Patienter med modermærkekræft kan måske få hjælp af hudens egne dræberceller
12.6.2023 14:47:20 CEST | Københavns Universitet | Pressemeddelelse

Huden er en meget vigtig barriere, og hudens immunsystem beskytter os mod alt fra infektioner til hudkræft som for eksempel modermærkekræft. Men når hudens immunsystem ikke fungerer, som den skal, kan den også være årsag til mere almindelige sygdomme som psoriasis, vitiligo og eksem.
Hudbarrieren består blandt andet af immunceller, de såkaldte T celler, der i forbindelse med infektioner og betændelse omdannes til det, man kalder ”hukommelses T celler” og ”hukommelsesdræber T celler”. Dræber T celler kan effektivt angribe inficerede celler og bliver også aktiveret i forbindelse med immunterapi, hvor de bidrager til at kontrollere blandt andet modermærkekræft.
Nu kortlægger et nyt studie, hvordan dræber T celler dannes ud fra T celler i blodet, forklarer professor Liv Eidsmo fra LEO Foundation Skin Immunology Research Center ved Københavns Universitet.
“Vi har set på de basale egenskaber for dræber T celler i huden, som er ansvarlige for immunbeskyttelse, betændelse i huden og hudsygdomme som vitiligo. Da vi undersøgte tidligere data om modermærkekræft, opdagede vi, at de patienter, der levede længst med sygdommen, havde en større mængde af en bestemt ingrediens, der er vigtig i dannelsen af dræber T celler sammenlignet med patienter med kort overlevelsesrate,” forklarer den ene seniorforfatter Liv Eidsmo, som også er direktør for LEO Foundation Skin Immunology Research Center.
”I forsøg med inficerede mus har andre forskere kortlagt basale mekanismer i udviklingen af T celler i væv, men vores studie er det første, der viser, hvordan dræber T celler dannes i rask hud, samt at de dannelsesmekanismer, vi har kortlagt, er forbundet med længere overlevelsesrate hos patienter med modermærkekræft,” siger Liv Eidsmo.
Ny indsigt kan komme patienter med modermærkekræft til gavn
”Vi ved ikke særlig meget om, hvordan eller hvorfor dræber T celler opstår, eller om deres rolle i modermærkekræft,” fortæller professor og studiets anden seniorforfatter Yenan Bryceson fra Institutionen för Medicin, Huddinge på Karolinska Institutet.
”Hvis vi er i stand til at påvise, hvordan de her celler opstår, kan vi være med til at forbedre eksisterende immunterapi af sygdomme som modermærkekræft. Målet er derfor at udnytte resultaterne af studiet til at optimere immunterapibaseret T celleresponser med henblik på at forbedre immuncellernes evne til at bekæmpe kræftceller i vævet.”
Begrebsrammen og de videnskabelige hypoteser er udviklet i et samarbejde mellem Karolinska Institutet og forskere ved LEO Foundation Skin Immunology Research Center på Københavns Universitet. Studiet er udført i samarbejde med Karolinska Universitetssjukhuset, Nordiska Kliniken og Vrinnevi Hospital.
Wenning Zheng fra Liv Eidsmos forskergruppe på Københavns Universitet har analyseret genekspressionen af T celler fra huden samt data fra modermærkekræft. De to grupper har også samarbejdet om at analysere patientdata og opbygge eksperimentelle systemer med det formål at omdanne T celler fra blodet til vævsspecifikke T celler i huden.
Beatrice Zitti og Elena Hoffer fra Karolinska Institutet har isoleret T celler fra huden og blodet fra raske forsøgspersoner og ved hjælp af avancerede teknikker undersøgt genaktiviteten og -udtrykket i en række forskellige proteiner. Det har gjort dem i stand til at identificere de T celler i blodet med potentiale til at udvikle sig til dræber T celler i huden eller andet væv. Ved at fjerne bestemte gener fandt de ligeledes frem til, hvilke gener der er nødvendige for dannelsen af dræber T celler.
Nøgleord
Kontakter
Professor Liv Eidsmo
liv.eidsmo@sund.ku.dk
Søren Vestergaard ThiesenPressemedarbejder
Tlf:28 75 29 34s.thiesen@sund.ku.dkBilleder

Links
Information om Københavns Universitet
Københavns Universitet blev grundlagt i 1479 og har i dag cirka 37.000 studerende og 10.000 ansatte – heraf flere end 5.000 forskere – og en omsætning på 9,4 milliarder kroner. 10 nobelpriser er blevet tildelt forskere med tilknytning til universitetet.
Følg pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Universitet
Når krisen kradser, står Danmarks frivillige klar11.2.2026 13:25:56 CET | Pressemeddelelse
En del af befolkningen står parat til at træde til, når der er krise og andre har brug for hjælp. Disse mennesker udgør en slags civilt beredskab af frivillige, mener KU-forskere fra Sociologisk Institut. Men det er ikke nødvendigvis de samme frivillige, du kender fra foreningslivet.
Graviditet ændrer kvinders reaktioner på spædbørn9.2.2026 14:28:56 CET | Pressemeddelelse
Gravide kvinder reagerer mere positivt end ikke-gravide, når de præsenteres for lydoptagelser, videoer og billeder med spædbørn. Det tyder på, at en graviditet forbereder kvinder mentalt på at håndtere signaler fra spædbørn, viser et nyt studie fra Københavns Universitet og Psykiatrisk Center København.
Algoritmer afslører nye sider af det moderne gennembruds litteratur3.2.2026 13:16:47 CET | Pressemeddelelse
Forskere fra Københavns Universitet har digitaliseret 850 romaner fra det moderne gennembrud (1870-1900) og analyseret dem ved hjælp af algoritmer og AI. De kan nu vise, at perioden gemmer på en række oversete værker, der behandler temaer som køn og religion på overraskende måder.
Ny forskning: Styrket tidlig indsats giver markant færre ordblinde elever2.2.2026 09:50:41 CET | Pressemeddelelse
Et nyt undervisningsprogram målrettet elever i 1. klasse med øget risiko for ordblindhed har stor positiv effekt, viser en ny undersøgelse ved Center for Læseforskning på Københavns Universitet. I 3. klasse var andelen af ordblinde betragteligt lavere blandt de elever, der havde deltaget i det nye undervisningsprogram sammenlignet med eleverne i kontrolgruppen.
Vores tvivl på egne valg skyldes forskellige mekanismer30.1.2026 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Vi mennesker kan tvivle på os selv – også når vi præsterer bedre eller lige så godt som andre. Ny forskning viser, at tvivlen opstår på forskellig vis, blandt andet afhængigt af, om man er kvinde eller mand, og om man har tilbøjelighed til angst eller ej.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
