Pas på: Danskerne falder i denne fælde i januar
11.1.2022 07:00:00 CET | Gjensidige | Pressemeddelelse

I januar snøres træningsskoene ekstra flittigt blandt danskerne, når året skal skydes i gang med god energi, overskud og planer om at være mere aktiv end tidligere.
Hver fjerde dansker giver nemlig udtryk for, at de planlægger at starte med at træne eller øge deres træningsmængde efter jul og nytår. Særligt i den unge del af befolkningen er forandringsviljen stor. Blandt de 18-29-årige er det nemlig helt op mod hver tredje, der er klar til mere sved på panden.
Det viser en undersøgelse, som Kantar Gallup har foretaget for Gjensidige. Samtidig viser undersøgelsen, at op mod fire ud af ti danskere er kommet til skade i forbindelse med motion og idræt. Og netop skader kan være en af konsekvenserne ved at lægge for hårdt ud, forklarer Gjensidiges fagansvarlige for Sundhed, Louise Brix.
“Ønsket om en sundere og mere aktiv hverdag er en typisk og konkret måde at starte året ud på. Vi ser hvert år en stor andel danskere, der prioriterer deres sundhed særligt i årets første måneder og forsøger at indarbejde nye vaner. Men man skal huske at starte roligt op, så kroppen kan følge med, og man ikke risikerer at få skader, og derved være nødt til at opgive sine mål og sunde vaner,” siger Louise Brix.
Mere bevægelse, flere skader
Det er særligt tre typer af motion, der har forårsaget skader hos danskerne. Fire ud af ti har oplevet skader i forbindelse med holdsport som fodbold og håndbold, mens samme andel er blevet skadet efter en løbetur. Selvom skader kan være en del af en aktiv hverdag, kan man alligevel gardere sig mod de værste tilfælde.
“Selvom der selvfølgelig er en skadesrisiko når man starter op på en sportsgren eller forsøger at komme ud og løbe noget oftere, er der også mange fordele forbundet med det. Det fysiske helbred hænger ofte sammen med det mentale helbred, og det er endnu en grund til, at det er en god ide at få rørt sig og gerne i fællesskab med andre,” siger Louise Brix.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige i november/december 2021 blandt 1543 repræsentativt udvalgte danskere over 18 år.
| Planlægger du at starte med at træne eller øge din træningsmængde efter jul/nytår? | |
| Ja | 25,3% |
| Nej | 61,0% |
| Ved ikke | 13,7% |
| Har du nogensinde fået en skade, som følge af træning? | |
| Ja | 39,8% |
| Nej | 56,5% |
| Ved ikke/Ønsker ikke at svare | 3,7% |
| Hvilke idrætter har du dyrket, hvor du har fået en skade? Mulighed for flere svar | |
| Styrketræning | 21,8% |
| Løb | 38,6% |
| Cykling | 8,6% |
| Holdtræning i fitnesscenter | 4,3% |
| Yoga | 1,4% |
| Holdsport (fx fodbold, håndbold eller lignende) | 39,2% |
| Crossfit | 4,4% |
| Ketchersport | 9,8% |
| Andet, notér | 15,0% |
| Ved ikke/Ønsker ikke at svare | 1,6% |
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2020, mens forvaltningskapitalen udgjorde 118 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hver tredje dansker føler sig ikke tilpas i badetøjet10.7.2026 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Sol og varme temperaturer har igen ramt Danmark, og mens danskerne tager mod stranden og offentlige bade, føler flere end hver tredje dansker sig ikke tilpas i at have badetøj på i offentligheden. Det viser en ny undersøgelse YouGov har lavet for Gjensidige.
Hver tredje ung holder ferie for lånte penge7.7.2026 09:43:18 CEST | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at cirka hver tredje af de unge betaler med lånte penge, når ferien skal betales.
Indbrudstallene stiger: Over halvdelen af danskerne sikrer ikke deres bolig4.7.2026 07:53:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien betyder afslapning og ferie for de fleste danskere, men også flere tomme boliger. Og mens indbrudstallene er steget igen, har over halvdelen af danskerne alligevel ikke gjort noget ekstra for at sikre deres bolig mod ubudne gæster.
8 ud af 10 danskere glemmer vigtigt sommertrick2.7.2026 08:59:46 CEST | Pressemeddelelse
Et lille ferietrick kan spare danskerne for både penge og besvær, hvis uheldet er ude, mens turen går væk hjemmefra i sommerferien.
Nedbrud får danskerne til at hæve flere feriekontanter30.6.2026 07:43:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter nedbrud i betalingsløsninger sidste sommer giver hver femte dansker udtryk for, at de denne sommer pakker ekstra kontanter med i feriekufferten, hvis uheldet igen skulle være ude. Det viser en ny undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

