Pause med AstraZeneca berører medarbejdere og få borgere
Sundhedsstyrelsen har sat vaccination med AstraZeneca vaccinen på pause. Det berører cirka 25.000 medarbejdere i de 17 kommuner og i Region Sjælland, da AstraZeneca primært er givet til medarbejdere. Godt 23.000 af dem har en tid til 2. vaccination med AstraZeneca, som automatisk ombookes til cirka fem uger fra deres planlagte vaccinationsdato.
- Alle får per automatik ændret sin tid, og medarbejderne i kommuner og regionen skal derfor ikke gøre noget yderligere, siger Trine Holgersen, direktør for Det Nære Sundhedsvæsen i Region Sjælland.
Udover dem, der stod til at få 2. vaccination, har cirka 1.800 booket tid til første vaccination. Alle medarbejdere, der har en booket tid til 1. vaccination med AstraZeneca, vil få aflyst tiden og vil få nærmere information om, hvornår de på ny kan booke en tid.
Indtil videre er knap 250 færdigvaccineret i Region Sjælland med AstraZeneca. Halvdelen af de vacciner, Region Sjælland har til rådighed, er fra denne producent.
Få borgere bliver berørt
Vaccinationsprogrammet for borgere i udvalgte grupper fortsætter nærmest uændret. Stort set alle borgerne i Region Sjælland vaccineres med Pfizer og Moderna, og denne del af vaccinationsindsatsen fortsætter og bliver ikke påvirket af pauseringen.
- Vi fortsætter med at vaccinere borgere over 65 år med hjælp og pleje i eget hjem, borgere over 85 år og udvalgte patienter med særligt øget risiko for et alvorligt sygdomsforløb. Derudover kører hjemmevaccination og vaccination på sociale institutioner også videre, siger Trine Holgersen, direktør for Det Nære Sundhedsvæsen i Region Sjælland.
Nogle få borgere skulle efter planen vaccineres AstraZeneca, men det ændres nu med udmeldingen fra Sundhedsstyrelsen i dag. Knap 150 borgere har været booket til vaccination med AstraZeneca, hvoraf cirka en tredjedel allerede har fået 1. vaccination. De borgere ombookes automatisk til at modtage Pfizer vaccinen, og de kontaktes direkte om ændringen.
Fakta:
Har du bestilt tid til vaccination med AstraZeneca?
- Borger:
- Ved tid til 1. vaccination ændres bookingen automatisk til Pfizer i stedet for AstraZeneca
- Medarbejder:
- Ved tid til 1. vaccination aflyses tiden, og du informeres, når du kan booke en ny tid
- Ved tid til 2. vaccination ombookes tiden automatisk til cirka fem uger fra den allerede planlagte vaccinationsdato
Er du vaccineret med AstraZeneca inden for de sidste 14 dage?
- Oplever du længerevarende symptomer, det vil sige mere end 3 dage, bør du kontakte din læge.
- Oplever du nye symptomer, efter de første dages milde symptomer, bør du kontakte din læge.
Kontakter
Trine Holgersen, direktør i Det Nære Sundhedsvæsen i Region Sjælland, 21 16 23 45
Links
Information om Region Sjælland
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Genbrug og lokale materialer sparer CO2 og knappe råstoffer på Femern-baneprojekt28.10.2025 14:06:03 CET | Pressemeddelelse
Ved at erstatte grus og sten med moræneler og genanvende skærver har renoveringen af Ringsted-Femern banen reduceret klimaaftryk og sikret bæredygtig råstofforsyning. Region Sjælland arbejder for at mindske brugen af primære råstoffer med 20 % inden 2032 – og projektet er et godt eksempel på, hvordan målet kan nås.
Unges topprioritet bliver til virkelighed - natbetjening ved Østbanen og Odsherredbanen24.10.2025 14:36:07 CEST | Pressemeddelelse
Da de unge fik spørgsmålet om ønsker til forbedring af den kollektive trafik, var svaret klart ”Mulighed for at tage tog og bus om natten”. Fra sommeren 2026 bliver ønsket opfyldt med natbetjening langs Østbanen og Odsherredbanen natten til lørdag og søndag.
Region Sjælland åbner første af 12 faste screeningsteder for brystkræft23.10.2025 16:00:16 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland tager et vigtigt skridt i forebyggelsen af brystkræft. Det første nye af i alt 12 faste screeningssteder for brystkræft er åbnet på Slagelse Sygehus.
Motorvejsforbindelse mellem Næstved, Slagelse og Kalundborg er en god forretning for samfundet14.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland har i samarbejde med Næstved, Slagelse og Kalundborg kommuner fået udført en samfundsøkonomisk analyse og kortlagt gevinsterne for borgerne ved anlæg af den Sjællandske Tværforbindelse – en motorvejsforbindelse mellem de 3 byer. Hovedresultatet er, at den Sjællandske Tværforbindelse har en positiv samfundsøkonomisk værdi. Tiden er inde til at komme videre med etableringen.
Sjællands Universitetshospital får nyt hus til forskning og innovation10.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På få år er antallet af forskningsmedarbejdere på Sjællands Universitetshospital firedoblet, og nu får de et helt nyt hus på over 1.300 m2 til deres rådighed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
