Peder Søgaard-Pedersen bliver ny chef for DI Life Science

- Life science-industrien er en afgørende vækstmotor for Danmark og afgørende for at sikre vores velfærdssamfund. Det har COVID19-krisen vist med al tydelighed. Det er derfor afgørende for DI at øge fokus på denne vigtige branche i de kommende år. Jeg er derfor meget glad for, at vi har fundet en meget medlemsvendt profil med stærke samarbejdsevner, solid faglighed og tydelig gennemslag til at stå i spidsen for det arbejde, siger Henriette Søltoft, vicedirektør i DI.
Peder Søgaard-Pedersen har i sit tidligere virke i DI arbejdet med en række centrale DI-medlemsgrupper i DI Handel, DI Digital og DI Rådgiverne. Han har også en tid været en del af DI’s europapolitiske team med base i Bruxelles. Senest har Peder arbejdet med public affairs i Danske Bank.
Han ser frem til at vende tilbage til DI i en ny rolle.
- Jeg glæder mig meget til arbejde hårdt for at udvikle og øge DI’s i forvejen store arbejde med virksomhederne i life science-industrien. Vi har at gøre med en industri, som er i fremgang og har stor indflydelse på Danmarks samlede økonomi og arbejdspladser. At kunne arbejde for at give Danmarks life science-virksomheder de bedst mulige juridiske, politiske og økonomiske forhold er en ønskeposition for mig, siger Peder Søgaard-Pedersen.
Peder Søgaard-Pedersen afløser Mie Rasbech, som har valgt at søge nye udfordringer. Han har første dag i sin nye stilling 1. oktober 2020.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Vicedirektør i DI Henriette Søltoft, 2088 3919 eller mail hes@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Ny EU-kvantestrategi er et stort spring fremad2.7.2025 15:35:25 CEST | Pressemeddelelse
Kommissionen har i dag fremlagt udspil til ny kvantestrategi, der lægger en ramme for hvordan vi omsætter kvanteteknologi til værdi i virksomhederne. Strategien vil styrke vores europæisk konkurrenceevne på området – men den kunne godt være endnu mere ambitiøs, mener DI.
DI: bøvl og byrder er største udfordring for konkurrencekraften1.7.2025 07:56:25 CEST | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), offentliggør i dag Danmarks hidtil mest omfattende studie af de administrative byrder, der dagligt rammer virksomhederne – og hvordan byrderne bremser vækst, skaber frustrationer og hæmmer europæisk konkurrencekraft og udviklingsmuligheder.
DI: Med 25 år på bagen er Øresundsbroen en større succes end nogensinde1.7.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag fejrer Øresundsbroen 25-års fødselsdag. Nye tal fra Dansk Industri viser, at flere end nogensinde pendler over Øresund til stor gavn for dansk og svensk økonomi. I dag arbejder over 20.000 øresundspendlere i Hovedstadsområdet, og sidste år skabte de værdi for 20 mia. kr.
Nu bliver det lettere at holde kongresser i Danmark med tusindvis af købelystne turister30.6.2025 13:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Stor ros fra Dansk Industri. Med ny aftale om international arbejdskraft fjerner regeringen bøvlet regel og giver internationale kongresser og messer mulighed for at søge midlertidige arbejdstilladelser i Danmark.
DI om ny ordning: Internationale kolleger er uundværlige30.6.2025 11:22:59 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer færre danskere i den erhvervsaktive alder, og derfor er der et stort potentiale i, at international arbejdskraft kan komme hertil på overenskomstvilkår, lyder vurderingen fra Dansk Industri
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum