Penge til lokale projekter på Bornholm skal hurtigere ud at arbejde
Målet er, at sagsbehandlingstiden på udbetalingssager går fra i gennemsnit 103 arbejdsdage til maksimalt 60 arbejdsdage allerede fra 31. juli 2020.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Midlerne til de lokale aktionsgrupper skal ikke sande til i sagsbehandling. Dem skal vi i stedet have ud at virke til gavn for udviklingen og væksten i landdistrikterne. Derfor har Erhvervsstyrelsen nedsat en task force, der skal sænke sagsbehandlingstiden, så vi får den ned på maksimalt 60 arbejdsdage.”
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Det er ikke holdbart, at foreninger, frivillige ildsjæle og for eksempel iværksættere skal vente næsten et år på, at deres sag bliver behandlet, så de kan få deres LAG-midler udbetalt.”
Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd:
De lokale aktionsgrupper skaber altafgørende erhvervsudvikling helt lokalt og bør sikres optimale vilkår i arbejdet med at sikre arbejdspladser og udvikling i hele landet. Derfor er det meget positivt, at Erhvervsstyrelsen nedsætter en task force, der skal nedbringe sagsbehandlingstiden for LAG-sager.”
Erhvervsstyrelsen har allerede gennemført tiltag for at nedbringe sagsbehandlingstiderne for LAG-sager. I sidste halvdel af 2019 blev der ansat flere sagsbehandlere til området. Nu sætter Erhvervsstyrelsen yderligere ind med en task force, der skal få nedbragt sagsbehandlingstiderne.
Initiativet suppleres af forslaget om straksudbetaling af LAG-midler, som blev offentliggjort den 29. maj 2020. Straksudbetaling vil sikre, at virksomheder og foreninger hurtigt får pengene, der er brugt på deres projekter, tilbage i kassen. Forslag om straksudbetaling af LAG-midler skal vedtages i Folketingets Finansudvalg, før initiativet kan blive sat i gang.
Fakta om LAG
De lokale aktionsgrupper giver tilskud til projekter, der kan skabe vækst og udvikling i landdistrikterne og fiskeriområder. Aktionsgrupperne prioriterer midlerne på baggrund af den lokale (F)LAG-forenings egen strategi.
Med LAG- og FLAG-midlerne får borgere, virksomheder og foreninger en
økonomisk håndsrækning til at udvikle det lokale erhvervsliv eller til at understøtte gode levevilkår i landdistrikterne, fiskeriområder og på de små øer.
Der er i alt 29 lokale aktionsgrupper i landdistrikter (LAG) og fiskeriområder (FLAG) på tværs af landet, som tilsammen dækker over 56 kommuner og 27 småøer.
Gennemsnittet for LAG-sagsbehandlingstiden på 103 arbejdsdage og målsætningen om sagsbehandlingstid på maksimalt 60 arbejdsdage er ekskl. høringsdage og weekender.
For yderligere oplysninger:
- Kontakt presserådgiver Kristoffer Raun Thomsen, Erhvervsministeriet, tlf. 91337060 / krrath@em.dk
- Læs mere om LAG-ordningen på Livogland.dk [https://www.livogland.dk/]
- Se kontaktoplysninger til de nordjyske LAG-afdelinger her: https://www.livogland.dk/lokale-aktionsgrupper/nye-programperiode-2014-2020/find-aktionsgruppe
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Erhvervsministeren: En trist dag for den grønne omstilling17.10.2025 17:11:34 CEST | Pressemeddelelse
Der var ikke tilstrækkelig opbakning fra medlemslandene i FN’s Søfartsorganisation IMO, da de i dag skulle stemme om endeligt at vedtage global klimaregulering for international skibsfart. Aftalen blev udsat med et år.
Erhvervsministeren vil give kniven til bøvl og bureaukrati i restaurationsbranchen10.10.2025 10:00:03 CEST | Pressemeddelelse
Byrderne for restaurationsbranchen, kommunerne og politiet skal lettes. Derfor har erhvervsministeren igangsat et servicetjek af restaurationslovens regler.
Dansk donation skal hjælpe med at genopbygge Mykolaivs kritiske infrastruktur8.10.2025 16:00:08 CEST | Pressemeddelelse
De første specialkøretøjer er nu afleveret til Mykolaivs energiselskaber som en del af Danmarks civile støtte til Ukraine – et stærkt bevis på solidariteten og det tætte partnerskab mellem Danmark og den hårdt ramte region.
Dansk donation skal genopbygge Buchas vandforsyning8.10.2025 09:00:05 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske by Bucha blev i foråret 2022 angrebet af russiske styrker. Siden befrielsen har byen kæmpet for genopretning og genopbygning. Nu gør en dansk finansiering på knap 26 mio. kr. fra EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) og Grundfos Fonden det muligt at genopbygge byens vandforsyning.
Første milliongaranti til dansk investering i ukrainsk forsvarsvirksomhed7.10.2025 12:00:26 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske forsvarsindustri har brug for investeringer. Derfor lavede regeringen i foråret en ny milliardordning, så investeringer kan hjælpe Ukraines industri med helt nødvendige kapaciteter til det ukrainske forsvar. I dag er den første garanti givet til en dansk virksomhed, der investerer i ukrainsk produktion af udstyr til elektronisk krigsførelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum