Peder Lykke Skolen på Amager er renoveret fra top til tå

Peder Lykke Skolen på Amager har fået et gennemgribende løft, hvor alle bygninger og lokaler er renoveret. Og så har en helt ny bygning set dagens lys med science-lokaler, madskole, produktionskøkken, spiseområder og orangeri udenfor.
Med ombygningen følger også en udvidelse fra tre til fire spor, så endnu flere børn på Amager kan få glæde af den topmoderne Lykke-Skole, som i foråret blev nomineret til Årets Skolebyggeri 2020.
”Københavns Kommune har i de seneste ti år investeret mere end 10 mia. kr. i at renovere og udvide byens folkeskoler. Peder Lykke Skolens renovering og nybygning er uhyre vellykket med topmoderne rammer og plads til endnu flere skolebørn. Folkeskolen skal være det naturlige førstevalg, og det glæder mig derfor meget at se, hvordan de nye faciliteter gør skoledagen endnu bedre for lærere og elever”, siger overborgmester Frank Jensen (S).
Pga. corona-situationen har skolen nedjusteret antal deltagere. Indvielsen live-streames derfor, så elever og lærere følger med fra klasselokalerne. Overborgmesteren taler ved indvielsen i form af en videohilsen.
Kontakt
Yderlige information samt kontakt til overborgmester Frank Jensen via kommunikationskonsulent Anette Amalie Juhl Lindschouw, tlf. 26 13 65 49.
Tid og sted
Indvielse på Peder Lykke Skolen, Brydes Allé 25, 2300 København S. Indvielsen foregår i Multisalen torsdag den 24. september 2020 kl. 12-12.45. Pressen er velkommen, men tilmelding er nødvendig.
Fakta
- Københavns Kommune har gennem mere end ti år afsat penge til at renovere 61 nedslidte folkeskoler og investeret over 10 mia. kr. i renoveringer, udvidelser og byggeri af nye skoler.
- Der er afsat/givet en bevilling på 136 mio. kr. til renovering og nybygning af Peder Lykke skolen.
- Der er afsat/givet en bevilling på 104 mio. kr. til udvidelsen fra tre til fire spor.
- Skolens areal er på ca. 14.000 m2, og nybygningen på 1.950 m2.
- Skolen blev i foråret nomineret til Årets Skolebyggeri 2020.
- Byggeriet er udført af entreprenør Juul & Nielsen og totalrådgiver Nøhr & Sigsgaard Arkitektfirma A/S.
Billeder

Information om Københavns Kommune Økonomiforvaltningen

Københavns Rådhus
1599 København V
33 66 33 66https://www.kk.dk
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Økonomiforvaltningen
Flere og flere dumper dansk og matematik: Disse faktorer har betydning for at bestå27.6.2025 12:59:01 CEST | Pressemeddelelse
Et stigende antal elever i de københavnske folkeskoler består ikke dansk og matematik i 9.klasse. En ny analyse fra Københavns Kommune udpeger hvilke faktorer, der kan have betydning for, om eleverne består.
For første gang: Nu rejser Københavns Kommune skov uden for kommunegrænsen24.6.2025 10:23:20 CEST | Pressemeddelelse
Tidligere på året afsatte politikerne i Københavns Kommune 12 millioner kroner til at rejse skov uden for kommunegrænsen af klimamæssige hensyn. Nu er de første skove i gang med at blive rejst.
Danmarks første Copenhagen Sprint blev en cykelfest på tværs af ruten22.6.2025 17:39:53 CEST | Pressemeddelelse
Det første World Tour cykelløb trak mange tusinde tilskuere ud på ruten fra Roskilde til København. Både ryttere, publikum, vejr og vind var i topform, da Copenhagen Sprint løb af stablen den 21. og 22. juni.
Kom med til folkecykelløb i hjertet af København20.6.2025 07:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Copenhagen Sprint ruller gennem byen den 21. juni, starter dagen med en fest for alle københavnere og besøgende. Kl. 11 byder overborgmester Lars Weiss velkommen til det store folkecykelløb, hvor folk i alle aldre får mulighed for at cykle på den lukkede 11 km lange rute – timer før verdenseliten skal dyste på samme strækning.
FCK hyldes på Københavns Rådhus19.6.2025 12:03:00 CEST | Presseinvitation
F.C. København har vundet Superligaen for 16. gang og sætter dermed ny rekord som den danske fodboldklub med flest mesterskaber - nogensinde. Det skal selvfølgelig fejres med flag og rådhuspandekager. Fejringen finder sted tirsdag d. 24. juni 2025 på Københavns Rådhus. Fodboldfans og pressen er velkomne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum