Parasport skal bevæge danskerne
Parasporten i Danmark skal i fremtiden være mere synlig, og parasportens danske eliteatleter skal være rollemodeller for danskere med fysiske handicap. Det er nogle af målsætningerne med et nyt partnerskab mellem DIF og Össur, der laver støtteprodukter til både parasporten og almenidrætten.
“Vi er glade for vores nye partnerskab med DIF, der repræsenterer et nyt og spændende kapitel for Össur i Danmark. DIF og Össur deler en fælles mission om at ville yde det bedste og om at hjælpe mennesker til et liv uden fysiske begrænsninger. Vi hylder DIF’s arbejde med at skabe glæde og fællesskab gennem idræt og ser frem til at bakke op om DIF’s indsatser for at skabe optimale rammer for atleter på alle niveauer,” siger Jon Sigurdsson, der er administrerende direktør for Össur.
I 2017 overtog DIF ansvaret for den danske deltagelse ved de Paralympiske Lege (PL) fra Parasport Danmark med et mål om flere danske PL-deltagere og flere danske PL-medaljer over tid. Samtidig har DIF en målsætning om at få så mange danskere som muligt til at være idrætsaktive uanset højde, tykkelse, alder, etnicitet eller handicap. Sammen med Össur vil DIF nu sætte ekstra skub i arbejdet med at optimere rammerne for danske paraatleter, så endnu flere i fremtiden kan opleve glæden ved idrætten.
”Vi er super stolte over, at Össur ønsker at støtte DIF’s arbejde med at skabe bedre forhold for parasporten i Danmark. Støtten giver os blandt andet mulighed for at åbne danskernes øjne for mange af de bevægende historier, som flere paraatleter gemmer på, og så giver støtten os mulighed for at optimere de sportslige rammer for PL-atleterne frem mod de Paralympiske Lege i Tokyo 2020. Parasporten kan inspirere, begejstre og skabe stolthed, og det vil vi kæmpe for at vise danskerne over de kommende år. Vi glæder os til samarbejdet og byder Össur velkommen hos DIF,” siger Morten Mølholm Hansen, der er administrerende direktør i DIF.
Det er ikke nyt for Össur at støtte dansk parasport. Virksomheden har skabt Team Össur bestående af en gruppe internationale eliteparasportsatleter, der alle benytter Össurs produkter.
Danske Daniel Wagner Jørgensen er en del af gruppen, og med flere PL-, VM- og EM-medaljer på CV’et har han bevist, at det ikke blot er muligt at bevæge sig fysisk på trods af et handicap – det er også muligt at vinde medaljer og dermed bevæge danskerne følelsesmæssigt.
Om Össur
Össur er en af verdens førende producenter inden for ikke-kirurgisk ortopædi, som hjælper mennesker med at leve et liv uden fysiske begrænsninger. Virksomhedens fokus er på at forbedre folks mobilitet gennem innovative teknologier inden for proteser, indlæg, kompression og lignende. Össur investerer massivt i research og udvikling af produkter og har vundet flere designpriser med deres produkter.
Össur stammer fra Island, men er delvist ejet af danske William Demant Invest. Össur har hovedkvarter i Reykjavik, men opererer i hele verden. Læs mere på www.ossur.com.
Yderligere kommentarer:
Morten Mølholm Hansen, administrerende direktør i DIF, +4521663774
Edda Geirsdottir, VP Branding & Corporate PR, Global Marketing, +3546641055
Kontakter
Morten Mølholm HansenAdministrerende direktør
Tlf:43262025 / 21663774mmh@dif.dkJakob DraminskyOL-presseansvarlig / Kommunikationsansvarlig
Tlf:43262024 / 28893678jdr@dif.dkInformation om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og flere end 1,9 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
11-årige Freja fra Guldborgsund er Danmarks bedste holdkammerat27.12.2025 07:45:00 CET | Pressemeddelelse
Trods en alder på bare 11 år er Freja Matthisson Sejersen fra TSG Floorball Fighters helt afgørende for det gode humør på hendes hold. Det belønnes nu med titlen som Fremtidens Idræt for Børn og Unge Årets Holdkammerat og en præmie, der skal bruges på en tur til Hawaii – eller Lalandia med holdet. Hun modtager prisen til Sport 2025 i Herning 3. januar.
Jonas Vingegaard fuldender feltet til Årets Sportsnavn 202517.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jonas Vingegaard er tredje og sidste finalist i kampen om at blive Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Vinderen offentliggøres ved SPORT 2025 den 3. januar 2026.
DIF: Skab merværdi i de nye skove11.12.2025 10:20:31 CET | Pressemeddelelse
Idræts- og friluftslivet glemmes ofte i de mange aktuelle skovrejsningsprojekter landet over. Det mener DIF, som i dag afholder konferencen ’Skovrejsning og friluftsliv’ sammen med Lokale og Anlægsfonden og Klimaskovfonden.
Gidsel kan blive Årets Sportsnavn 202510.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Verdens bedste håndboldspiller, Mathias Gidsel, har haft et formidabelt 2025. Derfor gør han nu cykelrytteren Mads Pedersen selskab i kampen om titlen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Den tredje og sidste finalist offentliggøres 17. december.
Herrelandsholdet i håndbold, 4 km. holdet i banecykling og ishockeylandsholdet nomineret til Årets Hold 20258.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det er tre meget stærke nominerede, der kæmper om at vinde prisen som Årets Hold. Håndboldherrerne, banelandsholdet i 4 km. forfølgelsesløb og ishockeylandsholdet har hver især skrevet sportshistorie i 2025. Kåringen finder sted ved DR’s store gallashow SPORT 2025 den 3. januar i Jyske Bank Boxen i Herning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
