på Gammel Køge Landevej.
PensionDanmark skal bygge kontorhus i Nordhavn18.12.2025 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Københavns Nordhavn får en ny erhvervsejendom, efter at pensionsselskabet har vundet et udbud fra By & Havn.
Pensionsselskaber lancerer ny forsvarsfond7.12.2025 21:01:22 CET | Pressemeddelelse
PensionDanmark, AP Pension og AkademikerPension giver tilsammen tilsagn på 1,6 mia. kr. til ny europæisk forsvarsfond med hovedkontor i København.
PensionDanmark skal lave historisk løft af Forsvarets indkvartering2.12.2025 17:32:02 CET | Pressemeddelelse
PensionDanmark og MT Højgaard er blevet tildelt opgaven med at bygge 31 ejendomme med i alt 1.600 værelser til det danske forsvar efter et offentligt udbud.
PensionDanmark skal bygge boliger i Herlev26.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
PensionDanmark Ejendomme skal udvikle op til 120 boliger i området Hammergården i Herlev. Projektet bliver realiseret, efter at Herlev Kommunes byråd har godkendt salget af boligretterne til PensionDanmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
